Luhový: Horník? Šílenost. Někomu tady chybí lídr podsvětí

Sport Sport
9. 6. 2015 7:44
Někdejší reprezentant kritizuje snahy o angažování Ivana Horníka do pražské Slavie.
Ivan Horník.
Ivan Horník. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Za absolutní šílenost považuje fotbalový expert Milan Luhový snahy Slavie Praha o angažování nechvalně proslulého funkcionáře Ivana Horníka.

"Odvaha některým lidem nechybí, když veřejně prosazují Ivana Horníka do Slavie Praha. Z mého pohledu naprostá šílenost, která ještě více uškodí oběma stranám," uvedl někdejší reprezentant ve sloupku na svém webu mluhovy.com.

Vysvětlení takového kroku je podle něj následující: "Pravděpodobně zde někomu chybí lídr podsvětí, který by byl schopen poskytnout služby více subjektům," konstatoval Luhový.

Skandál FIFA umožnil nahlédnout pod pokličku

Prosazování Horníka, který byl v roce 2006 odsouzen za ovlivňování výsledků, Luhový komentuje skrze souvislost s korupčním skandálem FIFA. Ten podle něj umožnil nahlédnout pod pokličku velkého fotbalu.

"Pozlátko navenek a uvnitř, spousta prachobyčejných zlodějů, kteří žijí na úkor fotbalu. Jsme svědky názorného příkladu, jak se z fotbalu krade, když se mezi sebou dohodne pár delikventů," podotkl bývalý útočník národního týmu.

"Nejvyšší vedení FIFA bylo na vrcholu pyramidy, co se týče rozdělování provizí z fotbalového lupu. Na nedávném volebním kongresu FIFA Blatter a spol. demonstrovali celému světu, jak mají vládnutí světovému fotbalu pojištěno na dlouhá léta dopředu. K tomu, aby takoví lidé vládli dlouhodobě, postačí přerozdělovat pár drobků na nižší úrovně ve fotbalové hierarchii a jistota vládnutí je zaručena," vysvětlil Luhový.

"Super manažer, který nikdy nespí"

Ve vedení FIFA podle něj velice dobře věděli, koho si můžou v jednotlivých národních federacích těmito drobky získat na svoji stranu. 

"Zkorumpované monstrum se rozpínalo dál a dál. Sedláci z národních svazů hleděli s obdivem na šlechtu z FIFA a velice rychle se učili, jak si upevňovat moc. Z lupu je potřeba se rozdělit, a to nejenom mezi fotbalovými funkcionáři. Je potřeba mít i podporu médií, která je budou velebit a stavět do role špičkových manažerů. V mediálním prostředí se vždy najde někdo, kdo rád nastrčí ruku a odvděčí se místním fotbalovým bossům, aby je veřejnosti popsal jako neuvěřitelné pracanty, kteří za fotbal položí život," dodal Luhový.

A to je dle jeho názoru v tuzemském prostředí právě případ Ivana Horníka. V českém fotbale se prý momentálně vyvíjí snaha popsat tenhle symbol korupčního skandálu jako "super manažera", který snad nikdy nespí, protože jeho věrnost a oddanost fotbalu mu nedovolí slevit z úsilí.

Blatterovi ani podpora nepomohla

"Ano, je to Ivan Horník, který je tlačen do jednoho z nejslavnějších klubů v zemi, Slavie Praha. Tohoto člověka si všichni spojují s jeho úplatkářskou aktivitou pro Viktorii Žižkov. Někteří redaktoři ho obdivují do dnešního dne za jeho neuvěřitelnou znalost fotbalového podsvětí. Možná je to ten důvod, proč má nad sebou ochrannou ruku těch nejvyšších z FAČRu a proč by ho opět uvítali mezi sebou," popsal svůj pohled Milan Luhový.

"V podsvětí se obvykle pohybují jednotlivci, kteří jsou specialisté na různé věci a jsou žádaným zbožím. Zadavatelé požadující služeb podsvětí se různí, ale lidé z tohoto prostředí jsou jako prostitutky. Kdo zaplatí, tomu poskytnou službu," pomohl si zajímavým přirovnáním autor sloupku.

Blatter a jeho družina měli podle Luhového velkou podporu členské základny a stejně jim to nestačilo. "FBI předvedla, jak snadné je odhalit skutečnosti nedotknutelných. V Česku by mohly příslušné složky učinit stejný krok a nemusely by hledat žádného práskače, stačilo by nahlédnout do některých šuplíků z minulosti," uzavřel expert.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy