Bankéř s kavárníkem dotáhli Neapol do Ligy mistrů. A tleskal jim i Zeman

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
16. 5. 2016 13:52
Na trenérském nebi se rozzářila nová hvězda. Pochází z Itálie a není to Claudio Ranieri, nýbrž Maurizio Sarri. Původní profesí bankéř uchvátil svým pojetím celou Serii A a dotáhl Neapol do Ligy mistrů. A Gonzala Higuaína ke střeleckému rekordu soutěže.
Maurizio Sarri v obětí s Gonzalo Higuaínem. Tihle dva se o jízdu Neapole zasloužili nejvíce.
Maurizio Sarri v obětí s Gonzalo Higuaínem. Tihle dva se o jízdu Neapole zasloužili nejvíce. | Foto: ČTK

Neapol - Deštěm promáčení diváci na stadionu San Paolo v sobotu večer tleskali a slavili s fotbalisty Neapole. Fotografové se tlačili kolem útočníka Gonzala Higuaína, který hattrickem vyšperkoval výhru 4:0 v posledním ligovém kole nad hosty z Frosinone a potvrdil přímý postup svého klubu do Ligy mistrů. Fanoušci mávali vlajkami a zpívali tradiční chorál o tom, jak spolu s mužstvem brání svoje město.

Od lavičky domácích pozoroval výbuch radosti postarší muž ve sportovní bundě a s typickými brýlemi orámovanými mohutnou černou obroučkou. Maurizia Sarriho ještě před dvěma lety fotbalová Itálie neznala. Trénoval v nižších soutěžích a velké zápasy sledoval v televizi. Teď dovedl Neapol ke druhému místu v Serii A a do základní skupiny Ligy mistrů, o což se v předchozích dvou letech marně pokoušel mnohem slavnější Rafael Benítez. "Neapol hraje v Itálii nejlepší fotbal," vysekl Sarrimu poklonu kouč poražených Roberto Stellone.

Pan 33 odešel z banky na lavičku

Do nejvyšší soutěže nakoukl přitom Sarri až ve svých 55 letech a neměl za sebou dráhu špičkového hráče ani vzdělaného teoretika. Do vrcholového fotbalu přišel z naprosto odlišného prostředí - celý život pracoval jako bankéř.

Syn italského dělníka se narodil v Neapoli v roce 1959, kdy se země ještě pořád vzpamatovávala z následků druhé světové války. Rodina se brzy vrátila na sever, do Toskánska, kde byl malý Maurizio tak trochu za exota, když fandil Neapoli, zatímco spolužáci drželi palce Juventusu nebo místním hvězdám z Fiorentiny. "Pro mě bylo logické fandit týmu z města, kde jsem se narodil," svěřoval se Sarri po letech.

Od žákovského věku hrál fotbal, vždycky ale jenom jako amatér. Když vystudoval ekonomii a začal pracovat v bance, kluby v nižších soutěžích vedl jako trenér. Většinu času trávil jako manažer pro mezinárodní platební styk v bance Monte dei Paschi, nejstarší fungující bance světa. Protože byl ve své práci úspěšný, vedení jím často posilovalo svoje zahraniční pobočky. Sarri tak pracoval ve Velké Británii, Švýcarsku i Lucembursku, a všude se zajímal o fotbal.

Ve čtyřiceti letech se rozhodl, že zkusí svého koníčka dělat naplno. Rozloučil se s kolegy bankéři a přijal první profesionální angažmá jako trenér. V toskánském Sansovinu si vysloužil přezdívku "Pan 33", podle počtu herních variant, které pro svůj tým vypracoval pro chvíle po ztrátě míče. "Nakonec jsme jich používali pět nebo šest," vysvětloval Sarri později.

Sarri obdivuje Zemana, Zeman Sarriho

Trenér workoholik, který byl schopný studovat celé dny taktiku velkých světových mužstev, se vždycky hlásil ke dvěma trenérským legendám. Obdivoval organizaci hry Arriga Sacchiho, milánského tvůrce zónové obrany, a ofenzivní fotbal Zdeňka Zemana, se kterým ho pojí i zvyk kouřit při zápase jednu cigaretu za druhou.

V roce 2012 převzal druholigové Empoli a po dvou letech ho dovedl do Serie A. S mužstvem bez velkých hvězd se v nejvyšší soutěži bez problémů zachránil a oslnil Itálii pohledným a účelným ofenzivním fotbalem. Uznání se dočkal i od svých vzorů Sacchiho a Zemana. “Sarri tvrdě pracuje a jeho týmy mají vždycky dobře organizovanou hru. Řada klubů Serie A tápe, on ale správnou cestu našel,” prohlásil Zeman pro Premium Sport.

Neapol, které Sarri celý život nepřestal držet palce, se loni v létě rozhodla změnit kurs. Rafael Benítez, úspěšný s Valencií a Liverpoolem, skončil s jižanským klubem až na pátém místě, hráči ho navíc měli plné zuby. Vedení proto nijak neprotestovalo, když se slavný Španěl rozhodl odejít do Realu Madrid. Místo něj si vyhlédlo právě Sarriho - po jediné sezoně v Serii A.

"Pokud se Neapol bude dobře učit od trenéra Sarriho, bude z ní největší překvapení nového ročníku," prorokoval loni v létě kapitán Juventusu Gianluigi Buffon. A nemýlil se.

Bankéřovou pravou rukou je kavárník

Bývalý bankéř se pustil v Neapoli energicky do práce. Nejprve stmelil rozladěnou kabinu. Útočníku Higuaínovi po chlapsku vysvětlil, že může být nejlepším střelcem světa, pokud ovšem bude makat.

Argentinský forvard do sezony naskočil jako vyměněný a na jejím konci má 36 gólů, což je historický rekord Serie A. Pro kapitána Marka Hamšíka zase Sarri nalezl optimální místo v sestavě a slovenský středopolař začal znovu zářit.

Záda kryje Sarrimu jeho osvědčený asistent, který stejně jako on vzešel z prostředí fotbalu vzdáleného. Francesco Calzona pracoval původně v Toskánsku jako kavárník, oba muže tam svedla dohromady náhoda a vášeň pro fotbal. Netradiční trenérský tandem pak společně prošel od klubů páté ligy až do elitní Neapole.

Ta v právě uplynulém ročníku drtila soupeře rychlou křídelní hrou v rozestavení 4-3-3, ve které vynikal odchovanec Lorenzo Insigne na postu levého křídla a albánský pravý obránce Elseid Hysaj, jehož si Sarri přivedl z Empoli. Hra se přitom rozjížděla v hluboko zapuštěném trojúhelníku mezi dvěma stopery a staženým záložníkem Jorginhem. Naturalizovaný Brazilec si díky tomu vysloužil pozvánku do italské reprezentace.

V polovině sezony dokonce Neapol ligu vedla, na jaře ale přišel herní útlum a titul získal Juventus, který se blýskl sérií 26 zápasů bez porážky. Hráči zpod Vesuvu skončili druzí a těší se na Ligu mistrů. "Myslel jsem, že jsem ve fotbale viděl už všechno. Ale Sarri dokázal přinést něco nového," prohlásil pro Sky Sport Italia kouč AS Řím Luciano Spalletti. Právě jeho tým nakonec bojoval s Neapolí o druhou příčku. "Budu ho volit trenérem roku," ubezpečil trenér poraženého konkurenta.

 

Právě se děje

Další zprávy