Praha - V Evropě i po celém světě sice již několik let řádí ekonomická krize, ovšem nejpopulárnějšího sportu planety jako by se to netýkalo.
Podle analýzy společnosti Deloitte, kterou rozeslala v úterý médiím, totiž jen během sezony 2011-2012 vzrostl fotbalový trh o 11 procent na 19,4 miliardy.
Nejvíce k tomuto nárůstu přispěla elitní pětice evropských soutěží, tedy Premier League, Serie A, La Liga, Bundesliga a Ligue 1, a také Euro 2012.
„Každá z ligových soutěží „velké pětky" zaznamenala v roce 2011/12 rekordní úroveň výnosů, která vedla k nárůstu ve výši 685 milionů eur (8 %) v porovnání s rokem 2010/11. Celkový výnos z těchto ligových soutěží během následujících dvou let pravděpodobně přesáhne 10 miliard eur, což je dvojnásobek v porovnání s rokem 2001/02,“ píše se v analýze.
Nejvíce fotbal rostl v Anglii
Nejvýnosnější ligou je stále anglická Premier League, ve které si v sezoně 2011/12 kluby vydělaly 2,9 miliardy eur. Druhá německá bundesliga přitom měla výnosy o miliardu nižší (1,87 miliardy eur).
Ve Španělsku, které je na třetím místě, se o hlavní výnosy postaraly Real Madrid a Barcelona, čtvrtá Serie A (Itálie) víceméně stagnovala (1,57 miliardy eur), zatímco nejméně výnosnou soutěží z Top 5 zůstala francouzská Ligue 1 s 1,13 miliardou eur.
V Anglii také vydávají nejvíce prostředků na mzdy fotbalistů, konkrétně 2,049 miliardy eur, tedy o 870 milionů eur více než v druhé Serii A.
Prvenství v provozním zisku ale nepatří anglické první lize, nýbrž německé budneslize, jejíž kluby v sezoně 2011/12 vygenerovaly zisk 190 milionů eur. Nejhorší ziskovost je naopak v Itálii.
Nejvíce peněz přinesla televizní práva
„V Anglii, Francii a Německu došlo ke zlepšení provozních výsledků, což může být známkou touhy klubů po dosažení udržitelnějšího poměru mezi výnosy a náklady v první sezóně, ve které je třeba splnit požadavek UEFA finanční fair play rentability. Výsledky největších klubů však v mnoha případech maskují výsledky většiny ostatních,” píše se ve zprávě.
A v jakých oblastech se zisky klubů rodily? Nejvíce se o ně zasloužil prodej televizních práv, které tvořily skoro polovinu zisků "velké pětky". Nejvíce na ně spoléhali v Itálii.
Z mimoevropských soutěží největší výnosy spočítali v brazilské lize, kde výnosy v roce 2012 vystoupaly na 880 milionů eur. Z evropských soutěží mimo "velkou pětku" si nejlépe vedly ruská, nizozemská a turecká liga.