Valachová příští týden uvolní peníze na provoz sportovních svazů

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2017 14:18
Ministryně školství Kateřina Valachová oznámila, že kvůli aktuální dotační kauze stát o peníze nepřišel. I proto ministerstvo uvolní peníze pro dotace sportovních svazů.
Kateřina Valachová
Kateřina Valachová | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) uvolní v příštích týdnech peníze na provoz sportovních svazů. Opakovaně vypíše také program investic ve sportu, který v minulém týdnu zrušila. Vládu dnes ujistila, že z dotací, které vyšetřuje policie, nic nebylo ukradeno, protože sportovním svazům resort zatím žádné peníze neuvolnil.

Dotační programy pro sportování v malých oddílech, sportování dětí a údržbu malých sportovišť podle ministryně fungují dál. U programu údržby malých sportovišť nicméně nařídila interní ministerskou kontrolu.

"Rozhodla jsem, že program (dotování sportovních svazů) bude zrušen a znovu zopakován. Ani koruna neodešla z účtu resortu směrem ke sportovním svazům z důvodů kontrolních kroků, které jsem činila v minulých měsících a na které následně navázala policie," uvedla Valachová na tiskové konferenci po jednání vlády.

Doplnila, že resort měl podezření z úniku informací a ze střetu zájmů. Ministerstvo podle ní ale nemělo žádné podezření, které by směřovalo k současné podobě kauzy. O ní se ministryně, jak konstatovala, dozvídá pouze z médií.

Mezi obviněnými je vedle Fotbalové asociace ČR a jejího předsedy Miroslava Pelty také bývalá náměstkyně Valachové Simona Kratochvílová. Důvodem má být sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

"Chápu situaci sportovních svazů a minimálně 50 procent dotace z minulého roku bude uvolněno již v následujících týdnech, aby byl zajištěn provoz sportovních svazů," konstatovala ministryně. Opakován podle ní bude celý investiční program, ani v něm zatím nic nebylo proplaceno.

V nejbližších dnech z ministerstva odejdou peníze na sportování zdravotně postižených, zajištěno je podle ministryně i financování univerzitního sportu.

Valachová minulý týden oznámila, že kvůli kauze odstoupí ke konci května. V sobotu kritizoval formu dotování sportu vicepremiér Andrej Babiš na valné hromadě České unie sportu v Nymburku. Navrhl, aby na financování sportu vznikla samostatná agentura mimo ministerstvo školství. "Někteří do té debaty vnášejí určité pochybnosti nebo dokonce tvrdé soudy," uvedla dnes Valachová.

Po jednání kabinetu ministryni podpořil premiér a stranický šéf Bohuslav Sobotka. "Jsem rád, že paní ministryně podrobně informovala o tom, jaká je situace v jednotlivých dotačních programech a jak budou peníze uvolněny, aby se dostaly k sportu," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy