Nejdřív trápení, pak výstavní kanonáda. Sparta slaví proti Karviné výhru

31. 5. 2020 16:18
Po prvním poločasu to vypadalo na pokračování mizérie Sparty. Pražané nakonec ale otočili vývoj bitvy s Karvinou a vyhráli ve 26. kole 4:1.
Radost fotbalistů Sparty
Radost fotbalistů Sparty | Foto: ČTK

Zápas v Karviné se kvůli výskytu nového koronaviru v tamním Dole Darkov hrál v přísnějším režimu než ostatní utkání, kterých se po restartu ligy kvůli opatření proti šíření covidu-19 zatím smí zúčastnit včetně hráčů, trenérů a rozhodčích 300 osob. Přesto se do hlediště dostalo 20 až 30 domácích fanoušků z "kotle" a ti vytvářeli slušnou kulisu.

"Rozhodlo to, jak rychle jsme se po poločase dostali do vedení. Výhra je strašně důležitá pro psychiku hráčů. Přesvědčili se, že když budou makat na 100 procent, tak to vyjde," řekl v nahrávce pro média sparťanský trenér Václav Kotal po své první ligové výhře na lavičce Letenských.

Už po 34 sekundách slavili po brejku a Taiwově přesném zakončení, ale radost jim nevydržela dlouho, protože videorozhodčí Adam odhalil předchozí faul na Hložka a sudí Zelinka po zhlédnutí záznamu branku odvolal.

Od té doby začala dominovat Sparta, která po středeční porážce s Plzní zamíchala se složením pravé strany. Na pozici beka se zasunul Sáček a na kraji zálohy dostal šanci Karlsson.

V 10. minutě ve skluzu minul Tetteh, poté brankář Bolek vytáhl dalekonosnou Kangovu ránu. Tetteh neuspěl ani v 18. minutě, kdy v úniku trefil domácího gólmana, a po půlhodině střílel po zemi těsně mimo Frýdek.

Ve 32. minutě nečekaně udeřilo na druhé straně. V době, kdy Sparta chvíli hrála bez zraněného Krejčího, nacentroval z pravé strany Ndefe, Lingr se obtočil kolem Sáčka a pohotově otevřel skóre.

Po přestávce si vyměnili místo krajní záložníci Pražanů a hostům to brzy přineslo obrat. Nejprve ve 49. minutě potáhl zleva míč na střed Karlsson a povedenou technickou ranou na zadní tyč zpoza vápna srovnal. Švédský záložník skóroval ve čtvrtém soutěžním utkání za sebou. Karviná v lize inkasovala po 503 minutách.

V 56. minutě Letenští otočili stav. Hložek se před vápnem dostal k míči a další povedenou střelou pod břevno překonal Bolka. V lize se trefil poprvé od začátku září.

Hned za minutu dostal míč do branky i Tetteh, ale gól kvůli ofsajdu neplatil. Pojistku tak Pražané přidali až v 64. minutě, kdy odražený balon napálil do sítě Dočkal. Skóroval poprvé po jarním návratu po zranění.

Sparta se uklidnila a mohla vstřelit další góly. Neprosadili se Krejčí, Kanga ani Hancko, až v třetí minutě nastavení ranou pod břevno uzavřel skóre střídající Karabec a podtrhl první ligovou výhru Letenských pod koučem Kotalem. V 16 letech si připsal úvodní trefu v nejvyšší soutěži.

Teplice nezvládly závěr

Dvě minuty před koncem přišli fotbalisté Teplic o vítězství v souboji dvou sestupem ohrožených týmů proti Opavě. Severočeši v dnešním utkání 26. kola nejvyšší soutěže dvakrát vedli, ale hosté pokaždé dokázali srovnat a vrátili se na předposlední místo tabulky s náskokem jednoho bodu před Příbramí. Teplice jsou dvanácté a zkomplikovaly si únik z nadstavbové skupiny o záchranu.

Bohemians přetlačily České Budějovice 3:2 a po středečním triumfu 4:0 nad Teplicemi bodovali naplno i ve druhém duelu po koronavirové pauze.

"Klokani" se třetí výhrou po sobě dotáhli na desátou Olomouc, která drží poslední příčku znamenající start v nadstavbové skupině o Evropu. Výhru Pražanů zařídili Till Schumacher, Jan Vodháněl a Matěj Pulkrab, za hosty se prosadili Ivan Schranz a Ivo Táborský. Dynamo, které hrálo od 47. minuty bez vyloučeného Tomáše Sivoka, prohrálo čtvrté kolo po sobě a je osmé.

26. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - Sparta Praha 1:4 (1:0)

Branky: 32. Lingr - 49. Karlsson, 56. Hložek, 64. Dočkal, 90.+3 Karabec. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Dobrovolný - Adam (video). ŽK: Ndefe, Lingr, Rundič - Krejčí, Štetina. Bez diváků.

Karviná: Bolek - Ndefe (61. Ba Loua), Santos, Šindelář, Rundič - Janečka (65. Marek Hanousek), Smrž (79. Želizko), Qose - Moravec, Lingr (79. Guba), Taiwo (79. Vukadinovič). Trenér: Jarábek.

Sparta: Heča - Sáček, Štetina, Hancko, Frýdek - Krejčí - Karlsson (82. Matěj Hanousek), Kanga (90. Karabec), Dočkal (82. Trávník), Hložek (90. Vindheim) - Tetteh (76. Drchal). Trenér: Kotal.

Bohemians Praha 1905 - Dynamo České Budějovice 3:2 (2:0)

Branky: 29. Schumacher, 37. Vodháněl, 55. Pulkrab - 76. Schranz, 90.+3 Táborský. Rozhodčí: Berka - Vlček, Flimmel - Hocek (video). ŽK: Pulkrab - Ledecký, Sivok, Čavoš. ČK: 47. Sivok. Bez diváků.

Bohemians: Valeš - Köstl, Bederka, Hůlka - Bartek, Hronek (63. Vaníček), Vacek (58. Květ), Jindřišek, Schumacher (77. Dostál) - Pulkrab (57. Puškáč), Vodháněl (76. Mosquera). Trenér: Klusáček.

Č. Budějovice: Drobný - Kopečný, Havel, Sivok, Novák (66. Kladrubský) - Čavoš (76. Táborský), Havelka - Mészáros (46. Šulc), Brandner, Schranz - Ledecký (50. Talovjerov). Trenér: Horejš.

FK Teplice - SFC Opava 2:2 (1:1)

Branky: 10. Jakub Řezníček z pen., 56. Trubač - 37. Dordič, 88. Juřena. Rozhodčí: Hrubeš - Koval, Vaňkát. ŽK: Kodeš, Nazarov, Hýbl, Hejkal (trenér) - Železník. ČK: 90.+1 Kodeš. Bez diváků.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Čmovš, Kodeš, Knapík - Žitný (89. Žitný), Nazarov (46. Mareček), Hýbl, Trubač (77. Moulis) - J. Mareš (73. Kučera), Jakub Řezníček. Trenér: Hejkal.

Opava: Fendrich - Harazim, Hnaníček (84. Sus), Žídek, Helešic - Mondek (64. Zapalač), Souček (84. Rychlý), Jan Řezníček (64. Jursa), Dordič - Železník (69. Texl), Juřena. Trenér: Balcárek.