Praha - Unie Českých fotbalových trenérů (UČFT) se dočkala vytvoření vlastní elitní skupiny, která čítá 14 špičkových domácích odborníků. Prezident UČFT Verner Lička věří, že se dočká uznání i v nejvyšších patrech tuzemské scény. Elitní skupina má jako reprezentativní vzorek pracovat na stanovení strategických vizí českého trenérského "cechu", ale v budoucnu by byla byla ráda také respektovaným poradním orgánem třeba při volbě reprezentačního kouče.
Zda ale její současný názor bude zajímat předsedu FAČR Miroslava Peltu, který shání nového trenéra pro národní tým, není jasné. Pelta zatím zástupce elitní komise k debatě nepřizval. "Nikdo po nás zatím nic nechtěl, ale byli bychom rádi, kdyby tomu tak v budoucnu bylo. Bylo by perfektní, aby byla elitní skupina jednou automaticky zařazena mezi partnery při podobných záležitostech. Víme, že jde o běh na dlouhou trať, ale za pokus to stojí," řekl Lička.
Existuje prý předběžná dohoda, že se Pelta, který si vzal problematiku reprezentace výhradně pod svoji gesci, s trenéry v dohledné době sejde.
Unie chce vlastní analýzy
Elitní skupina prý nestojí o to, aby měla při klíčových otázkách rozhodující slovo. Ráda by se pasovala do role poradního orgánu na základě vlastních důkladných analýz. "Naše prestiž by tím nepochybně stoupla. Elitní skupina je tu právě proto, aby stoupl kredit trenérské práce. Jsme na začátku, názory chceme sdělovat nekonfrontační a nenásilnou formou. Bylo by dobře, kdybychom se poradním orgánem stali. A nejde jen o debatu o trenérovi národního týmu. Chceme se pokusit něco změnit, ne jenom sedět v hospodě a na poměry nadávat," řekl člen UČFR a kouč Josef Csaplár. "Ale zatím s námi nikdo v kontaktu není, absolutní nula," podotkl Csaplár.
Právě on v elitní skupině figuruje. Vedle něj také Jakub Dovalil, Dušan Fitzel, Jaroslav Hřebík, Ivan Hašek, Karel Jarolím, František Komňacký, Luboš Kozel, Vítězslav Lavička, Lička, Zdeněk Psotka, Jaroslav Šilhavý, Dušan Uhrin starší a Pavel Vrba.
Právě plzeňský kouč Vrba je pasován na největšího favorita na příštího reprezentačního trenéra. UČFT, která vznikla v roce 1994, se však zatím brání tomu, aby vyřkla jméno možného adepta.
Trenéři nemají být jen loutkami
Podle elitní skupiny je zbytečné hovořit o konkrétních jménech, dokud není jasně stanovena koncepce, budování reprezentačního týmu s výhledem do dalších let či řešení problematiky juniorských reprezentačních výběrů. "Přirovnávám to k výrobě filmu. Režisér se nejprve musí bavit o kvalitním scénáři a až potom řešit, jestli obsadím Vetchého, či Vaculíka. Opačně to nejde," prohlásil Lička.
"My jako unie jsme schopni poskytnout konkrétní materiál a určitou vizi, podle které by něco mohlo fungovat. Za to bychom byli rádi. Ale také říkáme, že otázka reprezentačního trenéra je jen marginální problém. Ano, áčko je jako výstupní produkt, který zajímá nejširší veřejnost, výkladní skříní každé fotbalové federace a výsledek titěrné práce mnoha lidí. Ale český fotbal musí už od mládeže řešit zásadnější problémy," uvedl Lička.
Podle Csaplára trenéři nemohou být pouhými loutkami a zaslouží si větší úctu. Kroky UČFT a větší prezentace její elitní skupiny prý mohou jejich prestiži pomoci. "V českém fotbale se obecně musí změnit myšlení. Angažování trenéra by měla být vždy třešnička na dortu, on by měl být pokračovatelem klubové strategie, filozofie a kultury. Někdy mám pocit, že trenéři i v ligové soutěži plní spíš role tělocvikářů nebo animátorů," prohlásil Csaplár.