Pelta by měl zvážit své setrvání ve funkci místopředsedy ČOV, myslí si Kejval

Sport ČTK Sport, ČTK
15. 5. 2017 19:40
Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, by uvítal, kdyby se Miroslav Pelta vzdal své funkce místopředsedy ČOV. V případě očištění obvinění by se mohl vrátit zpět.
Jiří Kejval
Jiří Kejval | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval by přivítal, kdyby obviněný šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta zvážil své setrvání ve funkci místopředsedy pro sport ČOV. Kejval to uvedl po dnešním mimořádném jednání výkonného výboru, který podle stanov Peltu funkce zbavit nemůže.

Pelta je ve vazbě kvůli podezření, že společně s bývalou náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou ovlivňoval přidělování dotací na sport. Kandidatury na funkci předsedy fotbalového svazu, který se bude volit na začátku června, se vzdal.

Ve vztahu ke svému působení na Českém olympijském výboru, jehož místopředsedou se stal loni v říjnu, zatím žádný krok neučinil. "Určitě by bylo fajn, kdyby zvážil své další setrvání. Možná v případě, že se podaří očistit obvinění, tak by byl určitě vítán zpět," řekl dnes novinářům Kejval.

Stanovy ČOV se situací, jaká kvůli aféře nastala, nepočítají. Žádnou akci ze strany výkonného výboru nepřipouštějí. "To znamená, že je to buď na plénu Českého olympijského výboru, ale řádné plénum je až na jaře příštího roku, nebo záleží na panu místopředsedovi, který může zvážit odstoupení z výkonného výboru," vysvětlil šéf ČOV.

Nemyslí si ale, že by případný Peltův odchod z ČOV vyřešil velmi komplikovanou situaci, v níž se český sport kvůli pozastavení většiny státních dotací ocitl. Peltovy úkoly ve sportovní oblasti si rozdělí jiní členové výkonného výboru a zaměstnanci ČOV.

Na rozdíl od Pelty požádal o pozastavení výkonu své funkce předseda revizní komise ČOV Zdeněk Bříza. Ten byl na ministerstvu školství šéfem odboru sportu a je rovněž obviněný v této kauze. Výkonný výbor mu dnes vyjádřil podporu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy