Penalty, které pobouřily svět. Nechutné, má smysl sledovat současný fotbal?

av av
8. 8. 2020 8:15
Lyon je poprvé po deseti letech ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Díky brance vstřelené na hřišti favorizovaného Juventusu z penalty, kterou skandálně posvětilo video. Fotbalový svět bezprostředně po jejím nařízení zaplavily výlevy vzteku a pohoršení nad tím, co se v osmifinále nejprestižnější soutěže může stát. Všechno přitom mohlo být úplně jinak, než se na první pohled zdálo.
Video: O2 TV Sport

A to v Turíně nebylo všechno. Také domácí se dočkali kontroverzního pokutového kopu, který vzedmul další vlnu vášní, ovšem ta nařízená pro francouzský klub byla klíčová vzhledem k pravidlu o gólu vstřelenému na hřišti soupeře.

Lyon po domácí výhře 1:0 a porážce v Turíně 1:2 postoupil mezi osm vyvolených.

Německý rozhodčí Felix Zwayer ukázal na puntík už v 10. minutě. Po střetu domácího Bentancura s hostujícím Aouarem ani na okamžik neváhal a foukl do píšťalky.

Naživo vypadal souboj skutečně velmi podezřele, zasáhnout měl ale VAR. Videorozhodčí ze zpomalených záběrů musel jednoznačně vidět, jak uruguayský záložník včasným skluzem odklidil míč do bezpečí a následně přes něj lyonský středopolař přepadl, přesto nedoporučil hlavnímu Zwayerovi, aby si osobně zkontroloval záznam.

"Nechutné, má ještě cenu sledovat současný fotbal?"

"Skandální. Jak je možné, že se něco takového stane v osmifinále Ligy mistrů za přítomnosti VARu?"

"Jaký je smysl videa? Zničil celou hru během deseti minut."

"Každý, kdo rozumí fotbalu, nemůže chápat, jak mohla být taková penalta nařízena."

Na sociálních sítích se okamžitě strhla vyhrocená kritika. Ani ne diskuse, protože penaltu v zákroku neviděl prakticky nikdo, ani fanoušci Lyonu.

Jediné rozumné vysvětlení? Nabídl ho třeba trenér Miroslav Jirkal ve studiu O2 TV Fotbal. "Samozřejmě bych ji nepískl, ale snažím se pochopit rozhodčího u videa, jak oni dneska uvažují. Jakmile je tam kontakt, tak oni řeknou penalta. A to je scestné."

Jistě, fotbalová pravidla se v tomto ohledu v posledních letech mění. Pokud hráč vezme skluzem nejprve míč a poté i nohy soupeře, jde o faul. V případě souboje Bentancura s Aouarem se ale nestalo ani to. Francouzský záložník pouze vlastní nešikovností přepadl přes nohy skluzujícího Uruguayce, balon už byl dávno pryč.

"Pro mě strašně divné rozhodnutí. Bentancura bych pochválil za skvělý čistý obranný zákrok. Tohle se přece stávat nemůže, ne? Jak tam potom má obránce chodit?" rozčiloval se ve studiu bývalý reprezentační obránce Daniel Pudil.

Všechno ale nakonec mohlo být úplně jinak, než se na první pohled zdálo.

V kuloárech se objevily i spekulace o tom, že Zwayer pískal faul od Bernardeschiho, který Aouara stíhal zezadu. Jednoznačné brnknutí o nohu z opakovaných záběrů vidět není, rozhodně však tahle varianta vypadá mnohem relevantněji.

A druhá penalta? "Měl ruku u těla, nepískal bych to v žádném případě," dodal Pudil k situaci, která se na Juventus Stadium odehrála ve 42. minutě. Memphis Depay na kraji lyonské zdi jen lehoučce zvětšil objem těla loktem, ruce ale jinak držel zodpovědně u těla.

Další podivné rozhodnutí zvýraznilo pachuť jednak z výkonu hlavního Zwayera, ale ještě víc z funkce videorozhodčího.

Podívejte se, jak Manchester City vyřadil madridský Real:

Video: O2 TV Sport
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy