Volba předsedy FAČR bude bez Berbra i Pelty. Kandidáty jsou Duba, Fousek a Malík, Mlsna boj vzdal

ČTK David Janeczek ČTK, David Janeczek
Aktualizováno 12. 5. 2017 20:12
Roman Berbr se nechytá kandidovat do čela fotbalové asociace FAČR. Kontrovezní funkcionář by ale rád obhájil pozici místopředsedy.
Roman Berbr kandidovat na předsedu nebude
Roman Berbr kandidovat na předsedu nebude | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Současný druhý místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr prozradil čtveřici kandidátů na post předsedy. Jsou jimi Libor Duba, Petr Fousek, Martin Malík a Petr Mlsna, přičemž posledně jmenovaný následně svou kandidaturu vzdal.

Berbr na tiskové konferenci upozornil, že Miroslav Pelta kandidaturu na post předsedy nejspíše stáhne. "Mirek s tím souhlasil už předevčírem. Situaci trochu komplikuje jeho zdravotní stav a to, že ho převezli do Brna. Mám však zprávy, že dnes večer přiveze jeho právní zástupce Bronislav Šerák stažení kandidatury."

Pelta skutečně ve vazbě stažení kandidatury podepsal. "Mohu potvrdit, že v Brně Miroslav Pelta podepsal stažení své kandidatury na předsedu FAČR. Diskutovali jsme kromě toho i průběh vyšetřování, a zvažujeme, že bychom podali trestní oznámení na úniky ze živých spisů," řekl Peltův právník Bronislav Šerák pro iSport.cz. Následně to potvrdil i ČTK. "Vezu to z Brna. Mám to v autě," sdělil Šerák. Peůtův zdravotní stav, kvůli němuž byl do Brna převezen z Prahy, nechtěl komentovat.

Podle slov Zdeňka Zlámala bude valná hromada, která se uskuteční 2. června, v každém případě volební. "Nikde ale není napsáno, že zvolíme nového předsedu," zdůraznil první místopředseda FAČR.

Pokud k volbě v červnovém termínu skutečně dojde, do čela asociace se postaví jeden z trojice mužů Petr Fousek, Martin Malík nebo Libor Duba. Jméno Romana Berbra mezi kandidáty na předsedu není.

"Pelta je mým kamarádem"

"Vzhledem k tomu, že jsem taky člověk, tak všechno zvažuju. Poslouchám společnost i fotbalové prostředí. V tomto momentu mám u sebe 21 nominací na předsedu, ale kandidovat nebudu," oznámil Berbr. 

Důvody? "Nechci jitřit fotbalové prostředí, protože moje osoba je vnímána kontroverzně. Zadruhé je Mirek Pelta mým kamarádem a nikde není napsáno, že je vinen. Pokud se vrátí z vazby, tak s ním chci normálně komunikovat," pokračoval. 

Berbr se definitivně rozhodl nekandidovat na post předsedy dnes po schůzce s majitelem Sparty Danielem Křetínským. "Bylo to vstřícné a racionální jednání z obou stran. Variant je stále mnoho a teprve přijde čas na jednání, jak vše dopadne. Tato schůzka však měla velký vliv na mé rozhodování," připustil Berbr.

Během tiskové konference Berbr prozradil dosud známé kandidáty na post místopředsedů. Zatím podali kandidaturu současný první místopředseda Zdeněk Zlámal, šéf prostějovského fotbalu František Jura, bývalý místopředseda Jiří Kubíček, sportovní a generální ředitel fotbalového Třince Karel Kula, Roman Berbr, Petr Mlsna a Petr Fousek. Poslední jmenovaný kandiduje i na post předsedy fotbalové asociace.

Do půlnoci se ještě mohou objevit další kandidáti na posty do vedení českého fotbalu. Oficiální seznam přihlášek zveřejní FAČR v pondělí.

Tvrdík Berbra nechce za žádnou cenu

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík však ihned po tiskové konferenci, kterou sledoval z Číny, kam odletěl spolu s prezidentem Milošem Zemanem, uvedl, že bude trvat na stažení Berbra z vedení asociace.

"Slavia Praha nebude součástí žádného řešení, ve kterém bude pan Berbr členem vedení FAČR. Zbytek TK raději nekomentujeme. Fotbal není mafie," napsal Tvrdík na twitteru.

Tiskovou konferenci si můžete prohlédnout zde:

 

Právě se děje

Další zprávy