Basilej, nebo německé kluby? Škoda je hit, Pelta ostrouhá

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 5. 2015 6:00
Milanu Škodovi bude v lednu třicet, přesto slávistického střelce chtějí přední švýcarské kluby, je tu i šance na angažmá v Německu
Milan Škoda ostře útočí na korunu krále střelců. I na zahraniční angažmá.
Milan Škoda ostře útočí na korunu krále střelců. I na zahraniční angažmá. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Ať už to s dostihy o korunu krále ligových střelců dopadne, jak chce, jedno je jisté: Slávistický útočník Milan Škoda má za sebou životní sezonu. Tedy skoro za sebou. Ještě ho totiž čeká mač proti Slovácku a s ním spojená poslední střelecká výzva Davidu Lafatovi.

A po ní? Dost možná přestup do zahraničí. Zájemci by tu byli. Podle informací Aktuálně.cz z dobře informovaných zdrojů se na minulý zápas v Hradci Králové jeli podívat skauti švýcarského mistra, tedy FC Basilej, a také zástupci Grasshopper Curych.

Je tu šance i na bundesligu, i když spíš druhou. Mluví se o Paderbornu, který z nejvyšší soutěže právě sestoupil, nebo o tradičním klubu jménem 1. FC Kaiserslautern, který by se mezi elitu rád vrátil.

Určitý kontakt už proběhl i s Olympiakem Pireus. A také s FK Baumit Jablonec, abychom byli kompletní.

Co na to všechno říkají na Slavii? Zatím raději nic. "Odchod Milana Škody ze Slavie, to vůbec není téma, které by bylo na pořadu dne," odmítá veškerou diskusi o kanonýrovi Jiří Vrba, ředitel komunikace červenobílého klubu. Načež dodá: "A přestup do české ligové soutěže už vůbec ne."

Což se dá jistě snadno přeložit jako: Do Jablonce Škodu neprodáme, ani kdyby se předseda asociace Miroslav Pelta rozkrájel. Ale do ciziny? Sice to není na pořadu dne, ale zítra není dnes...

Beránek by se s kanonýrem loučil nerad

Zní to až trochu bláznivě, protože Milan Škoda si v lednu napíše na futra už třetí křížek. Ale věk přetluče v očích zájemců jeho aktuální střelecká exploze.

V Synot lize zatím v 29 letech nastřádal 177 zápasů a 42 gólů. To není špatné, ale podstatnější je střelecká položka z aktuální sezony: 19 gólů. A to už je číslo, na které slyší na nejedné adrese. Útočník, co mu to střílí, to je poklad pro každý tým na světě.

I pro Slavii, samozřejmě. "Milan Škoda je pro klub klíčový hráč, a je proto potřeba udělat maximum pro to, abychom ho udrželi," říká jednoznačně trenér Miroslav Beránek.

Problém je v tom, že před rokem sliboval evropské poháry (pravda do tří let). Jenže z hlediska výsledků k žádnému významnému zlepšení nedošlo  Slavia byla nakonec zase ráda, že se zachránila. Takže žádné penízky od UEFA zase nepřitečou. A peníze jsou jaksi potřeba. Za Škodu by si Slavia ráda naúčtovala 1-1,5 milionu eur. Což je za 29letého hráče, kterému se, přiznejme to, parádně povedla jedna sezona, poměrně smělá představa o ceně.

Ovšem atraktivitě hráče na přestupním trhu mohou napomoci různé další faktory. Například nominace do reprezentačního týmu. Což se v případě slávisty Škody zatím nerealizovalo.

Připomeňme, že před březnovým duelem s Lotyši vypadl Milan Škoda z úvah trenéra Vrby na poslední chvíli kvůli zranění z Brna. I teď před Islandem prý na něj Vrba intenzivně myslel. "Ale nakonec jsme dali přednost Tomáši Necidovi, který už s námi několik akcí absolvoval. Milan Škoda ale určitě patří mezi ty, na které se také vbrzku dostane," dodal reprezentační kouč.

Reprezentační čárce se sice vyrovná máloco. Ale lepší bonifikaci hráče na trhu mohou pomoci třeba i nejrůznější ocenění. Například tedy i skutečnost, že Milana Škodu už vyhlásili nejlepším útočníkem vrcholícího ročníku Synot ligy. A teď mu v ní ještě jde o korunu krále střelců.

Do posledního kola půjdou se svým konkurentem Davidem Lafatou z pražské Sparty, obrazně řečeno, rameno na rameni. Prostě pěkně na férovku, každý s 19 góly na pažbě.

Slavia totiž uspěla s protestem a Komise pro historii a statistiku při Fotbalové asociaci ČR dodatečně uznala, že branka Slavie zaznamenaná v Příbrami by se nakonec neměla zaknihovat jako vlastní, ale jako trefa Škodova.

Ostatně Škodovo jméno napsal sudí Kocourek i bezprostředně po utkání do zápisu. Souslovím "vlastní gól" ho však vzápětí přepsal televizní komentátor Radek Bauer, který má ve statistické komisi tuto problematiku na starosti.

To se Slavii nelíbilo, a tak se na Bauera obrátila s protestem. Klub vychází z přesvědčení, že příbramský obránce Zápotočný odkopával míč a trefil přitom Škodovu podrážku. "Ještě jsem si to opakovaně přehrál a uznal jsem nakonec, že v tomto případě si opravdu nemůžu být stoprocentně jistý, že bylo namístě měnit zápis," připustil nakonec Bauer. Jinými slovy: když znejistěl, přiklonil se raději k prvotnímu určení střelce tak, jak ho zapsal rozhodčí. Připsal tedy branku opět Škodovi a na jeho verdikt následně připojilo razítko i vedení ligy.

Poprvé by šel i na penaltu

Suma sumárum: Škoda i Lafata mají nyní ve střelecké tabulce po 19 gólech. A útočník Slavie může své skóre rozhojnit v posledním dějství proti Slovácku, sparťan zase proti Bohemians, shodou okolností tedy proti bývalému klubu Milana Škody.

Lafata se střelám ze značky pokutového kopu vyhýbá od neproměněného pokusu na Bazalech, Škoda v této sezoně penalty nestřílí vůbec. Ale tentokrát by nejspíš oba udělali výjimku. "Já jsem na penaltu nebyl určený nikdy, ale teď bych možná šel," připustil s úsměvem Škoda.

V lize už mnoho tajenek nezbylo, vyluštění té, která skrývá jméno krále střelců, si ale soutěž nechala opravdu až na samotný závěr.

Takže: Lafata, nebo Škoda?

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy