Stejně jako v minulosti měla být volební valná hromada FAČR formálním potvrzením moci vládnoucích elit, v pět hodin odpoledne mělo být odvoleno. Alespoň tedy podle konzervativního křídla seskupeného za Karlem Poborským.
Zastánci starých pořádků se údajně sešli ještě na začátku týdne, aby se utvrdili, že mají pohodlnou většinu pro svého kandidáta. Na setkání panovala uvolněná atmosféra, účastníci mluvili o jistotě 130 hlasů.
Jenže tentokrát se na Strahově přepočítali, a to doslova. Pro Poborského zvedlo ruku pouze 91 delegátů, velká část z nich z českých klubů z ČFL a divizí.
"Jak jste to dokázali," ptal se po vyhlášení výsledků nechápavě Miroslav Pelta. Nezdravou barvu v obličeji ale během valné hromady postupně získávali i další členové nyní už bývalého vedení - předseda Martin Malík, generální sekretář Jan Pauly či ekonomický ředitel Libor Kabelka.
Zatímco před čtyřmi lety opozici zválcoval drakonický nátlak místopředsedy Romana Berbra, nyní to byl tábor vedený Petrem Fouskem, který volby ovládl díky disciplíně. Z reformního tábora před "velkým čtvrtkem" zaznívaly odhady kolem 108 hlasů, nakonec jich získal 106. Přeběhlíků bylo minimum.
I to svědčí o touze ke změnám v českém fotbale. Přestože předseda revizní komise Zdeněk Šimek nemilosrdně tepal vedení FAČR za finanční kauzy z minulého roku, opoziční delegáti byli rozhodnuti už předem.
A někteří z nich to dali hlasitě najevo. Zatímco v minulosti se systém opíral o strojově automatické hlasování zasloužilých bafuňářů, nyní s kritickými poznámkami a dotazy vystoupilo hned několik mladých jestřábů. Nových funkcionářů, v civilu právníků, majitelů firem. Mužů, kteří ekonomice a řádům rozumějí. Ostatně novou tváří ve vedení je nyní také místopředseda Jiří Šidliák, který v roce 2018 opustil odvolací komisi na protest proti ohýbání a zneužívání právních předpisů asociace.
I když… V některých momentech valné hromady stačila i šestá třída základní školy. "Děkuju za vysoké počty," rýpl si nový předseda kutnohorského OFS Jan Ďoubal poté, co sčítací komisi už poněkolikáté neseděla čísla.
Nositelem změn se stala Morava. Pro "Asiaty", jak moravským kolegům s oblibou říkal Roman Berbr, je Fouskovo vítězství satisfakcí. V české komoře taková vůle po reformách ve fotbale nebyla, což odskákal svým nezvolením na pozici místopředsedy za Čechy Vladimír Šmicer.
Bývalý reprezentant je ale i tak jedním z vítězů čtvrtečního večera. Šmicer při své kandidatuře deklaroval, že mu nejde o osobní prospěch, ale o změny ve fotbale - což následně dokázal tím, že kandidaturu na předsedu stáhl, čímž dal zelenou spolupráci Fouskova tábora a Fevoluce. Své ambice obětoval přesto, že poslední půl rok strávil na cestách po českých a moravských klubech, okresech a krajích.
Úsměvy Šmicra ostatně neopustily ani v ten moment, kdy před novináře předstupoval v roli poraženého kandidáta. A pokud vicemistr Evropy skutečně využije Fouskovy nabídky na spolupráci, z další volební valné hromady už by měl odejít jako vítěz.