Glosář – Stejný stadion, jiný trenér, stejný, a přitom úplně proměněný tým. Mezi tristním derby se Slavií a vítězstvím nad Interem Milán uplynuly Spartě jen čtyři dny. A emocionální horská dráha, po níž teď její fanoušci létají, je mimořádně strmá. Otázka zní, kam bude směřovat dál.
Jejich nový superhrdina se jmenuje David Holoubek. "Už nemusíme hledat trenéra, tohle je on, vyvolený," křičí sparťané na sociálních sítích zplna hrdla, nejhlasitěji pak ti, co o Holoubkově existenci neměli nejspíš ještě ve čtvrtek odpoledne ani tušení.
Je to zvláštní situace. Když v pondělí rezignoval Zdeněk Ščasný, měla Sparta v zásadě tři možnosti řešení: 1) Získat z Liberce Trpišovského. 2) Získat ze Žiliny Gulu. 3) Vyřešit problém z vlastních zdrojů, přičemž už tady Holoubkovo jméno padalo.
Není tajemstvím, že vedení Sparty zahájilo rozhovory s Jindřichem Trpišovským a že už se začala připravovat i jednání se šéfem libereckého klubu Ludvíkem Karlem o podmínkách uvolnění tohoto trenéra na Letnou.
Vox populi, vox Dei, psávali staří latiníci. Hlas lidu, hlas boží teď směřuje k jinému jménu. Na jednu stranu zní bláznivě, že by se Sparta měla rozhodovat na základě jednoho zápasu, který sice Sparta sehrála bezvýhradně skvěle, ale soupeř, byť zvučného jména, jí šel hodně naproti. Na stranu druhou by byl i sám Jindřich Trpišovský trochu blázen, kdyby se hrnul někam, kde na něj zrovna okouzlení/pobláznění fanoušci nemají apetit.
Navíc mu do ruky nenahrála ani skutečnost, že Liberec ve svém duelu Evropské ligy s PAOK Soluň prohrál. Že hráči Slovanu trávili týden na záchodě nebo v horečkách a že měli nad řeckým týmem po většinu utkání převahu, to teď samozřejmě militantní vyznavače nově zrozeného kultu Davida Holoubka nezajímá. O to hlasitěji budou raději upozorňovat na to, že Liberec je v lize div ne na sestup.
Nejrozumnější větu v celé té zapeklité situaci vyřkl sám David Holoubek: "Nechme tomu čas, ještě je před námi zápas v Brně."
Mužstvo mu totiž svěřili na dva zápasy, na Inter a na nedělní ligu pod Špilberkem. Pokud tam dokáže udržet mužstvo na stejné mentální a výkonnostní vlně, na jaké si z propadliště po derby přisurfovalo do utkání s Interem, pak Holoubkovy akcie vzrostou nejspíš velmi výrazně.
Otázka zní, jakou roli sehraje únava z úspěchu nad Interem a jak se Sparta dokáže zkonsolidovat při své stále bobtnající marodce. V neposlední řadě pak bude důležitá situace v samotné Spartě, kde se ukáže, jestli dokáže být jednotná, nebo zda si někdo začne přihřívat své vlastní polívčičky. Mladý trenér, který přišel z Hřebíkova mládežnického hájemství na Strahově, nemusí být všem po chuti. Pravda jako obvykle bude ležet na hřišti, kostky jsou vrženy!
Mrzutý de Boer vs. Holoubkova zářící aura
Sparta–Inter 3:1. Ten kontrast už snad ani nemohl být větší. Frank de Boer je člověk, který se nemusí moc představovat nikde na světě, maximálně že by si ho pletli s dvojčetem Ronaldem. Bývalý stoper Ajaxu a Barcelony teď podle všeho hryže v Miláně do pěkně červivého jablka. Však se podle toho na tiskové konferenci také tvářil. A nejen proto, že chvílemi dost zoufale hledal italská slovíčka. To nejpodstatnější, co řekl, byla věta: "Náš přístup v prvním poločase neměl nic společného s profesionálním fotbalem."
A teď ten kontrast. Šestatřicetiletý mladý trenér v košili s vyhrnutými rukávy, se zářícíma očima poskytuje první rozhovory. Před televizní kamerou David Holoubek zjevně neví, kam s rukou, jestli si ji strčit do kapsy, nebo raději schovat za záda.
I díky tomu působí neuvěřitelně autenticky, bez nánosů jakékoli pózy. I tiskovka má úplně jinou atmosféru než obvykle, Holoubek si na ni přinesl svoji zářící auru, srší z něj energie, je na něm vidět, že ho úplně pohltila magie vítězství a pozápasové skandování jeho jména. Kouzlo nového přístupu, které v sobě nese, je naprosto odzbrojující.
Až doteď žil jako relativně "normální člověk". Úspěšně vedl sparťanskou "devatenáctku", přípravu na zápas s Interem si s ní dokonce zpestřil výhrou 4:0 nad Podgoricou v mládežnické Champions League. V létě musel David Holoubek zrušit dovolenou, když se dozvěděl o rozhodnutí, že má jako další asistent rozšířit Ščasného realizační tým u "áčka".
Na Twitteru má 1976 followerů. "Dortmund a jeho přechod do útoku mě prostě baví," napsal tam nedávno, když se bavil u televizního přenosu z bundesligy. Ve čtvrtek bavila Letnou i jím naordinovaná přechodová fáze Sparty v duelu s Interem Milán.
Rosický, Šural, Mareček, Zahustel, Costa, Vácha... Seznam sparťanských marodů už se zase zvětšuje a aktuálně na něj přibyl i Frýdek.
Holoubek se tomu nepoddává. Sáček pod jeho vedením kope ve středu zálohy tak suverénně, jako by měl v Evropě odehrány desítky zápasů, Čermák se ukazuje ve stejně dobrém světle jako loni v Boleslavi, jako průběžně v reprezentační "21" – jen pod Ščasným to takhle nikdy nešlo. Proč? To asi vědí snad jen oni dva.
Klíčové party hrají Václav Kadlec s Bořkem Dočkalem. Jeden střílí, druhý tvoří hru, oba se velmi, velmi aktivně zapojují do velmi efektivního napadání. Běhají, sprintují, rvou se. Sparťanská energie vede do 25 minut k dvoubrankovému náskoku.
Vybuzená Sparta hraje jako z partesu, o tom nemůže být sporu. Zároveň ale nelze přehlédnout, že soupeřova jedenáctka, hemžící se slavnými jmény, věhlasné značce Inter Milán tentokrát opravdu čest nedělá.
Zejména počínání stoperské dvojice Ranocchia – Murillo připomíná chvílemi kabaret. Jejich přihrávky jsou pomalé a nepřesné, Sparta je snadno sbírá. Šílenou taktickou chybu pak Inter udělá zejména před druhou inkasovanou brankou.
Jak tenhle tým mohl před zhruba deseti dny porazit Juventus? žasnou mnozí. Nutno dodat, že při srovnání jedenáctek z obou těchto zápasů se šest jmen liší. I tak se po hřišti pohybuje spousta reprezentantů se starty z velkých šampionátů. Svým nasazením ale Banega, Melo a spol. asociují spíš odborářskou jedenáctku, co se v Praze nemíní moc unavit.
Ať už je Interu Evropská liga, navzdory proklamacím, že ji chce vyhrát, šumák, nebo ať už snad nejsou některým hráčům De Boerovy taktické noty po chuti, a tak si hráli, co chtěli, to už Spartě může být celkem jedno.
Tristní představení Interu její výkon nesnižuje, na druhou stranu je třeba vést v patrnosti, že tým z Milána na Letné zdaleka nepředvedl ani odraz, ani záblesk toho, čím se na stejném stadionu před časem prezentovala kupříkladu Neapol.
I díky tomu jsme teď ve čtvrtek viděli, že ani slavná jména sama o sobě velký výkon negarantují, když schází nasazení, taktická disciplína a týmová kompaktnost. Inter je červavý, Sparta toho využila. Teď uvidíme, jak Holoubkovu letku prověří Brno.
Remízoví králové vezou další bod
Austria–Plzeň 0:0. Tohle by mohlo zajímat sázkaře. Z posledních 7 pohárových zápasů vykutala Viktoria v 6 z nich remízu. Zároveň po utkání ve Vídni platí, že už pojedenácté v evropských pohárech nezvítězila.
Na jednu stranu se v nadějné hlavičkářské pozici nešťastně srazili spolu Poznar s Hejdou, na druhou stranu neuznali sudí domácímu týmu dvě branky kvůli hraničním ofsajdům, z nichž jeden asi byl a druhý nikoli.
Postupové šance Viktorie, která zatím ve skupině nasbírala dvě remízy, se hodně projasní při nadcházejících dvou zápasech s rumunskou Astrou Giurgiu. Ta prohrála doma s Austrií a debakl 0:4 si odvezla z Říma. Je potřeba uhrát proti ní minimálně 4 body, raději víc.
Na hranici obětování, a nic z toho
Liberec – PAOK Soluň 1:2. Odložit ligový zápas lze, odložit duel Evropské ligy jen velmi těžko. Šestnáct hráčů Slovanu se v uplynulých dnech potýkalo s virózou, která se projevovala tu horečkami, tu střevními potížemi, tu obojím. Jen dva tréninky a pak zápas, obavy z toho, že tohle nemusí dopadnout dobře, byly jistě namístě.
A ono to dobře nedopadlo, ale trochu jinak, než se čekalo. Liberec šel stejně jako v Baku do expresního vedení už v první minutě, hráči pak odehráli zápas na hranici sebeobětování – a prohráli ho.
Ze dvou výborných pohárových výkonů ve skupině posbírali jen bod, efektivita fatálně schází. Navíc se po kombinaci nemoc + absence tréninků + "výšťav" proti PAOK nabízí otázka, jak Liberec zvládne nedělní ligový duel s Teplicemi. K pouhým 5 dosavadním ligovým bodům už by opravdu nutně potřeboval přidat druhé vítězství v ligovém ročníku. A teď do toho ještě ty sparťanské námluvy s trenérem Trpišovským...
Tím se obloukem dostáváme zase zpátky na začátek. Po víkendu budeme moudřejší, každopádně než páchat na všech frontách nějaké divoké harakiri, možná by se mohlo jevit jako nejrozumnější nechat do zimy ve Spartě i v Liberci všechno tak, jak je – a pak případně znovu rozdat karty. Uvidíme, jak víkend, který nabídne další ligové kolo, celou tou ruletou pootočí.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz