Praha - Triumfovat v lize, to je skvělá věc. Tým vítězů potěžká trofej, fanoušci výskají, matky fotbalistů pláčou dojetím a manželky šampionů už se tetelí nákupní horečkou. Pochopitelně s vidinou bezlimitní kreditky, pořádně nadotované mistrovskými prémiemi.
Výhra v lize je ovšem "jen" předstupněm k něčemu ještě většímu. Šampion má šanci zabojovat o Ligu mistrů. A nově nejen on.
Další hra o trůn se rozjede už zítra. Uvidíme staré známé i docela nové postavy, akci i úskoky, chrabrost i faleš. A celý tenhle seriál poběží i v nových vysílacích časech.
Jednu ještě podstatnější novinku už jsme ale naznačili: Tentokrát se hraje hned o dva trůny.
I pozice vicemistra ligového ročníku 2014/15, který právě startuje, totiž jeho držiteli umožní startovat v kvalifikaci Ligy mistrů 2015/16. A to je velká příležitost stáhnout do českého fotbalu ještě mnohem víc peněz od UEFA než dosud.
Model 2+3 = nové možnosti
Ačkoli s sebou triumf v domácí lize přináší všechny slasti, jež jsme zmínili v prvním odstavci, hlavní cíl favoritů národních soutěží po celé Evropě už je dneska v mnoha případech jiný. Úspěch v domácí lize chápou jako první předpoklad k tomu, aby si sáhli nebo zkusili sáhnout na opravdový zlatý poklad.
A to umožňuje start v Lize mistrů. Teď o něj právě usiluje Sparta, chce-li uspět, musí zdolat ještě dvě překážky.
Viktoria Plzeň je co do úspěšnosti svých pokusů kvalifikovat se do Ligy mistrů stoprocentní, za poslední tři roky hrála skupinu elitní soutěže dvakrát. Díky ní jezdily do Česka týmy jako Barcelona, AC Milán či Manchester City.
A bodíky v českém koeficientu v posledních pěti sezonách utěšeně nabobtnaly natolik, že se v ročníku 2015/16 česká kvóta v evropských pohárech rozšíří.
Místo modelu 1+3 se teď bude usilovat o obsazení kvóty 2+3. Napřesrok se dočkáme toho, že český mistr i vicemistr budou hrát 3. předkolo Ligy mistrů. Pro třetí a čtvrtý celek z ligy, stejně jako pro vítěze poháru jsou pak připraveny jízdenky do Evropské ligy.
Hraje se tedy o větší počet evropských jízdenek než dosud, přičemž do první exkluzivní třídy Champions League se budou vybavovat hned dvě místo jedné.
A kdyby se českým celkům v aktuální sezoně 2014/15 opravdu dařilo, mohli bychom se v ročníku 2016/17 dočkat dalšího vylepšení: možnosti přímé účasti českého mistra v Lize mistrů. Jenže to může přijít nejdřív za dva roky, takže zatím nepředbíhejme.
Miliarda. Utopická, ale krásná vize
V Lize mistrů se dnes dají vydělat opravdu velké peníze. Plzni její minulá sezona s jarním "přeskokem" do Evropské ligy vynesla zhruba 335 milionů korun.
Liberec hrál skupinu Evropské ligy a také postoupil do jara, zinkasoval necelých 80 milionů.
Kdybychom se zasnili a zkalkulovali si utopickou vizi, že v sezoně 2015/16 uspějí všechny české týmy v kvalifikacích a budou pak úspěšně hrát ve dvou případech Champions League a ve třech Evropskou ligu, mohou dohromady zinkasovat kolem 900 milionů korun. K tomu si připočtěte zisk ze vstupného, zájem sponzorů nebo transfery hráčů a v kasách pak cinkne miliarda.
O tu se tedy v naprosto ideálním, přiznejme, že utopickém, případě hraje. Ve staré soutěži, která nese nový název Synot liga. A jak už jsme zmínili, právě teď, tedy už v pátek začíná.
Favority vidí bookmakeři logicky 1) ve Spartě, jež triumfovala v minulé lize, domácím poháru i superpoháru. A 2) ve Viktorii Plzeň, stálici posledních sezon.
Otupí se hrany jejich nesmiřitelné rivality díky tomu, že na kvalifikaci Champions League dosáhne i vicemistr? Spíš ne, rozdíl totiž pořád zůstává. Šampiona čeká tzv. mistrovská větev kvalifikace, druhého v pořadí nemistrovská. To znamená, že ho los může poslat třeba i do Anglie, Španělska či Itálie, kde i čtvrtý tým tamní tabulky bývá složitější překážkou než třeba mistr Estonska či Švédska.
Pelta se hlásí. Jako třetí do hry
Dvě jízdenky do kvalifikace Ligy mistrů a rozšíření české evropské kvóty ale láká i další české kluby. V první řadě Jablonec.
Zatímco Sparta i Plzeň kádr v létě jen lehce doplňovaly (více zde), Jablonec vyměnil půlku kádru.
Poté, co mu vypršela smlouva v Šachtaru Doněck, dorazil pod Ještěd Tomáš Hübschman, chlapík, co už v evropských pohárech absolvoval stovku utkání. To je zkušenost, kterou jen tak opravdu nepotkáte.
K tomu střelec Jun, několik nových hráčů do defenzivy.... Šéf klubu i národní asociace Miroslav Pelta si zjevně dělá laskominy na velký úspěch. A o střetu zájmů, který u jeho osoby vytvářejí právě klubová a strahovská funkce, se tak nejspíš bude hovořit stále častěji.
Rozjet dobře tým ze spousty zcela nových součástek, to je úkol, před který v Jablonci postavili trenéra Jaroslava Šilhavého.
Jedenáct nových plejerů, kteří jsou fotbalově víc podle jeho gusta, zase přivedl do Mladé Boleslavi trenér Karel Jarolím.
Na tom, jak rychle a úspěšně se těmto dvěma mužům podaří jejich nové fotbalové armády náležitě zbojeschopnit, bude patrně záviset správná odpověď na otázku, kdo může Spartu a Plzeň v lize nejvíc prohnat.
Možná se vrátí i Baroš
Tradiční favorit tuzemských ligových soutěží, pražská Slavia, prožívá po sportovní stránce krušné období. Poslední dobou hrává spíš o udržení, v květnu se zachránila až v posledním kole.
(Staro)nový trenér Miroslav Beránek také přeskupuje kádr, mezi četnými posilami vyčnívá postavou i kvalitou stoper Martin Latka. Beránek se ale bude muset obejít bez chimérických milionů od ruského investora, se kterým si současný vlastník klubu Aleš Řebíček nakonec neplácl.
Předpokládá se, že o záchranu budou hrát patrně nováčci z Českých Budějovic a Hradce Králové + tradičně "klokani" z Ďolíčku.
V Ostravě by rádi věřili tomu, že skvělé výkony, ke kterým se mladý tým trenéra Svědíka vybičoval v záchranářských pracích minulé sezony, budou pokračovat i na podzim. Bývalý reprezentant Václav Svěrkoš je nyní provozuschopný, navíc se stále uvažuje o možném návratu Milana Baroše.
Poprvé v české nejvyšší soutěži po rozpadu federace bude scházet tým Sigmy Olomouc, který sestoupil spolu se Znojmem. Právě Znojemští museli kvůli absenci vlastního stadionu prvoligových parametrů hrávat v brněnském azylu, na takové trable by v novém ročníku nikdo navazovat neměl.
Všechny kluby mohou hrát na své opravdové domácí půdě, takže lze očekávat, že souhrnné číslo návštěvnosti oproti minulému ročníku stoupne.
To by jistě potěšilo sponzory, jejichž pool se v létě přeskupil. Gambrinus, který se s názvem ligy spojoval 17 let, neodešel úplně, jen ustoupil do pozadí. Novým titulárním sponzorem ligy se stal Synot. Peněz od sponzorů i za prodej televizních práv bude letos víc než v minulosti, mezi kluby by se mělo rozdělovat 210 milionů, o 50 milionů víc než dosud (více zde).
Synot liga se bude vysílat na dvou televizních programech. První, druhou a případnou čtvrtou volbu zápasu získala Česká televize. Její hlavní přenos uvidíme vždy v sobotu večer, kdy mu budou předcházet tři jiná ligová utkání, jejichž sestřih duel kola uvede.
Svůj druhý přímý přenos pak přes léto bude ČT Sport vysílat v neděli večer, po startu hokejové sezony se nedělní výkop přesune na 15.45.
Občas bude ČT Sport vysílat i třetí mač, a to v pátek. Právě páteční předehrávky pak bude pravidelně zařazovat do svého programu placený kanál Slovak Sport TV.
Pondělní dohrávky jsou prakticky zrušené, tento termín by se měl využívat zcela výjimečně.
Mistr ligy si na příspěvku a prémii od STES vydělá zhruba 23 milionů korun. Věřme, že půjde jen o předkrm před hlavní hostinou v Lize mistrů. A připomeňme, že hodovat mohou napřesrok hned dva české celky.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz