Hrdina Poborský viděl peklo a prchá. Zbaběle jako Hašek

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 4. 2013 5:00
Ligou cloumá skandál: Poborský osočil rozhodčího i soupeře z ovlivňování hráčů
Po čtyřech letech, kdy sám seděl ve fotbalové vládě, zjišťuje Karel Poborský, jaká je tu špína, a prchá
Po čtyřech letech, kdy sám seděl ve fotbalové vládě, zjišťuje Karel Poborský, jaká je tu špína, a prchá | Foto: CPA Eduard Erben

Glosář - "Dneska to byla jedna veliká komedie, děkuji za pozornost," pravil po poháru v Mladé Boleslavi kouč Slovácka Svatopluk Habanec. Pak se zvedl a odešel.

"Ze sudích tu mám špatný dojem. Stávají se tu věci, které člověk nechápe," prohodil zase David Jarolím, po léta kapitán bundesligového Hamburku, co teď hraje za Boleslav. A marš! - už ho hnali na disciplinárku.

"(Rozhodčí?) Posledních dvacet minut nebudu vůbec komentovat," řekl zase plzeňský trenér Pavel Vrba po poháru v Jablonci.

"Rozhodčí (Drábek) to vzal od první do poslední minuty do své režie. Pokud takhle chceme prezentovat fotbal, tak napišme rovnou do novin výsledek a nekazme si víkendy," završil diskusi Karel Poborský, spoluvlastník Dynama České Budějovice, po pátečním skandálním záchranářském duelu s Příbramí (více zde).

Navíc posléze přidal informaci, že se kdosi z Příbrami pokoušel ovlivňovat budějovické hráče už před utkáním (více zde, včetně reakce příbramského šéfa Starky). Poborský dodal, že má v úmyslu český fotbal opustit, protože, jak sebekriticky připustil, nese na daném stavu věcí spoluvinu.

Zpátky do drsných devadesátek?

Sám totiž čtyři roky sedí ve fotbalové vládě - a teď zjišťuje, že ona vláda nakonec zavedla český fotbal zpět, někam do 90. let, kdy se tu na stadionech zhusta také otevíraly brány pekelné, rozhodčí se neštítili naprosto ničeho.

Vzhledem k tomu, že se od té doby příliš nezměnily osoby a obsazení, není se čemu divit. Možná si ještě Poborský vzpomene, jak jeho Dynamo před lety na Spartě výstavně zaříznul jistý rozhodčí Berbr, případně s jak bolavou hlavou se tehdy tradičně odjíždělo z Peltova Jablonce.

Prasklinky v morálním profilu obou jmenovaných pak nezapomenutelně poodhalily i zveřejněné fragmenty odposlechů z horníkovské aféry.

Rok se s rokem sešel a Pelta je předsedou Fotbalové asociace ČR. Signál o tom, jak "nekompromisně" se staví ke korupci, dal veřejnosti veřejnou podporou Ivana Horníka, muže druhé šance. Ve výkonném výboru, tedy v jakési fotbalové vládě, pak Peltovi dělá pobočníka právě Roman Berbr. Ano, v té vládě, co v ní zasedá i Karel Poborský...

Nejen fanoušci, ale i lidé uvnitř fotbalu vnímají, jaký etický kredit si šéfové FAČR do svých funkcí přinesli, či spíš nepřinesli. A pak se nelze divit výrokům o rozhodčích, které jsme citovali na začátku článku.

Jaký pán, takový krám

To není mediální hysterie, to je prostě několik citátů posbíraných namátkou po rozličných zápasech, víceméně za posledních pár dní. V bundeslize byste na tak košatou kritickou sbírku vět o sudích čekali možná pět let, tady stačí otevřít noviny.  Ty výroky spíná jeden společný jmenovatel: NULOVÁ DŮVĚRA.

Naše babičky říkávaly: Jakej pán, takovej krám. A právě proto platí, že když jdou Wolfgang s Hansem ze zápasu bundesligy, který pokazil rozhodčí, baví se spolu o tom, jak se to holt Herr Schiedsrichterovi nepovedlo. Zatímco když jdou v Budějovicích z fotbalu Honza a Mirek, je jim jasné, že "ten Drábek byl pořešenej".

Platí tu presumpce viny. To je samozřejmě pro rozhodčí nepříjemné, dostávají se pod tlak. Jenže osoby, které tu fotbal řídí, mají tak hustě popsaný a všem známý životopis, že je právě pro ně velmi obtížné veřejnosti vysvětlovat (či namlouvat?), že tentokrát celý jaro není cinklý, vole...

O kodexu, večeři a začarovaném kruhu

Sudí v zimě podepsali nový etický kodex. Zavázali se v něm, že sotva se je pokusí někdo kontaktovat a ovlivnit, mají to hned hlásit komisi rozhodčích.

Tak si hypoteticky představme, že by sudímu Drábkovi, co pískal duel Budějovic s Příbramí, zavolal před zápasem třeba takový Roman Rogoz.

To je chlapík, co pět let dělal v Budějovicích cosi, co Karel Poborský bohužel neumí pojmenovat a vysvětlit - každopádně po celou tu dobu Jihočeši s rozhodčími problémy neměli. A teď v zimě se tenhle Rogoz přesunul do Příbrami.

Hypoteticky si představme, že onen Rogoz, velký kamarád Romana Berbra, sudímu Drábkovi opravdu zavolá. Ten to v souladu s kodexem vzápětí odmelduje Dagmar Damkové a ta se pak o tom, třeba u večeře, zmíní před svým životním partnerem Romanem Berbrem, členem výkonného výboru FAČR.

Ten je, jak už jsme si řekli, osobním přítelem Romana Rogoze. A kruh se uzavírá...

Obušku, z pytle ven!

Jihočeši jsou z Drábkova výkonu naprosto jurodiví. Viní ho z nesmyslné penalty, z Řezníčkova vyloučení...

Tak jak to bylo? Paradoxní je, že jednotlivé klíčové situace si Drábek možná i obhájí. Řezníčkův pád v šestnáctce, to asi mohlo být simulování na žlutou. Vzteklé hození míče stejným hráčem? I to mohla být druhá žlutá karta.

I tajemný penaltový faul se čistě teoreticky mohl v šestnáctce urodit až poté, co kamera švenkla za míčem někam k půlící čáře. To měl údajně Drábkovi poradit asistent, ale nezdálo se, že by zdvihal praporek... V celém případě je to samozřejmě bod ze všech nejpodivnější.

Vzpomínáte si na pohádku Obušku, z pytle ven? Ladislav Pešek si tam pochutnává na jitrnici, jakou svět neviděl. Tu páteční Drábkovu penaltu také ne. Možná proto, že se všichni podívali za míčem, jen pozorný asistent sledoval dál situaci v šestnáctce. Byl opravdu jediným mužem na planetě, co tu penaltu viděl? A co delegát Krondl? Ten bohužel mediálně mlčí (více zde).

V očích Jihočechů šlo o jasná jatka, tendenční výkon sudích. Jak jsme si popsali, čistě teoreticky mohlo jít také o vražedný sled vskutku bizarních událostí, který Jihočechům zapadl do rámce jejich předzápasového strachu, co s nimi Roman Rogoz, ještě nedávno jejich druh ve zbrani, skrze rozhodčí v přímém souboji o záchranu provede.

Měl jihočeský strach velké oči? Podle toho, co se na hřišti dělo, asi ne...

Nedělá si tu někdo z Pelty legraci?

Výsledkem je tak jako tak skandál. A kouzelný obušek by měl nepoctivé hřbety zvalchovat... Jenže nejsme v pohádce, ale v Gambrinus lize.

Předseda Pelta v zimě připustil, že v českém fotbale působí několik jedinců, co dělají neplechu. Ale prý už objel vlastníky klubů a upozornil je na ty, "co kazí produkt" (více zde).

Je samozřejmě spekulativní dávat do této souvislosti Rogozův odchod z Budějovic. Pokud by tam ale nějaká spojnice čistě náhodou vskutku byla, pak by se celá ta věc měnila v tragikomedii: sotva by ten chlapík Peltovou péčí na jedné adrese skončil, už by pracoval na druhé.

Dělá si z nás tedy Pelta legraci? Anebo se někdo vysmívá jemu?

Co si o tom sám Pelta myslí? Nic. Zeptá se prý po víkendu Poborského, "co to jako je".

I Dagmar Damková mlčí, už několik měsíců v sobě nenachází dostatek odvahy, aby se v médiích otevřeně vyjadřovala k tomu, co její ovečky páchají. Jen jednou za čtrnáct dní se skryje za strohé komuniké. A na zápas Sparta-Plzeň si raději půjčí sudí z Německa.

Pobočník falešného mesiáše

Před čtyřmi lety se zdálo, že přišel chlapík, který s tím vším něco udělá. Jmenoval se Ivan Hašek, měl obrovskou podporu uvnitř fotbalu i od médií, ale když se jeho vztah s Berbrem vyhrotil, navíc v situaci, kdy Hašek ztratil své mocné zastánce Hušáka s Chvalovským, raději "Spasitel" po dvou letech zbaběle prchnul za lukrativním trenérským angažmá v Emirátech.

Bývalí úspěšní reprezentanti přitom logicky mají skrze své slavné jméno obrovský potenciál k tomu, aby se mohli stát nositeli nějaké změny, pokud možno k lepšímu.

Jenže za prvé to sami musí myslet vážně a musí být ochotni pro to něco udělat (tzn. například omezit golf), za druhé to nemůžou dělat sami, musí za nimi stát nějaká reálná síla uvnitř samotného fotbalu.

Hrdina z Wembley 1996 Karel Poborský silou svého jména samozřejmě patří mezi ty, jimž by lidé naslouchali. Jenže křičí až teď. A nikoli "Do boje!", ale "Já už se vám na to vykašlu."

Dosud jen zdvihal ruku. Nejdřív tak, jak velel Hašek. A když už tam nebyl, hlasoval Poborský v září 2011 pro pád Macelovy komise rozhodčích. Ta asi nebyla svatá, ale aféry v rytmu týden co týden ji neprovázely. Macelu a spol. nahradila komise Dagmar Damkové. A dál už to znáte...

Srazí Sparta Radu z kobyly?

Č. Budějovice - Příbram (0:1). Dodejme jen "drobnost". Místopředseda svazu Dušan Svoboda opět přišel s teorií, že FAČR nemá prostředky na to, aby vyšetřovala, zda někdo budějovické hráče skutečně ovlivňoval, jak říká Poborský. Osobně si tedy myslím, že příchozí hovory z určitého čísla najde ve výpisu od operátora i osoba bez drsného policejního výcviku, ale kdo ví, možná je pachatel ozbrojen...

Sám Karel Poborský se vyjádřil, že tu věc nechce řešit nijak "oficiálně". Jenže když už ji otevřel, asi už se teď jen těžko bude tvářit, že se vlastně nic nestalo a on víceméně nic neřekl...

Olomouc-Sparta 0:3. Sigma by podle tabulky měla patřit mezi nejsilnější týmy v Česku. Způsob, jakým ji minulý týden Sparta v pohárovo-ligovém dvojboji na Andrově stadionu souhrnným skóre 2:7 vypráskala, proto svědčí o tom, že 1) Letenští jsou po výhře nad Plzní v superformě a absolutní herní pohodě, 2) pro ambiciózní Sigmu platí, že v rozhodující chvíli vždy vyčichne. A to rozhodně není známka šampionů.

Slavia-Dukla 0:0. "Rada ven!" zní Edenem. A Rada se diví, že to přišlo teď, jak říká "po úspěšné sérii". Jestli nebude problém v tom, že domácí plichtu s Boleslaví, divnou výhru v Brně, normální nad Libercem a následné remízy v Teplicích a s Duklou považuje Rada za úspěšnou sérii... Derby "S" sice nemívá logiku a Spartě bude patrně chybět zraněný Holek, ale i tak se nabízí otázka, jestli už by případný debakl Radu z jeho generálské kobyly nesrazil...

Ostrava-Liberec 0:1. Milan Baroš naznačil rukama klasický mlýnek - a baníkovci vytušili, že je zle. Teď vzývají všechna božstva (asi hlavně Radegasta...), aby dnešní magnetická rezonance u jejich hvězdy neodhalila významnější poškození svalového vlákna. Za dva týdny přijede na Bazaly baníkovci nenáviděná Sparta, stihne to Baroš?

Jablonec-Slovácko 4:1. V přetahované o důležité třetí místo (= postup do Evropské ligy) už jsou Severočeši zase o dva body před Hanáky. V zápase se Slováckem byli o třídu lepší, nebylo co řešit. Kouzlil obránce hostí Tomáš Košút, který si vstřelil vlastence, před dalším ho zachránila tyč - a pak se trefil i do Špitovy branky, čímž domácímu veteránovi, co už je jen kousíček od stovky vychytaných čistých kont, jistě pokazil náladu.

Hradec Kr. - Mladá Boleslav 2:2. No vida, pořád nám to tam na jaře nepadalo a pak jsme dali tři kousky Brnu a teď dva do půle Boleslavi, radovala se možná hradecká kabina trochu předčasně. Aby jí dva ty body, co si v závěru nechala utéct mezi prsty, nakonec nescházely...

Plzeň-Teplice 2:1. Plzeň byla jasně lepší, o tom není sporu. Ale góly dala "jen" dva. A když Konžan Litsingi v 90. minutě snižoval na 2:1, jistě si vzpomněl na to, kterak mu jen pár minut předtím asistent Kotík ve výtečné střelecké pozici odmával neexistující ofsajd...

Nestalo se, a tak Plzeň ligu stále před Spartou vede. Ale už jen rozdílem dvou gólů ve skóre.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy