Sestřihy Ligy mistrů: Barcelona se bála a děkuje i tyčím, postupuje také Bayern

Fotbalová Liga mistrů už zná všechny čtvrtfinalisty. Mezi elitní osmičku postoupila Barcelona po výhře 3:1 nad Neapolí, jež dvakrát trefila tyč, i Bayern Mnichov, jenž zdolal Chelsea tentokrát 4:1. O postup do semifinále se utkají spolu.

Neapol se mohla po remíze 1:1 z prvního zápasu dostat na Camp Nou do vedení po pár vteřinách hry, Dries Mertens ale netrefil ve vyložené šanci míč čistě a poslal ho jen do tyče.

V desáté minutě se naopak dostal k hlavičce po rohovém kopu i díky přistrčení obránce Clément Lenglet a zaznamenal svůj druhý gól v soutěži.

V 23. minutě navíc prokličkoval Lionel Messi obranou, v pádu usměrnil střelu k tyči a podruhé překonal brankáře Davida Ospinu. Hvězdnému Argentinci sebral další zásah videorozhodčí, přesto byl i u třetí trefy svého týmu, když po faulu na něj proměnil pokutový kop Luis Suárez.

V nastaveném čase úvodního dějství fauloval na druhé straně i Ivan Rakitič Mertense a kapitán Lorenzo Insigne s jistotou snížil. Stal se tak prvním Italem, který skóroval v Lize mistrů na hřišti obou největších španělských týmů Barcelony a Realu Madrid.

Ve druhém poločase se domácí zaměřili na kontrolování náskoku a Neapol si vytvořila několik nebezpečných příležitostí. Žádná z nich ale brankou neskončila, gólová hlavička střídajícího Arkadiusze Milika totiž byla z těsného ofsajdu a dalšímu pokusu Hirvinga Lozana se znovu postavila do cesty tyč.

Lewandowski znovu řádil

Ústřední postavou utkání Bayernu s Chelsea byl domácí útočník Lewandowski. Nejprve v desáté minutě proměnil penaltu a o čtvrt hodiny později připravil druhou trefu pro Ivana Perišiče. Po vítězství 3:0 v prvním zápase tak měl Bayern v té době už náskok pěti gólů.

Vzápětí snížil Callum Hudson-Odoi, jeho branka ale kvůli ofsajdu nakonec neplatila. "Blues" se tak mohli radovat až v závěru prvního poločasu, kdy Tammy Abraham využil chyby gólmana Manuela Neuera a dorazil vypadlý míč do sítě.

Bavorský velkoklub žádné komplikace po změně stran přesto nepřipustil. Zvýšit naopak mohl Thomas Müller, který 112. zápasem vyrovnal německý rekord bývalého spoluhráče Philippa Lahma v počtu startů v Lize mistrů, jeho nebezpečné zakončení z 60. minuty ale v síti neskončilo.

Třetí trefu tak přidal až střídající Corentin Tolisso, jehož našel centrem znovu Lewandowski. Polský kanonýr navíc přidal v 84. minutě hlavou definitivní pojistku.

Lewandowski se tak podílel na všech trefách svého týmu v osmifinálovém dvojzápase (3 góly, 4 asistence). Jako čtvrtý hráč v historii navíc skóroval v sedmi utkáních Ligy mistrů v řadě.

Zbylé čtvrtfinálové dvojice tvoří Bergamo - Paris SG, Lipsko - Atlético Madrid a Manchester City - Lyon. Soutěž se dohraje turnajovým systémem na jedno utkání na neutrální půdě v Lisabonu.

Odvetná utkání osmifinále fotbalové Ligy mistrů:

Barcelona - Neapol 3:1 (3:1)

Branky: 10. Lenglet, 23. Messi, 45.+1 Suárez z pen. - 45.+5 Insigne z pen.

Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun - Kalkavan (video, všichni Tur.). ŽK: Suárez - Zielinski. Bez diváků. První zápas: 1:1, postoupila Barcelona.

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Piqué, Lenglet, Alba - Roberto, Rakitič, De Jong - Messi, Suárez (90.+2 Júnior Firpo), Griezmann (84. Monchu). Trenér: Setién.

Neapol: Ospina - Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Rui - Zielinski (70. Lozano), Demme (46. Lobotka), Ruiz (79. Elmas) - Callejón (70. Politano), Mertens, Insigne (79. Milik). Trenér: Gattuso.

Bayern Mnichov - Chelsea 4:1 (2:1)

Branky: 10. z pen. a 84. Lewandowski, 24. Perišič, 76. Tolisso - 44. Abraham.

Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe (všichni Rum.) - Irrati (video, Ita.). ŽK: Caballero, Emerson. Bez diváků. První zápas: 3:0, postoupil Bayern Mnichov.

Bayern Mnichov: Neuer - Kimmich (71. Odriozola), Boateng (64. Süle), Alaba, Davies - Alcántara (71. Tolisso), Goretzka - Gnabry (81. Martínez), Müller, Perišič (64. Coutinho) - Lewandowski. Trenér: Flick.

Chelsea: Caballero - James, Christensen, Zouma, Emerson - Barkley, Kanté, Kovačič - Hudson-Odoi, Abraham (81. Giroud), Mount. Trenér: Lampard.

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.