Luhový: Horník? Šílenost. Někomu tady chybí lídr podsvětí

Sport Sport
9. 6. 2015 7:44
Někdejší reprezentant kritizuje snahy o angažování Ivana Horníka do pražské Slavie.
Ivan Horník.
Ivan Horník. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Za absolutní šílenost považuje fotbalový expert Milan Luhový snahy Slavie Praha o angažování nechvalně proslulého funkcionáře Ivana Horníka.

"Odvaha některým lidem nechybí, když veřejně prosazují Ivana Horníka do Slavie Praha. Z mého pohledu naprostá šílenost, která ještě více uškodí oběma stranám," uvedl někdejší reprezentant ve sloupku na svém webu mluhovy.com.

Vysvětlení takového kroku je podle něj následující: "Pravděpodobně zde někomu chybí lídr podsvětí, který by byl schopen poskytnout služby více subjektům," konstatoval Luhový.

Skandál FIFA umožnil nahlédnout pod pokličku

Prosazování Horníka, který byl v roce 2006 odsouzen za ovlivňování výsledků, Luhový komentuje skrze souvislost s korupčním skandálem FIFA. Ten podle něj umožnil nahlédnout pod pokličku velkého fotbalu.

"Pozlátko navenek a uvnitř, spousta prachobyčejných zlodějů, kteří žijí na úkor fotbalu. Jsme svědky názorného příkladu, jak se z fotbalu krade, když se mezi sebou dohodne pár delikventů," podotkl bývalý útočník národního týmu.

"Nejvyšší vedení FIFA bylo na vrcholu pyramidy, co se týče rozdělování provizí z fotbalového lupu. Na nedávném volebním kongresu FIFA Blatter a spol. demonstrovali celému světu, jak mají vládnutí světovému fotbalu pojištěno na dlouhá léta dopředu. K tomu, aby takoví lidé vládli dlouhodobě, postačí přerozdělovat pár drobků na nižší úrovně ve fotbalové hierarchii a jistota vládnutí je zaručena," vysvětlil Luhový.

"Super manažer, který nikdy nespí"

Ve vedení FIFA podle něj velice dobře věděli, koho si můžou v jednotlivých národních federacích těmito drobky získat na svoji stranu. 

"Zkorumpované monstrum se rozpínalo dál a dál. Sedláci z národních svazů hleděli s obdivem na šlechtu z FIFA a velice rychle se učili, jak si upevňovat moc. Z lupu je potřeba se rozdělit, a to nejenom mezi fotbalovými funkcionáři. Je potřeba mít i podporu médií, která je budou velebit a stavět do role špičkových manažerů. V mediálním prostředí se vždy najde někdo, kdo rád nastrčí ruku a odvděčí se místním fotbalovým bossům, aby je veřejnosti popsal jako neuvěřitelné pracanty, kteří za fotbal položí život," dodal Luhový.

A to je dle jeho názoru v tuzemském prostředí právě případ Ivana Horníka. V českém fotbale se prý momentálně vyvíjí snaha popsat tenhle symbol korupčního skandálu jako "super manažera", který snad nikdy nespí, protože jeho věrnost a oddanost fotbalu mu nedovolí slevit z úsilí.

Blatterovi ani podpora nepomohla

"Ano, je to Ivan Horník, který je tlačen do jednoho z nejslavnějších klubů v zemi, Slavie Praha. Tohoto člověka si všichni spojují s jeho úplatkářskou aktivitou pro Viktorii Žižkov. Někteří redaktoři ho obdivují do dnešního dne za jeho neuvěřitelnou znalost fotbalového podsvětí. Možná je to ten důvod, proč má nad sebou ochrannou ruku těch nejvyšších z FAČRu a proč by ho opět uvítali mezi sebou," popsal svůj pohled Milan Luhový.

"V podsvětí se obvykle pohybují jednotlivci, kteří jsou specialisté na různé věci a jsou žádaným zbožím. Zadavatelé požadující služeb podsvětí se různí, ale lidé z tohoto prostředí jsou jako prostitutky. Kdo zaplatí, tomu poskytnou službu," pomohl si zajímavým přirovnáním autor sloupku.

Blatter a jeho družina měli podle Luhového velkou podporu členské základny a stejně jim to nestačilo. "FBI předvedla, jak snadné je odhalit skutečnosti nedotknutelných. V Česku by mohly příslušné složky učinit stejný krok a nemusely by hledat žádného práskače, stačilo by nahlédnout do některých šuplíků z minulosti," uzavřel expert.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy