Zrazená revoluce? Tajný pakt Křetínského s Berbrem má do role šéfa fotbalu vynést kandidáta Malíka

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 5. 2017 6:18
Favoritem pro volbu předsedy fotbalové asociace je Martin Malík, místopředsedou má zůstat Roman Berbr. Právě on se měl přesně na takovém scénáři dohodnout s Danielem Křetínským, majitelem Sparty.
Daniel Křetínský (vpravo), majitel Sparty, přichází na setkání vlastníků ligových klubů v doprovodu Dušana Svobody, šéfa Ligové fotbalové asociace
Daniel Křetínský (vpravo), majitel Sparty, přichází na setkání vlastníků ligových klubů v doprovodu Dušana Svobody, šéfa Ligové fotbalové asociace | Foto: Milan Kammermayer

Glosář - Český fotbal se temného přízraku jménem Roman Berbr podle všeho jen tak nezbaví. Naopak, vše směřuje k tomu, že český místopředseda Fotbalové asociace ČR zůstane ve své funkci i po volbách. A co víc - že tento kontroverzní muž v nové fotbalové vládě svou moc ještě reálně posílí, a to výraznou měrou.

Co pálí český fotbal? Je kauza Pelta jen vrcholem ledovce?
59:38
Co pálí český fotbal? Je kauza Pelta jen vrcholem ledovce? | Video: DVTV

Místo Miroslava Pelty, který je vazebně stíhán ve věci údajných manipulací spojených se státními dotacemi do sportu, se má podle tohoto scénáře stát novým předsedou fotbalové asociace Martin Malík. Tedy nynější ředitel STES, obchodní společnosti zřízené Fotbalovou asociací ČR.

Bývalý příslušník Státní bezpečnosti Roman Berbr už se na tom měl údajně dohodnout s Danielem Křetínským, majitelem fotbalové Sparty. Sám Berbr, spojovaný s despotickým typem chování a nezdravým vlivem na rozhodčí, si má podržet svou dosavadní místopředsednickou funkci a nadto naplnit výkonný výbor svými lidmi, typově Dagmar Damkovou či Miroslavem Libou.

Přitom právě tyto osoby konkrétně jmenoval Jaroslav Tvrdík, šéf Slavie, když před týdnem přicházel do hotelu Marriott na schůzku majitelů prvoligových klubů. Tvrdík tehdy zmiňoval, že ve stávající krizové situaci má český fotbal šanci zabojovat o svou důvěryhodnost v očích veřejnosti. Jako podmínku splnění takového cíle uvedl vytěsnění Romana Berbra a jeho suity z řad vedení asociace.

Jaroslav Tvrdík nebyl sám, kdo podobně razantní a jednoznačný postoj zaujal. Dlouhodobě s Berbrovým vlivem na český fotbal nesouhlasí FK Teplice, jmenovitě šéf tohoto severočeského klubu Pavel Šedlbauer. A jasné "Ne!" vzkázal Berbrově budoucnosti ve vedení FAČR i Petr Paukner, majitel Dukly.

Něco signalizovalo už usnesení, které po skončení zmiňované schůzky bossů profi-fotbalu přednesl Dušan Svoboda, prezident Ligové fotbalové asociace. Kladl v něm důraz na to, že se má hledat řešení společně s představiteli výkonnostního fotbalu. Zároveň usnesení zdůrazňovalo požadavek navyšování důvěryhodnosti. Což si ve Slavii interpretovali jako konec "berbrismu", ve Spartě patrně nikoli.

"Pokud by předmětem jednání pana Křetinskeho s panem Berbrem bylo setrvání pana Berbra ve volené pozici, tak by to podle mne bylo v rozporu se závěry jednání majitelů klubu z minulého týdne," poznamenal k tématu Pavel Šedlbauer, předseda představenstva FK Teplice.

Zvěst o paktu Berbr - Křetínský opanovala v úvodu týdne zákulisní komunikaci v českém fotbale, v rozhovoru mimo záznam ji před reportérem Aktuálně.cz zmínila celá řada zdrojů, obvykle velmi dobře informovaných. 

Na předsedu Berbr nekandiduje, ale…

Jisté je, že se Daniel Křetínský s Romanem Berbrem skutečně sešli. Jejich schůzku ostatně potvrdil i sám Roman Berbr, který také na pondělní tiskové konferenci připustil, že to byl právě Daniel Křetínský, kdo jej přiměl k tomu, aby na uvolněnou pozici předsedy asociace nekandidoval osobně, aby ještě více nejitřil vášně.

Zbytek údajné dohody o společné podpoře Martina Malíka a Berbrově setrvání v místopředsednické funkci ovšem logicky zůstal nevysloven, schován za oponou.

Do valné hromady, jež se v Praze koná 2. června, ovšem zbývá ještě 17 dní, což je relativně dlouhá doba. A Petru Fouskovi, bývalému generálnímu sekretáři asociace, který je Malíkovým protikandidátem, tak nezbývá než doufat, že se v tomto mezidobí něco změní.

Kandidátovi číslo 3, kterým je Libor Duda, ředitel Ondrášovky, bývá mezi znalci situace přisuzována role Berbrova rezervního koně, připraveného čeřit vodu, kdyby toho bylo zapotřebí.

Kandidáti na pozice do výkonného výboru FAČR

Předseda (1): Martin Malík, Petr Fousek, Libor Duba

Český místopředseda (1): Roman Berbr, Petr Mlsna, Miroslav Liba

Moravský místopředseda (1): Zdeněk Zlámal, František Jura, Jiří Kubíček, Karel Kula

Předsedkyně Řídící komise Čechy (1): Dagmar Damková

Předseda Řídící komise Morava (1): Pavel Blaha, František Jura, Pavel Nezval, Alan Jančík

Člen VV za české OFS a KFS (2): Miroslav Liba, Rostislav Votík, Ladislav Čičmanec, Michal Fischer, Petr Mlsna, Michal Blaschke

Člen VV za moravské OFS a KFS (2): Miroslav Vrzáček, František Jura, Karel Kula, Pavel Brímus, Stanislav Kaláb, Pavel Blaha

Člen VV za ligu (2): Tomáš Paclík, Dušan Svoboda, Miroslav Dvořák

Číslo v závorce značí, kolik osob bude na danou pozici zvoleno. Tučně jsou vyznačeny osoby, které příslušnou pozici ve VV obhajují. Pokud by byl předsedou zvolen Libor Duba, který je vzhledem k jihlavskému bydlišti moravským kandidátem, pak by se v Čechách volili za OFS a KFS tři členové VV, na Moravě jediný.

Ačkoli se teď prakticky každý, kdo má v Česku něco společného s fotbalem, zaklíná slovy jako transparentnost a důvěryhodnost, v praxi vše funguje trochu jinak. Fotbalová asociace ČR například odmítá sdělit, které subjekty poskytly jednotlivým kandidátům své nominace. A to přes to, že v minulosti bývalo zveřejnění takových informací běžnou praxí. Jména jednotlivých aspirantů členství v novém výkonném výboru najdete v infoboxu. Které konkrétní kluby, okresy či kraje ale toho či onoho kandidáta do volebního boje vyslaly, zůstává tajné.

Deníku Aktuálně.cz se přesto podařilo zjistit, že Petru Fouskovi vyřkly kromě tří krajů a sedmi okresů svou důvěru i Slavia, Bohemians 1905, Teplice a Sigma Olomouc. Postavil se za něj veřejně i Jiří Kubíček, jeden z kandidátů na moravského místopředsedu.

Navzdory tomu všemu vyhlíží současná politická mapa českého fotbalu tak, že pokud se něco zásadního nezmění, bude asi Fousek v souboji s Malíkem outsiderem.

V rozhovoru pro deník Sport Malík zmínil, že si spolupráci s Berbrem, jako se svou pravou rukou, dokáže představit. A podotkl, že vidí jako nutnost, aby jeden z dvojice Malík - Fousek před volbou odstoupil. To aby samotná volba byla konsenzuální. Fousek se zatím odkazuje na další jednání, chtěl by se setkat jak s celou českou, tak i moravskou volební komorou.

Návrat Tvrdíka, vrchol ligy, kauza a hrozba vyhladovění

Do celé hry může před fotbalovými volbami zasáhnout ještě několik faktorů.  Za prvé bude zajímavé sledovat, co se bude dít, až se Jaroslav Tvrdík vrátí z Číny, kde nyní setrvává spolu s prezidentem republiky Milošem Zemanem.

Za druhé ještě před konáním valné hromady vyvrcholí ligová soutěž. Pokud by snad boj o titul, pohárové pozice či záchranu měl na poslední chvíli ještě protknout nějaký ten skandál, celou situaci by to ještě také mohlo vyostřit či posunout.

V českém fotbale nastane chaos a zmatek, bavíme se skoro o 629 milionech korun, které by měly jít od státu do pokladny Fotbalové asociace, říká Mádl.
9:01
V českém fotbale nastane chaos a zmatek, bavíme se skoro o 629 milionech korun, které by měly jít od státu do pokladny Fotbalové asociace, říká Mádl. | Video: DVTV, Filip Horký

Dále bude důležité, jak se vyvine vyšetřování Peltovy trestní kauzy. Jednak v tom ohledu, zda fotbalového předsedu státní orgány náhodou před valnou hromadou přeci jen neuvolní z vazby, zejména však v otázce, zda se okruh obviněných nebude ještě rozšiřovat. A to například o další osoby z fotbalového prostředí. Jak známo, vedle dalších je z trestného činu obviněna i samotná Fotbalová asociace ČR jako právnická osoba.

A s tím souvisí poslední faktor, možná ze všech nejdůležitější. Jak víme, fotbal podle policie prostřednictvím svého předsedy Pelty "zlobil" - a krutě je za to nyní trestán celý sport a fotbal obzvlášť. Vyjma dotačních programů I a II (reprezentace a mládež), ze kterých už byly peníze letos vypláceny, stopla ministryně Kateřina Valachová veškeré další peníze, které měly do sportu letos dotéct v celkové sumě 6 miliard korun.

Různé dotační programy se ruší, předělávají, prošetřují… Ale žádné peníze nyní odnikud nikam netečou. Až v průběhu příštího týdne by ministerstvo mělo uvolnit zhruba 350 milionů korun, kterými by mělo na nějakou dobu "nakrmit" sportovní svazy, ovšem s výjimkou toho fotbalového.

Jak dlouho zůstane fotbal bez státních peněz, nikdo netuší. Moravský místopředseda Zdeněk Zlámal mluvil v pondělí na tiskové konferenci o černých scénářích zvících až pěti fotbalových sezon bez státních peněz, přičemž zákon umožňuje odstřihnout fotbal od dotací až na 20 let.

Něco takového by nevydržel asi žádný mocenský pakt. Pokud se český fotbal nedokáže obrodit sám, může ho k tomu stát dotlačit tím, že ho totálně vyhladoví.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 13 minutami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy