Podle Brücknera je fair play základem sportovního klání, které se má vyznačovat dodržováním pravidel, sportovním chováním i pomocí soupeři. "Ohromný posun se udělal v rámci toho, že je technické vybavení, které to kontroluje. Potom jsou tady média," uvedl.
Trenér podotkl, že si vždy pečlivě vybíral hráče i spolupracovníky. "Vybíral jsme si lidi, které fotbal bavil a oni bavili diváky. Nikdy jsem nevedl hráče k tomu, aby tam bylo nefér, aby tam byla přemíra nedovolených zákroků a vůbec nějaké simulování," řekl Brückner, podle kterého se hráči uměli slušně chovat i mimo hřiště.
Brückner o ceně za fair play doma hodně dlouho přemýšlel. "Ne že bych na něco převratného přišel, ale prostě jsem to měl v hlavě jako málokteré jiné ocenění. Třeba když jsem jednou dal čtyři góly Spartě," řekl s úsměvem Brückner, který letos oslaví osmdesátiny.
Za více než půl století zažil s fotbalem mnoho dobrého i zlého, od průměrné hráčské kariéry až k trenérským úspěchům i pádům. Pověst vyhlášeného stratéga si vybudoval především v Sigmě Olomouc a ještě ji vylepšil s českou reprezentací, kterou jako první kouč v historii dovedl na tři velké turnaje za sebou.
Nejhezčí chvíle u národního týmu, který převzal v prosinci 2001, si hanácký patriot vychutnal na Euru 2004 v Portugalsku, kde Češi vypadli až v semifinále po smolné prohře s pozdějšími šampiony z Řecka.
Brücknerova trenérská kariéra započala v roce 1971 v rodné Olomouci, v jejíž barvách nastupoval i jako hráč. Nejvyšší soutěž si v roli kouče poprvé vyzkoušel o deset let později v Brně, největší klubové úspěchy slavil se Sigmou, kterou v 90. letech dovedl k druhému místu v lize či do čtvrtfinále Poháru UEFA.
Milovník vážné hudby a šachových partií získal i řadu individuálních ocenění: sedmkrát zvítězil v domácí anketě Trenér roku, v roce 2003 ho Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků zvolila druhým nejlepším koučem světa. Před čtyřmi lety byl vyhlášen i českým trenérem desetiletí, letos navíc vstoupil do Síně slávy domácího fotbalu.