Šmicer: Musíme se zlepšit, hlavně si víc věřit. Pokud postoupíme, nebál bych se Italů

Michal Šenk Michal Šenk
20. 6. 2016 7:20
Vladimír Šmicer viděl přímo na stadionu oba dva zápasy českých fotbalistů na Euru. Nenechá si ujít ani třetí utkání českého týmu v jeho "domovském" Lens v úterý proti Turecku. V rozhovoru pro aktualne.cz upozorňuje na to, že herní projev týmu by se měl zlepšit.
Vladimír Šmicer
Vladimír Šmicer | Foto: ČTK

Tours (od našeho zpravodaje) - Čeští fotbalisté se dnes z Tours letecky přesouvají na sever Francie, do Lens. Tady je čeká zápas, který rozhodne o úspěchu či neúspěchu jejich Eura - třetí duel základní skupiny šampionátu proti Turecku.

V Lens strávil po přestupu ze Slavie po Euru 96 úspěšné tři sezony (v roce 1998 pomohl týmu k zisku jediného ligového titulu v historii klubu) Vladimír Šmicer.

Ten viděl na stadionu v Toulouse i Saint-Étienne obě předešlá utkání výběru kouče Pavla Vrby, chystá se i na úterní zápas do Lens. Mezitím si ještě odskočil zpátky do Česka, mimo jiné kvůli tradiční exhibici internacionálů v Hrusicích.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz Šmicer popisuje své zatímní dojmy z představení českého týmu na Euru a vůbec i celého turnaje.

Jak na vás zatím působily výkony české reprezentace?

Věděli jsme, že máme těžkou skupinu. I když ono se ukazuje, že všechny skupiny jsou těžké. Vezměte si zápas Francouzů s Albánií, myslelo by se, že Albánie je lehčí soupeř, ale on to lehčí soupeř rozhodně nebyl. Euro mě překvapilo v tom, že soupeři jsou nesmírně vyrovnaní. Portugalci ještě nevyhráli zápas, a jaký mají výborný tým.

Ale k těm našim. Herně jsme čekali od naší reprezentace určitě víc, bodově je to zhruba to, co odpovídá mým odhadům. Myslel jsem si, že se Španělskem prohrajeme a že v těch zbylých dvou zápasech získáme čtyři body, které by měly stačit na postup.

Španělé i Chorvati byli lepší, fotbalovější. S Chorvatskem nám pomohl kontaktní gól. Do té doby přesvědčivě kontrolovali hru. Díky tomu gólu se nám povedlo dostat zpátky do zápasu. A ukázali jsme se pak i směrem dopředu. Kdybychom hráli ještě pět minut, tak věřím, že jsme ten zápas vyhráli. Na tom se dá stavět.

Byl jste se s hráči pozdravit?

Nebyl. Jednak kvůli všem různým bezpečnostním opatřením není vůbec snadné se k nim dostat. A pak, oni mají kluci svých starostí dost a na tyhle návštěvy třeba nemusejí mít náladu. Znám to sám z pozice hráče, někdy je to třeba příjemné, ale někdy ne. Přijdete mezi ně vysmátý, jako fanoušek, a oni na to nemusejí být zvědaví. Radši jim budu držet palce na dálku.

Mimochodem oba góly proti Chorvatsku dali hráči spojení aktuálně nebo z minulosti se Slavií, Škoda a Necid. Potěšilo vás to?

Oba kluky znám dobře, góly jim jako útočníkům samozřejmě přeju. Tedy přeju góly všem našim útočníkům, ale když je dávají slávisti, je to úplně nejlepší.

Obecně je bohužel dlouhodobě vidět, že český fotbal má problémy s útočníky. Potřebovali bychom víc útočníků, kteří by se prosazovali v zahraničí, v lepších klubech. Potřebovali bychom nějakého bombarďáka, který hraje v Německu, v Anglii.

Teď vyrazíte i do Lens. Kdy jste tam vlastně byl naposled?

Loni v listopadu, byl jsem tam pozván, vyslán, jako bývalý hráč, na akci UEFA k popularizaci turnaje ve městě. Šlo o setkání se zástupci města, podnikateli a UEFA jim představovala to, jak by ve svůj prospěch mohli Euro využít. Byl jsem tam na dva dny, bylo to moc příjemné.

Jaké je to město? Kdyby čeští fanoušci třeba přemýšleli i o jiné než fotbalové turistice, kam byste je poslal?

Je to malinké město, asi 35 tisíc obyvatel. Není to ani kdovíjak historicky zajímavé místo, na které budou vzpomínat, že v něm byli. Nějakou restauraci ale najdou, dají si jedno dvě piva a půjdou na zápas. Ten stadion je moc pěkný. Jinak je tam hornické muzeum. Je tam také pobočka Louvru, kdyby někdo zatoužil po umění.

Jaký čekáte, že to bude proti Turecku zápas?

Jak jsem říkal, herně jsme byli v těch předchozích dvou zápasech slabší. Musíme přidat. Všichni, jako tým. Na postup to bez zlepšení stačit nemusí. Hře pořád něco chybí, pořádně ale nevím co. Sami kluci cítí, že to není ono. Bod s Chorvaty by třeba mohl některým hráčům dodat sebevědomí, které jim viditelně chybí. Je ale otázka, máme-li na víc našimi herními schopnostmi.

Se Španělskem jsme bránili kvůli taktice, s Chorvaty už se ale čekalo víc. Byli jsme utnutí. Málo jsme si dovolili. Na některé kluky možná dolehla velikost Eura, jsou na něm poprvé. Nemáme ale zase úplně nezkušené mužstvo. Takže čekám a věřím, že v tomto ohledu už by to proti Turecku mohlo být lepší.

Je podle vás na místě nějaká změna taktiky, herního projevu a s tím i obsazení jednotlivých postů?

Nutně přijdou změny vynucené absencí Tomáše Rosického. Trenér musí nově vymyslet, jakým způsobem budeme na Turky hrát. Nerad bych se pouštěl do rad trenérovi. Jeden dva hráči se mi nezdají v nejlepší formě, bylo to vidět v obou zápasech. Nechci je ale jmenovat. Vím, jak je to nepříjemné. Ale jeden, dva posty neodvádějí, co mají. Jenže musí vědět trenér, jestli je má kým nahradit, jestli ti, kdo by připadali v úvahu, jsou ve formě. Tedy přeju trenérovi, ať trefí tu správnou sestavu, ať porazíme Turky a jdeme dál.

Budeme-li optimisté a vezmeme jako fakt to, že postoupíme - kdo by nám seděl do osmifinále?

Myslím si, že nejmíň ze všech si věříme a umíme na Španěly. A na ty padnout nemůžeme. Nebylo by dobré dostat domácí Francouze. Třeba Italů bych se naopak nebál. Vyhráli sice dva zápasy, vypadají dobře. Ale mohli by si vybrat slabší den.

Jak sledujete celý šampionát, dá se o něm říct něco obecně? Je tento turnaj něčím charakteristický?

Mysleli jsme si všichni, že díky tomu, že budou moct postoupit tři mužstva, tak to bude ofenzivnější. Přitom je to přesně naopak. Týmy jsou ale hodně vyrovnané a je málo hráčů, kteří to umí vzít na sebe a rozhodnout utkání. Čekal jsem, že bude určitě padat víc gólů. Obecně je hra všech opatrná. Góly padají vesměs až ke konci zápasů, když jsou hráči už unavenější. Nestačí se jednou vrátit, nebo vypustí jeden souboj. Francie vyhrála dvakrát díky posledním pěti minutám. Navíc není zatím vidět žádný výrazný favorit.

Přál byste někomu kromě našich, aby Euro vyhrál?

Líbili by se mi jako šampioni Chorvati. Rakitič, Modrič, ale i Perišič na straně, Mandžukič - jak si to umí strčit, to je krása. Ale přál bych to asi Francouzům. Hrál jsem tady, Euro, po tom všem, co se v zemi děje z hlediska bezpečnosti atd., připravili skvěle.

Jak na vás zatím Euro působilo jako na fanouška, právě z hlediska organizace?

Velmi příjemně. A za mě osobně bylo všechno bez problémů. Jasně, událo se už spousta divokých věcí. Bitky Rusů s Angličany, teď to, co předvedli v utkání proti nám Chorvati. Když si někdo něco usmyslí, všechno prostě uhlídat nejde. Ale je cítit, že se všichni místní snaží o co nejhladší průběh Eura a že to snad bez větších komplikací celé taky dopadne.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při pátečním náletu na věznici v Jemenu zemřelo nejméně 82 lidí

Při pátečním náletu Saúdskou Arábií vedené koalice na věznici, kterou v Jemenu spravují šíitští povstalci Húsíové zahynulo nejméně 82 lidí. S odkazem na povstalce a humanitární organizaci o tom informuje agentura AP.

Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety podle AP mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Páteční nálet v severní provincii Saada byl součástí intenzivní letecké a pozemní operace, která představuje eskalaci v jemenské občanské válce. V té Saúdskou Arábií vedená koalice bojuje proti šíitským povstalcům na straně mezinárodně uznané jemenské vlády. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Húsíů na Spojené arabské emiráty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy