Drahé pivo z kelímku a málo vlajek. Ještě že v Lens znají heslo "Smisér" a Turci "Baroš"

Michal Šenk Michal Šenk
21. 6. 2016 16:01
V Lens panovalo nejdřív nevlídné počasí. Na velký fanouškovský festival to nevypadalo. S přibývajícím počtem tureckých fanoušků ve městě je ale vše živější. "Otvírákem" téměř každé konverzace Čechů s místními je "Smisér", tedy Vladimír Šmicer, někdejší český reprezentant a bývalý hráč místního Racingu. Na Turky zase funguje bývalý hráč Galatasaraye Milan Baroš. Jinak jsou jako vždy čeští fandové směrem k večeru optimističtí. A věří, že Vrbovi svěřenci budou útočit víc než dosud.
Čeští fanoušci už se sjíždějí do Lens | Video: Michal Šenk

Lens (od našeho zpravodaje) – Severofrancouzské městečko Lens má zhruba tolik obyvatel, jaká je kapacita zdejšího fotbalového stadionu Bollaert Delelis, tedy 38 tisíc. Místa na něm si při úterním večerním zápase rozdělí fanoušci Česka a Turecka - Čechů by mělo být možná až deset tisíc, Turků zřejmě o něco víc. Čechům jde o postup ze skupiny, Turkům s největší pravděpodobností jen o čest, ale motivace to pro ně může být přinejmenším stejná, protože kritika, která se snáší na jejich hlavy z Turecka, je nesmírná

V Lens pršelo včera a stejně tak pršelo poměrně vydatně i dnes dopoledne. A tak to nejdřív kdovíjaký fanouškovský festival nebyl. Zavřená byla fanzóna, neotevřel ani obchod se suvenýry dnes druholigového místního Racingu.

A výjimku kvůli tisícovkám turistů ve městě, což je v Lens situace poměrně vzácná, neudělala ani jediná významnější atrakce ve městě, pobočka pařížského Louvru. Úterky má prostě tradičně zavřeno. Tečka.

U nás by to vypadalo jinak

A tak fanoušci, kteří přijeli svěřence Pavla Vrby podpořit z Mariánských Lázní, Hodonína nebo z Prahy, včera i dnes vlastně jen tak smutně bloumali po městě. "Zatím teda fotbalová atmosféra ve městě nic moc. To u nás by to vypadalo jinak. Všechny bary, hospody, sázkovky už by byly dávno plné," říká Mirek, když se rozhlíží po deštěm skrápěném náměstí.

Většina Čechů vyrazila do Lens svými osobními auty či obytnými vozy. Někdo pokračoval už ze Saint-Étienne, kde Češi v pátek hráli s Chorvatskem 2:2. Nocuje se nejčastěji v oficiálním kempu, který doporučili pořadatelé. Je pár kilometrů za městem. Jenže zkušenější Češi mají obavy. Nezdá se jim příliš bezpečný. Navíc v Saint-Étienne v průběhu nocí před utkáním s Chorvatskem a po něm někdo vykradl asi dvě desítky karavanů. Řada českých aut proto zůstala zaparkovaná v centru nebo na kraji města. Policisté k tomu byli poměrně vstřícní.

Zásadní je přes den ve městě sehnat pivo. A pokud možno do skla. Provozovatelé místních restaurací mají ale zakázáno do skla čepovat. Takže to je první rozčarování. Druhé je pak cena kolem sedmi euro za půllitr. A taky to, že ne všude visí české vlajky, zatímco vlaječky ostatních mužstev jasně vidí.

Atmosféru ale vynahrazuje společné téma – Vladimír Šmicer. Ten tu v Lens tři sezony hrál, v roce 1998 dotáhl tým k historicky prvnímu a poslednímu ligovému titulu. Večer navíc bude přímo na trávníku předávat cenu nejlepšímu hráči utkání.

"Jasně, Vladimir Smisér – nejlepší hráč Lens v roce 1998. Je to hráč na kterého tu všichni vzpomínají, legenda jako například Guillaume Warmuz," hlásí barman v podniku Café de Paris a přidává, že jeho hospoda je klubovou kavárnou Racingu Lens. To tu ovšem říká každý.

Angličanům je líto, že Rosický dohrál

Kromě Turků, kteří ve většině případů přijedou až přímo na zápas, i když v podvečer už řádně i v centru "přitopili" (a to doslova, když před fanzonou vytáhli i dýmovnice) a Čechů se ve městě občas mihnou i fandové jiné národnosti. Například je tu skupinka Angličanů (jejich tým tu hrál minulý týden, na což místní dodnes živě vzpomínají – nutno dodat, že v dobrém), kteří si tento zápas vybrali kvůli českým hráčům Arsenalu. Jsou smutní, že Rosický nenastoupí, ale moc se těší na Petra Čecha. Jsou tu i fanoušci Irska, Švédska. 

Češi už přitom živě debatují, jak večer zápas dopadne. Obecně jsou zklamaní z dosavadních předvedených výkonů a urputné defenzivy. "Musíme hrát dopředu, klidně na dva útočníky," shodují se "Vrbovi rádci".

Jak se blíží start zápasu, přibývá i veselí. Místním se v mnoha barech podařilo přesvědčit obsluhu, aby jim pustila jejich písničky. Náměstím se tak rozléhal Michal David nebo Kabáti. A první Turci trousící se směrem ke stadionu se do toho snažili upoutat pozornost svými pokřiky. 

Téměř všichni znají české hráče - Kadlec, Sivok, Baroš. "Milan Baroš, vrať se Milane," říká v žertu jeden z fanoušků Galatasaraye.

A narazit lze i na tuzemské celebrity. Když postoupíme, koho byste si přáli do osmifinále, ptá se reportér Aktuálně.cz korzující dvojice Libor Bouček Michel Fleischmann. "Brazílii," odvětí z legrace Bouček. Pak se ale oba shodnou, že nejlepší by byla Francie. K ní Walesu nebo Itálii chybí večer Česku tři body.

 

Právě se děje

Další zprávy