Divy s Kadeřábkem, sešívka Horník a Varnsdorf jako Znojmo II

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 5. 2015 6:19
Seznam aspirantů účasti v Evropské lize se ve fotbalové Synot lize zúžil na Mladou Boleslav a Příbram
Objeví se Pavel Kadeřábek v reprezentačním dresu opravdu i na ME hráčů do 21 let v Praze?
Objeví se Pavel Kadeřábek v reprezentačním dresu opravdu i na ME hráčů do 21 let v Praze? | Foto: Milan Kammermayer

Glosář - Budou hrát mladí sparťani Pavel Kadeřábek a Ladislav Krejčí na ME "21" v Praze, nebo je pravda, že jim to klub zakázal?

Slavia a Ivan Horník? Pasuje to k sobě? A co Varnsdorf, pustí se do stejného dobrodružství jako Znojmo? A kdo mu ten stadion zaplatí?

V Synot lize už zbylo tajemství pramálo, o to víc už tedy všichni hledí spíš do blízké budoucnosti.

Sparta sice ještě neoznámila, kdo ji v příští sezoně bude trénovat (na 90 procent patrně Zdeněk Ščasný), mnohem mlhavější představu má o tom, kdo za ni bude hrát, nicméně jednou věcí jsou si na Letné stále jistí:

Mají totiž pořád osypky z toho, že by Pavel Kadeřábek, Ladislav Krejčí (a možná i Jakub Brabec) měli hrát na blížícím se Euru "21", které uvítá Česká republika. "Ještě jsme k tomu nezaujali finální stanovisko," řekl Ondřej Kasík, mluvčí klubu, když byl požádán, aby reagoval na informaci / na fámu, že už Sparta hráčům malé Euro zakázala.

Poprvé psal deník Aktuálně.cz o celém problému podrobně zde.

Dnes v 10 hodin oznámil Pavel Vrba nominaci na kvalifikaci "dospělých" na Islandu (čtěte zde), zatímco Jakub Dovalil, kouč "21", přečetl vybraná jména pro předšampionátové soustředění "lvíčat" v Rakousku.

Předpoklad je takový, že Kadeřábek i Krejčí pojedou na Island (zápas se hraje 12. června), a pak se připojí k "lvíčatům", která hrají první mač na Euru "21" v Praze 17. června.

A co vadí Spartě? Skutečnost, že kdyby šli náhodou mladí Češi na Euru "21" až do finále, skončí tam 30. června. Kdyby pak dostali 14 dní dovolené, byli by Spartě k dispozici 14. července. A třetí předkolo Ligy mistrů, které Spartu čeká, se rozehraje 28. července. Sparta vychází z toho, že by hráči měli málo času jak na regeneraci na dovolené, tak i na přípravu na sezonu a hlavně na klíčové zápasy v předkolech.

Hoffenheim je jistě také "nadšený"

Předseda asociace Miroslav Pelta opakovaně zdůraznil, že chce a že také prosadí, aby na domácím ME "21" startoval co nejsilnější český výběr. Tak jsem zvědav. Tomu, že Kadeřábek a Krejčí opravdu nastoupí na malém Euru, osobně uvěřím, až je v prvním utkání s Dánskem oba uvidím v českém dresu na trávníku.

S tím vším ostatně souvisí i divotvorné sparťanské čáry máry kolem chystaného přestupu Pavla Kadeřábka. Jak nepřímo naznačil hráčův agent Viktor Kolář (více zde), lze filozofii Sparty shrnout do věty: Pustíme tě, Pavle, nejspíš do Hoffenheimu, ale rozhodně až po předkolech evropských pohárů.

Z toho musí být v bundesligovém klubu "radostí" opravdu celí bez sebe. Je jasné, že každý trenér chce mít nového hráče co nejdřív v přípravě, podle sparťanského scénáře by měl ale kouč Hoffenheimu k dispozici Pavla Kadeřábka až na 4. kolo bundesligy. Což by hráči jeho start v novém prostředí jistě neusnadnilo.

A to říkám s plným vědomím toho, že Plzeň to před dvěma lety udělala s Daridou a Freiburgem podobně. Pak je tu ovšem ještě loňský sparťanský případ Josefa Hušbauera, kolem kterého Sparta také tancovala jurodivé tanečky tak dlouho, až to italské Cagliari přestalo bavit. A když pak Hušbauer přišel do týmu Serie A v zimě do už pokažené sezony na hostování, nedostal už prakticky ani "čuchnout". Tak jen aby se nám historie nezopakovala... Mimochodem, Freiburg i Cagliari mají letos jedno společné, sestup.

Z pohledu Sparty jde také o pozoruhodnou operaci. Žádnou alternativu za Kadeřábka stále nemá. Bude teď snad oslovovat potenciální posily, mimochodem směrem k tomuto postu jsem opravdu zvědav, kdo to bude, a říkat jim: Hele, my ti zase až tak moc nevěříme, tak tu "kvaldu" ještě odkope Pavel Kadeřábek, ale pak od nějakého 7. ligového kola, až odejde, už začneš hrát ty? Včetně těch evropských pohárů, pokud se do nějakých dostaneme?

No uznejte, není to pitomost?

Proč Horník? Proč ne třeba Kubíček?

Co tam máme dál? Ano, pražskou Slavii, jejíž prezident Aleš Řebíček měl prý, podle deníku Sport, zase s nabídkou funkce sportovního ředitele oslovit Ivana Horníka.

Potvrdit to přímo u obou údajných aktérů tohoto jednání se nepodařilo. Oslovení lidé z Řebíčkova okolí se dušují, že o variantě Horník v poslední době od majitele klubu opravdu nic neslyšeli. Což ještě nemusí nic znamenat, možná dokonce ani oficiální prohlášení Slavie, že cestou, kterou mu vytyčil deník Sport, se klub nevydá.

Těžko říct, který dobrák dělá bývalému ministrovi dopravy díry do hlavy teď. Po experimentech se "sešívaným Franzem" Strakou nebo s ruskými poradci u něj každopádně další divokou střelu nikdy vyloučit nelze. A že by fanoušci Bicanovy Slavie měli s hlavním protagonistou úplatkářské aféry, byť deset let staré, problém, na to může vzít Řebíček jed.

Ať už tak či tak, Horníkův údajný příchod do Slavie avizoval právě deník Sport, jestli se nepletu, tentokrát už potřetí. A zatím se neurodilo. Tak možná příště.

Základem celé spekulace je bezpochyby skutečnost, že zatímco loni se Slavia zachránila v posledním kole, letos v osmadvacátém. A to vskutku není pokrok, jaký by asi pan majitel očekával. Takže sportovní vedení, zosobněné trenérem Miroslavem Beránkem a sport-direktorem Karlem Kiselem, asi těžko může hladit po bradě a děkovat jim za to, že se navzdory letní přestavbě kádru, která nebyla zadarmo, žádný velký pokrok, alespoň co se týče výsledků, nedostavil.

Herní ovšem (místy) ano. Já bych doporučoval právě na tom stavět. A dát Beránkovi ještě jednu šanci. Ovšem u Kisela, kterému například agenti přes Teplice prodávají juniory do Itálie tak, aby z toho Slavia neměla ani floka, už si tak jistý nejsem...

Přiznám se, že jednu věc nechápu. Už nějaký čas je tu k dispozici jeden z nejúspěšnějších klubových manažerů, co kdy český fotbal měl, ale Jiřího Kubíčka nikdo neosloví. Přitom sotva ho ze Sigmy Olomouc vyštípali, tak se prakticky vzápětí tenhle klub, který v jeho éře nikdy neměl ekonomické problémy a vychoval i dobře prodal Látala, Hapala, Ujfalušiho, Heinze, Rozehnala a další a další, zhroutil jak domeček z karet.

Stadion na hranici? Na mýtince?

Teď se do ligy po sezoně ve Fotbalové národní lize vrací, po boku s Varnsdorfem. Všechna čest týmu kolem trenéra Zdenka Frťaly a nejlepšího hráče soutěže Radima Breiteho, jejich sportovní úspěch nelze nijak zlehčovat či zpochybňovat.

Ale už dopředu mě jímá hrůza z toho, že jestli Varnsdorf do toho prvoligového dobrodružství opravdu půjde, čeká nás opakování případu Znojmo.

Pravidla jsou nastavená tak, že nemáš-li lize odpovídající stadion, fajn, můžeš hrát sezonu jinde, ale musíš mezitím svůj nový stadion, který by odpovídal certifikaci, do roka postavit.

Už se samozřejmě našel nedaleký, dobrotivý FK Baumit Jablonec, který by svůj stadionek na ligu zapůjčil. A dost možná by se v portfoliu jeho sponzorů našla i nějaká ta stavební firma, která by ve Varnsdorfu nový stadion ráda postavila.

Takže už zbývá jen drobnost. Aby tu srandu za sto milionů někdo zaplatil.

Posledně se na Znojmo zoufale vytahovaly peníze ze státního rozpočtu. Možná proto, aby se kolem toho moc nekřičelo, až se to teď zopakuje, přišel někdo zároveň i s fenomenálním nápadem, že by si Varnsdorf mohl postavit společný stadion s nedalekým saským Neugersdorfem, který slavně míří za postupem do 4. německé ligy, i za pomoci veteránů z Česka, jako jsou třeba Jan Nezmar či Jiří Šisler.

S tím, že stadion by stál přímo na státní hranici a jako takovou milou kuriozitku prezentující česko-německou vzájemnost by ho mohla zafinancovat Evropská unie. Zprávu o uvažovaném cimrmanovském "stadionu na mýtince" přinesl iDnes.cz.

Opravdu "vynikající" nápad, prý ze Saska. Mimochodem, právě EU před časem zaplatila v severních Čechách jiný moderní stadion. V Chomutově se na něm bude nejspíš brzy hrát divize... A jsem opravdu zvědav, co se v patnáctitisícovém Varnsdorfu bude hrát za soutěž za dva, za tři roky...

Boleslav, nebo Příbram? Nebo oba?

A na závěr už jen menší inventuru. Mistra ligy jsme poznali už před týdnem, po 29. kole se teď ovšem definitivně upřesnilo celé pořadí na medailových příčkách. Takže:

1. Plzeň (3. předkolo mistrovské větve Ligy mistrů)

2. Sparta (3. předkolo nemistrovské větve Ligy mistrů)

3. FK Baumit Jablonec (3. předkolo Evropské ligy)

Do Evropy zbývají ještě dvě jízdenky a hlásí se o ně ještě tři pasažéři. O tom, jak se rozdají karty před posledním 30. kolem Synot ligy, ale ještě nejprve rozhodne středeční finále Poháru FAČR v Mladé Boleslavi.

Vyhraje-li ho Jablonec, dostane se do Evropské ligy 4. i 5. celek konečné tabulky Synot ligy.

Vyhraje-li pohárové finále Liberec, jízdenku do 3. předkola Evropské ligy si vezme pro sebe. A ta poslední, do 2. předkola Evropské ligy, zbude na 4. celek ligy.

Protože Mladá Boleslav ve 29. kole remizovala na Slovácku, zatímco Příbram bodovala proti Brnu naplno, máme tu relativně napínavý finiš: Mladá Boleslav 43 bodů, Příbram rovněž 43 bodů. Jarolímův tým končí doma proti Jihlavě, Tobiášův jede do Plzně. Pokud by i po 30. kole měly v tabulce stejný počet bodů, byla by na tom lépe Mladá Boleslav, a to díky lepší bilanci vzájemných utkání s Příbramí (0:2 a 4:1)

To vše platí, ovšem s jedinou výjimkou. Ta by nastala, kdyby jak Boleslav, tak Příbram ve 30. kole prohrály a naopak Dukla by zvítězila na Bazalech. Pak by se tři kluby sešly na 43 bodech a minitabulka poskládaná z výsledků jejich vzájemných utkání by vypadala takto: 1. Příbram 7 bodů, 2. Mladá Boleslav 6 bodů, 3. Dukla 4 body.

Dukla už tedy sama o sobě nemá šanci se do Evropské ligy dostat, ale čistě teoreticky může přispět k tomu, že se právě popsaným způsobem dostane Příbram v tabulce před Boleslav. Ovšem přiznejme, že to asi není varianta z nejpravděpodobnějších.

Když se podíváme na tabulku odvetné části, tzn. počítanou počínaje 16. kolem, ukáže nám tohle pořadí: 1. Plzeň 34 bodů, 2. Sparta 32, 3. Jablonec 28, 4. Příbram 27, 5. Mladá Boleslav 20. V odvetách tedy Boleslavští dokázali poztrácet sedmibodový náskok na Příbram.

To jednoho znejistí, byť se teď v Boleslavi mohou utěšovat předpokladem, že si mistrovská Plzeň podruhé za sebou ztratit body, nebo dokonce prohrát (!), tak jako na Bohemce, nedovolí. Zvlášť před domácím publikem a před předáváním mistrovského poháru a medailí.

Přitom Boleslavským stačí jednoduchá věc, uhrát v posledním kole v domácím prostředí proti Jihlavě víc nebo alespoň stejně bodů jako Příbram v Plzni (samozřejmě s výjimkou oné varianty s Duklou a minitabulkou).

Zjednodušeně řečeno: Jihlavu porazit - a basta! Jenže když jste v lize doma naposledy vyhráli 20. března, a to ještě nad nuzným Baníkem, sebejistotou asi zrovna nepřekypujete...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy