Poborský: Zajeli nám i do hráčů. Starka: Nesmysl

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 4. 2013 12:20
Kolem duelu České Budějovice-Příbra (0:1) se rozhořívá další velký skandál
Karel Poborský je tak znechucen, že zvažuje odchod z českého fotbalu
Karel Poborský je tak znechucen, že zvažuje odchod z českého fotbalu | Foto: Eduard Erben

Praha - Korupce? Ovlivňování? Manipulace? Páteční zápas Gambrinus ligy České Budějovice-Příbram (0:1), ve kterém šlo oběma o udržení v soutěži, eskaluje v obrovský skandál.

Bezprostředně po zápase podali Jihočeši protest proti podle nich tendenčnímu výkonu sudího Drábka (více zde).

"Navíc za mnou před zápasem přišli někteří hráči a říkali mi: Hele, byl jsem kontaktovaný, aby ten zápas dopadl blbě," řekl posléze Karel Poborský, člen představenstva budějovického klubu, pro isport.cz. Připustil, že šlo o telefonát z Příbrami.

A dodal, že si je na sto procent jistý, od koho ten kontakt přišel.

Starka: Rogozovi volají oni, ne naopak

"Jestli myslí Romana Rogoze, tak to je prostě nesmysl, já tomu nevěřím," reaguje Jaroslav Starka, šéf příbramského klubu.

Kdo je to Roman Rogoz? Funkcionář, považovaný v zákulisí za znalce v oboru "práce s rozhodčími". Začínal v Příbrami, pak pět let fungoval v Budějovicích, v zimě se znovu přesunul na příbramskou lavičku.

"Ve skutečnosti je to tak, že Romanu Rogozovi volá spousta lidí z Budějovic, hráči, lidi z klubu - a brečí mu na rameni, jaký je tam teď v Dynamu chaos a zmatek. Karla Poborského už klub moc nezajímá, žije v Praze, hraje golf, o Dynamo se nestará, neví, co se tam děje. Teď se diví. Já jsem v Příbrami denně na trávníku, abych měl přehled," reaguje Starka.

Poborský je podle svých slov stoprocentně přesvědčen, že Drábek chtěl jeho tým poškodit.

Nejprve vyloučil domácíh Řezníčka. První žlutou kartu mu dal po jeho pádu v šestnáctce, který vyhodnotili jako simulování. Druhé napomenutí následovalo po diskutabilním zapískání na druhé straně, po němž vzteklý Řezníček hodil míčem.

Delegát: Všechno řeknu. Ale ne vám

Penalta se pak zrodila poté, co byl zahrán roh Příbrami, po skrumáži odletěl balon na půlící čáru, kam ho sledovaly i televizní kamery - a v tom zazněl hvizd sudího, který nařídil penaltu, a to po údajném falu brankáře Daňka na Jugase.

V souboji o míč uvnitř šestnáctky každopádně k faulu nedošlo. Leda poté, co byl balon pryč.

Posléze ještě Drábek vyloučil i hráče Příbrami Šlapáka.

Co na to všechno delegát utkání Václav Krondl? Deník Aktuálně.cz mu položil otázku, zda ho Dynamo informovalo o pokusu Příbrami ovlivňovat domácí hráče. A také, jak hodnotil výkon sudího Drábka.

"Vzhledem k závažným obviněním, která vyřkl Karel Poborský, se ta věc bude patrně svazovými orgány vyšetřovat. Proto veškeré informace, na které se mě ptáte, sdělím až jim, pokud o to budu požádán. Hodnocení rozhodčího napíšu do zprávy, kterou v pondělí odevzdám na FAČR, ale do médií se teď k tomu také vyjadřovat nemohu," řekl Václav Krondl.

Starka: Dřív sudí Poborskému nevadili

Budějovičtí jsou přesvědčeni o nesmyslnosti penalty i vyloučení. Příbramský Starka to vidí jinak: "Obě vyloučení byla v pořádku, penaltovou situaci jsem z lavičky dobře neviděl. Ale zaráží mě, že se Karel Poborský teď tak zlobí - a nevadilo mu, když Budějovice zajímavým způsobem vyhrály třeba s Olomoucí. My jsme tam u nich taky párkrát dostali svoje," dodává Starka.

Karel Poborský je členem výkonného výboru FAČR. Naznačil, že se cítí být spoluzodpovědný za situaci v českém fotbalu a zvažuje proto, že z něj odejde.

Deník Aktuálně.cz se pokouší získat stanoviska předsedy svazu Miroslava Pelty a předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damkové. Zatím marně.

Svoboda: Ať to prošetří policie

Vyjádřil se ale Dušan Svoboda, místopředseda FAČR za ligu: "Ta záležitost má dvě roviny. Ta první souvisí s výkonem rozhodčího. Musí ji posoudit příslušná komise a pokud sezná, že due řídil tendenčně, budu pro nejpřísnější potrestání."

Druhá rovina souvisí samozřejmě souvisí s Poborského slovy o příbramském pokusu ovlivnit hráče Dynama. "Jak už jsme u jednoho předchozího zápasu zjistili, fotbalová asociace nemá prostředky a možnosti, aby obvinění tohoto typu prošetřovala sama. Proto by se tím měla zabývat policie," míní Svoboda.

Ten se odkázal na vyšetřování jarního duelu Jablonec-Plzeň (0:2). Se zpožděním několika měsíců nahlásil sudí Adámek, že ho měl sumou 200 000 korun ovlivňovat Martin Svoboda, bývalý ředitel Čáslavi a Táborska.

Výkonný výbor fAČR přerušil zdlouhavé disciplinární projednávání této kauzy a svěřil ji plně do péče policie. Ta nedávno obvinila tři osoby, ale neztotožnila je. Přičemž fotbalové asociaci neumožnila nahlédnout do spisu, takže disciplinární řízení v této věci stále stojí.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Ruská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska

Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to v pátek finská společnost Gasum, která je státním velkoobchodem s plynem. O přerušení vývozu ji v pátek informoval Gazprom, uvedla agentura Reuters.

Vláda Finska, které je neutrální zemí a má s Ruskem dlouhou hranici, ve středu schválila vstup země do Severoatlantické aliance. Učinila tak poté, co Rusko 24. února vojensky napadlo Ukrajinu, která také není členem NATO.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V Belgii se do Evropského parlamentu bude moci volit už od 16 let

Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou moci hlasovat nejen mladí Belgičané, ale také občané členských zemí EU nad 16 let s trvalým pobytem v Belgii. Rozhodnutí oznámila ministryně vnitra Annelies Verlindenová, informovala o něm agentura AFP.

Normu schválil ve čtvrtek večer belgický parlament. Belgie se stala po Rakousku, Řecku a Maltě teprve čtvrtou členskou zemí, která tento krok učinila. "Tím, že mladým lidem dáváme možnost aktivně se podílet na naší demokracii, jim umožňujeme, aby jejich hlas byl slyšet, a dále podněcujeme jejich zájem o politiku," řekl Verlindenová.

Opatření se týká přibližně 270 tisíc mladých lidí od 16 do 18 let v Belgii a asi 13 tisíc stejně starých Belgičanů žijících v zahraničí. Zájemci se budou muset zapsat na voličské seznamy. Potom už pro ně ale účast ve volbách bude povinná, stejně jako pro všechny Belgičany. Pokud nevolí, hrozí jim pokuta 40 až 80 eur (přibližně 1000 až 2000 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy