Příbram - Začínat jaro zrovna na Spartě? Jiným by z toho naskakovala husí kůže, ale Jaroslav Starka, šéf příbramského klubu, vyhlašuje: "Já tam samozřejmě jedu vyhrát, jako vždycky."
A to navzdory tomu, že pár dní před pondělním zápasem pustil právě na Letnou svého elitního střelce Jakuba Řezníčka. "A navíc kvůli dohodě o hostování nesmíme nasadit Romana Bednáře a Martina Zemana. Ale my to nějak poskládáme a vyhrajeme tam. A když ne, tak se svět nezboří," dodá Starka.
Devět nastřílených gólů, to je Řezníčkova podzimní vizitka. Celá Příbram za prvních 16 kol nastřádala jen 19 branek. Ovšem Starka přesto s uvolněním svého snajpra nedělal žádné velké drahoty, sám ho měl na hostování půjčeného z Mladé Boleslavi. "Finanční záležitosti bych nechal stranou. Podstatné je, že když vám frajera osloví Sparta, těžko mu můžete bránit, aby tam šel," říká Starka.
"Ale ono to půjde, máme Romana Bednáře, tak bude góly na jaře střílet on. Jen na té Spartě se bez něj budeme muset obejít, ale my to nějak zvládneme i tak," rozdává optimismus. Na soupisku Příbram přes zimu dopsala mimo jiné i vysokého útočníka Pavla Fořta, který naposledy hrával za Slovan Bratislava.
Ale zpět k Romanu Bednářovi. Toho Sparta uvolnila z kádru A-týmu na začátku zimní přípravy. Zdůvodnila to jeho mizernými výsledky v testech fyzické připravenosti. "Já nevím, jaké měl výsledky někde na počítači, ale s námi na soustředění běhal jako srnec a já věřím, že se od něj dočkáme i spousty gólů," spoléhá Starka na novou akvizici.
Slabost pro desperáty
Roman Bednář svého času hrával i anglickou Premier League. Kariéru mu ale zkomplikoval příběh otištěný bulvárním plátkem. Bednář si v něm na ulici od dealera kupoval drogy.
Jaroslav Starka sám ještě za socialismu absolvoval výkon trestu v ruzyňské věznici a relativně nedávno, v roce 2006, pak dalších 84 dní tentokrát ve vyšetřovací vazbě. To kvůli neprokázanému podezření, že měl mít podíl na únosu a úmrtí Lamberta Krejčíře. Snad proto má pro podobné typy s komplikovaným životopisem slabost.
S fotbalisty, o nichž bylo známo, že si rádi přihnou či jinak vyhodí z kopýtka, takže v jiných klubech neměli na růžích ustláno, neměl Starka nikdy problém. "Nevím, možná mám pro ně větší pochopení než ostatní. Každý by měl dostat druhou šanci. A tihle kluci, co měli jinde problémy, ať už to byli Kulič, Seman, Krejčík nebo další, u mě hráli vždycky výbornej fotbal."
Kromě Bednáře či Fořta posílí Příbramské pro jarní část sezony na hostování i Milan Nitrianský, pravý bek, kterému v létě ve Slavii skončí smlouva a on už je na další domluvený s italským Avelllinem.
"V tabulce máme zhruba stejně daleko k evropským pohárům i k hladině sestupu. Tak já bych se rád posunul do těch pater výš. Poháry jsme hráli za trenéra Kotrby někdy v roce 2001 a to mě moc bavilo. Tak bych si to rád ještě někdy zopakoval," usmívá se Starka. "Je fakt, že tenkrát za námi stála Marila, tak silného sponzora jsme nikdy neměli."
To byl ještě Tomáš Pitr, tehdejší vlastník Marily, na svobodě a na balkonu Starkovy kanceláře na příbramském stadionu se potkával třeba s Radovanem Krejčířem. Toho byste dnes po útěku z republiky našli v Jihoafrické republice, kde ho soudí kvůli údajným dalším zločinům. Starka je v klidu. Styky s Krejčířem přerušil, Pitra už po jeho návratu z vězení v Příbrami opět přivítal. "Ale Tomáš teď má fofr. Slyšel jsem něco o možnosti, že by mohl koupit akcie Slavie, ale neradil se o tom se mnou. On má o českém byznysu sám velký přehled, mě k tomu nepotřebuje," dodává Starka.
Liga je čistá, míní Starka
V okruhu jeho blízkých spolupracovníků se ocitají noví lidé. Třeba bývalý ministr školství Josef Dobeš. "Někdo nás spolu seznámil... On je šikovný, vystudovaný psycholog, baví ho pracovat s mládeží, má kontakty, takže umí sehnat i menší sponzory, tak nám řídí mládežnickou akademii," nemůže si ho Starka vynachválit.
"Teď v Turecku jsem v jednom našem zápase napočítal v sestavě devět odchovanců Příbrami. V tom je velký potenciál, který do dvou tří let může být hodně zajímavý. Ostatně, já jdu do každé sezony vždycky s tím, že chci vyhrát titul. Akorát se to zatím ještě nepovedlo," směje se Starka.
Realita je taková, že Příbram spíš hrává o udržení. Nicméně dolů šla jen v sezoně, kdy Starka seděl ve vyšetřovací vazbě. Jinak se vždycky udrží. A jak častokrát s poukazem na různá zákulisní kouzla poznamenávají fanoušci konkurenčních klubů: Příbram, ta prostě nesestupuje.
Co na to Starka? "Tak za prvé: na sestup já nikdy nemyslím. Za druhé: fanoušky samozřejmě potřebujeme, když se na stadionech chovají slušně, což u nich občas postrádám. A to, co si píší někam na internet, je mi upřímně řečeno úplně jedno."
Poznámky, že to Příbram umí s rozhodčími, Starka nebere. "Ruku do ohně nikdy za nikoho nedáš, ale podle mě je liga čistá. Pelta shání peníze, to je člověk, který se mnou může vždycky počítat. I Dáša Damková udělá spoustu práce a Roman Berbr maká dvacet hodin denně, i když mu novináři nasazujou psí hlavu."
Jediný, kdo Starku na FAČR štve, je šéf mládežnického úseku Dušan Fitzel a jeho vize krajských akademií, které by si nejtalentovanější hráče stahovaly ve všední dny z klubů. "A nám by je vrátili jen na zápas. To mohl vymyslet jedině idiot. Ten člověk neví, co chce, pořád provádí nějaké reorganizace... Tyhle lidi by si měl Pelta líp pohlídat," míní příbramský šéf.
Ale zpátky k tématu Příbram a rozhodčí. Skandál z předminulé sezony, kdy Příbram vyhrála klíčový zápas v Českých Budějovicích a sudí Drábek vzápětí letěl z ligové listiny, vykládá Starka jinak než většina ostatních. "Viděl někdo, jestli byl v té šestnáctce faul, nebo ne? Neviděl, kamera švenkla za balonem někam na půlku. A všichni se sesypali na Drábka, co si to dovolil písknout za penaltu. Přitom tam za bránou stáli frajeři, co mi říkali: Hele, tam do toho hráče normálně strčili, jasná penalta. Jenže my, jako Příbram, máme v novinách takovou nálepku, tak se na nás všechno hodí," míní Starka.
Poborskému nemám co vysvětlovat
Zmiňovaný zápas opepřila i účast funkcionáře Romana Rogoze, který tehdy v zimě přišel do Příbrami právě z Budějovic. "Já jsem si takhle v zimě meditoval a dostal jsem nápad na tenhle strategickej tah. Přitáhnout Rogoze z Budějovic k nám. A ono to vyšlo," libuje si Starka.
Navzdory tomu, že na Rogoze a jeho telefonáty s budějovickým hráčem Klesou poukazoval i boss jihočeského klubu Karel Poborský, načež celý příběh skončil dokonce u soudu. Kde se ovšem nic neprokázalo. "Jestli jsem si to pak s Karlem Poborským vysvětlil? Já ho uznávám jako velkého hráče, sám jsem byl u toho, když šel před lety z Budějovic do Viktorky. Ale nemám si s ním co vysvětlovat," reaguje tvrdě Starka.
Ten stejně tak neviděl nic skandálního v utkání jara roku 2014, kdy si Znojmo vyzkoušelo, že i když jeho hráče v závěrečné minutě zalehne několik fotbalistů soupeře, pokutový kop se pískat nemusí. "Znojmo... Měli jsme jim dát tři nula a byl klid. Gólman Hruška tam údajně někoho zalehnul.. Takových soubojů ve vápně bývá..." Starka tedy sudímu Jechovi za jeho výkon v utkání rozhodně nespílá.
Vidí to v jiné perspektivě. "Pořád se všude řeší kdejaká penalta... Ale že se jinde běžně kradou miliony přes zmanipulovaná a různě zohýbaná výběrová řízení, to nikomu nevadí. Jak já vždycky říkám: V téhle zemi by udělal pořádek jedině generál Pinochet."