Fotbalisté Turecka bojují se svým trenérem i s veřejností. Důvod? Odměny, které žádají

Michal Šenk Michal Šenk
20. 6. 2016 22:09
Poslední soupeř českých fotbalistů v základní skupině Eura 2016, tým Turecka, nevypadá zrovna dvakrát v pohodě. Za silnou kritikou veřejnosti nestojí pouze nepřesvědčivé výkony a dvě jasné prohry s Chorvatskem a Španělskem, ale také finanční nároky hráčů.
Fatih Terim
Fatih Terim | Foto: Reuters

Lens (od našeho zpravodaje) - Trenér tureckých fotbalistů Fatih Terim byl na předzápasové tiskové konferenci hodně rozohněný. Dotazy a témata, kterým musel čelit, ho rozhodně nenechávaly chladným. "O některých věcech ale budu moct mluvit až po turnaji," řekl mimo jiné, čímž naznačil, že kolem tureckého týmu není nejen po fotbalové stránce všechno v pořádku.

Turci, kteří v úterý od 21 hodin v Lens budou bojovat o šanci na setrvání na Euru (podobně jako Češi), nebudou mít za soupeře pouze český národní tým. Už několik týdnů odvracejí kritiku ze všech stran turecké veřejnosti, způsobenou největším dílem údajnými vysokými odměnami, které měli hráči požadovat od tamní federace za účast a případný úspěch na turnaji. Ty se údajně nelíbily a neměl je schválit ani samotný Terim.

U některých hvězd tureckého týmu se mělo podle tureckých novinářů jednat až o půl milionu eur na hlavu. A stále prý není úplně vyloučena možnost stávky hráčů. O čemž už dříve napsal, podle zdrojů blízkých kapitánovi týmu Ardovi Turanovi, španělský deník Marca.

A když se k tomu teď připočetly nevýrazné výkony Turků proti Chorvatsku a Španělsku, zatím nula bodů na turnaji a skóre 0:4, kritika médií a veřejnosti jen sílí.

Pískot, bučení a nadávky

"Ani kvalifikaci jsme nezačali dobře a dokázali jsme se na Euro probojovat. Stále máme šanci zůstat ve hře," připomněl před zápasem s Čechy turecký gólman Volcan Babacan. "Hráli jsme proti jednomu z nejlepších týmů na turnaji," dodal.

Po prohře 0:3 se Španělskem turečtí fanoušci na tým dokonce bučeli a pískali, a jejich hlavní hněv směřoval právě na kapitána, jinak hráče Barcelony, Turana.

Turečtí novináři v Lens Terima konfrontovali také s dotazem, zda se v posledních dnech nechová k hráčům odtažitěji než dřív, čehož si všimli při posledních trénincích. "Jsem jen člověk, mám nějaké emoce, neznamená to ale, že mám problémy s hráči, jde o mé osobní věci. Odpovědi na ně dám později. Nechci, aby někdo ubližoval mojí rodině. Poženeme to k soudu," uvedl Terim.

O jaké osobní věci jde? Zjevně také například o to, že někdo umístil na sociální sítě vzkaz dceři Fatiha Terima, která čeká dítě, s přáním, aby zemřelo. Text byl navíc doplněný dalšími urážkami.

Profesor historie mi říká, jak mám hrát

Kolem turecké reprezentace to v pětasedmdesátimilionové zemi na hranici Evropy a Asie vře. "Nepopírám, že máme problémy. Všichni, včetně nás samotných, od nás měli velká očekávání, která se zatím nepovedla naplnit, ale ještě žijeme," poznamenal Terim. "Ti, kteří nás pomohli dostat do této situace, by se ale každopádně měli stydět a jen jim přeju, aby jednou měli tým jako já a mohli ho trénovat," vzkázal na dálku kritikům.

A přidal konkrétní příklad, co takovou podle něj neoprávněnou kritikou má na mysli: "Pustíte si třeba naši národní televizi TRT a vidíte, že profesor historie v pořadu, který navíc ani vůbec není o fotbale, mluví o tom, jak bychom měli hrát."

Jednou z hodně hlasitých výtek veřejnosti směrem k Terimovi je například nasazování záložníka Leverkusenu Hakana Çalhanoğlua nikoliv na levé straně hřiště jako v klubu, ale za hroty vpravo. "Nemůže ale přece být náhoda, že jsme takto patnáct zápasů předtím hráli skvěle," namítá Terim, který mimo jiné pamatuje i utkání Eura 2008 mezi Tureckem a Českou republikou, které Turci v navlas stejné fázi turnaje a obdobné situaci dokázali otočit z 0:2 na 3:2.

Na tréninku Turků na deštěm promáčeném trávníku v Lens už to nicméně v pondělí večer vypadalo téměř idylicky. Včetně třeba toho, že se hráči plni úsměvů vzájemně fotili s celým realizačním týmem i pořadateli.

 

Právě se děje

Další zprávy