Slavia bez ruských milionů. Řebíček prodal hráče budoucnosti

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 7. 2014 6:00
Ruský investor do fotbalové Slavie nevstoupí, Aleš Řebíček si bude muset poradit i bez něj.
S novým kapitánem Martinem Latkou a bez nového majitele vstupuje Slavia do sezony.
S novým kapitánem Martinem Latkou a bez nového majitele vstupuje Slavia do sezony. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Sny Aleše Řebíčka o vstupu ruského investora do vlastnické struktury fotbalové Slavie se rozplynuly. Deník Insider informoval o tom, že sáhodlouhá jednání s Rusy už definitivně skončila. Neúspěchem. K dohodě obou stran nakonec nedošlo.

"Jednání jsou přerušena a zatím nepokračují," říká mluvčí klubu Jiří Vrba.

Insider, který se odkazuje i na zdroje blízké podnikatelské činnosti Aleše Řebíčka, který je v současnosti takřka stoprocentním vlastníkem tradičního klubu, má ovšem za stoprocentní, že ani pokračovat nebudou.

Klub se tedy bude muset pohybovat v podobných ekonomických mantinelech jako dosud.

"Jednání se sponzory se vylaďují, jejich výsledek oznámíme před startem sezony," říká Vrba. I tak ale značnou část rozpočtu bude muset Řebíček nadále hradit ze svého.

Navýšení rozpočtu o ruské miliony se nekoná, proto musí Slavia hledat zdroje jinde. Například v prodeji talentovaných hráčů.

Do Udinese Calcio tak ve středu přestoupil teprve osmnáctiletý Jakub Jankto. Co se týče odstupného za něj, spekuluje se o částce v rozmezí 750 000 - 1 000 000 eur. Svou roli ve výsledné sumě podle všeho sehrají výkonnostní bonusy za to, co Jankto za Udine jednou opravdu odehraje.

Slavia tedy prodává část své možné budoucnosti, aby ekonomicky vyřešila současnost.

Kádr, který hrál v minulém ročníku jen o záchranu, významně upravuje. Martin Latka z Düsseldorfu, stejně jako Jiří Bílek z Lubinu přišli zdarma po skončení smlouvy. Jakub Petr pak dorazil z Olomouce na hostování, což je také levnější záležitost než přestup. Významnější investicí je přestup Bekima Balaje ze Sparty (údajně za 5-6 milionů korun).

Slavia pochopitelně musí hradit i platy nově příchozích, na druhou stranu spoustu hráčů (Lička, Neves, Čontofalský...) propustila.

Kornějev a Van Dop už jsou pryč

Co se týče vstupu investora, Insider píše, že ruskou cestou se klenot české fotbalové historie jménem Slavia Praha nevydá.

Aleš Řebíček, bývalý ministr dopravy, jednal s potenciálním ruským investorem, kterého zastupoval Dmitrij Romaněnko z české pobočky Lukoil Aviation, zhruba od listopadu minulého roku.

Jenže nyní už mají znalci situace za definitivní, že mnohaměsíční koloběh jednání k úspěšnému závěru nevyústil. „Ta jednání jsou uzavřena, tato investorská skupina už do Slavie nevstoupí,“ shoduje se hned několik zdrojů Insideru z kruhů blízkých Slavii i podnikatelského prostředí kolem Aleše Řebíčka.

Ačkoli se o možné dohodě po několik měsíců stále jen dlouze jednalo, zájmy ruského investora už v klubu po celou dobu rozhovorů reprezentovali jeho zástupci. A ti jsou pryč, což potvrzuje předpoklad, že ruská cesta už se uzavřela.

„Igor Kornějev, který působil jako poradce sportovního vedení, už v klubu nepůsobí, nemá se Slavií žádnou smlouvu ani jinou vazbu,“ říká sportovní ředitel klubu Karol Kisel.

Podobně jako bývalý fotbalista Barcelony a ruský reprezentant Igor Kornějev už Slavii opustil další muž, Nizozemec Jan Willem van Dop. Toho si ruský investor „nasadil“ do Slavie do role jakéhosi paralelního generálního ředitele.

V prvních březnových dnech tohoto roku už byla dohoda s ruským investorem na spadnutí. „Asi za tři dny se to mělo podepsat, všechno vypadalo jasně a Řebíček už tehdy dal Kornějevovi a spol. volnou ruku. Tak hned ve Slavii začali úřadovat, odvolali trenéra Koubka a angažovali místo něj Nizozemce Alexe Pastoora,“ shodují se znalci dění uvnitř slávistického klubu.

Jenže zatímco v klubu už zástupci ruského investora prakticky rozhodovali, Řebíček nakonec dohodu s ním nepodepsal.

Nedošlo k dohodě v otázce ceny a také toho, jak by v budoucnu byla rozdělena rozhodovací moc uvnitř klubu. Rusové například odmítali akceptovat Řebíčkův požadavek, aby zůstal prezidentem klubu.

Experiment s nizozemským trenérem se vůbec nevydařil, Slavia byla ráda, že se v nejvyšší soutěži zachránila v posledním kole. A to jí k tomu ještě pomohl souběh dalších výsledků.

Karol Kisel pak ještě 10. června mluvil o tom, že čeká na informaci od vedení klubu, kam se jednání s potenciálním investorem vyvinou.

Směřovala ale do slepé uličky, takže žádné desítky milionů na nákladnější přestavbu kádru nedostane. Nový trenér Miroslav  Beránek si bude muset vystačit s posilami, které jsme už vyjmenovali, a také s hráči, co se vrátili z hostování, například brankář Berkovec.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy