Sparta vyválčila ve Zlíně hubenou výhru. Rozhodla penalta Krejčího před koncem

29. 7. 2023 16:58
Fotbalisté Sparty zvítězili ve druhém ligovém kole ve Zlíně 1:0. Jedinou branku vstřelil v 80. minutě z pokutového kopu kapitán Pražanů Ladislav Krejčí. Obhájce titulu vyhrál i druhý zápas v sezoně nejvyšší soutěže a opět neinkasoval. Naopak svěřenci trenéra Pavla Vrby, který dříve Spartu vedl, čekají na první body, v úvodním kole prohráli na hřišti nováčka z Karviné 1:4.
Ladislav Krejčí.
Ladislav Krejčí. | Foto: Milan Kammermayer

Oba týmy nastoupily bez svých posledních posil, dánský brankář Vindahl zůstal jen na lavičce stejně jako zlínský stoper Černín.

Úřadující mistři začali sebevědomě, vysokým presinkem znemožňovali zlínským hráčům rozehrávku a sami se po rychlých kombinacích dostávali do zakončení. V 11. minutě hlavička Sörensena pořádně protáhla gólmana Dostála.

Zlín se snažil hrozit z brejků, ale domácí hráči neudrželi míč na svých kopačkách. Hostující brankář Vorel musel výrazněji zbystřit při průniku Slončíka, jehož střela šla těsně nad.

Ve 33. minutě rozjásal zlínskou Letnou Žák, který uklidil míč do sítě po centru Čelůstky z přímého kopu. Sudí Černý kvůli těsnému ofsajdu gól neuznal. Akce byla výsledkem zvýšeného ofenzivního úsilí "Ševců", kteří už do konce poločasu Spartu k ničemu vážnějšímu nepustili. Naopak Fantiš trefil ve 45. minutě po brejku tyč Vorlovy branky.

Po přestávce Pražané opět zvýšili tlak na domácí obranu, která působila velmi kompaktně a náznaky nebezpečí odvracela už v zárodcích. Zlín si pohlídal i standardní situace, v 58. minutě po jedné z nich Krejčí nezamířil přesně.

Zlínští vycítili šanci, z následného protiútoku byl blízko první brance zápasu Žák, jenže míč těsně před brankou dostal pouze na paty.

S přibývajícím časem se Zlín soustředil na uhájení cenné remízy, Sparta naopak poslala do ofenzivy čerstvé hráče Sejka s Peškem a Olatunjim. Její tlak sílil a rozhodnutí přišlo v 80. minutě. Po závaru v pokutovém území a zhlédnutí videa odpískal sudí Černý pokutový kop za ruku Cedidly a Krejčí ji bezpečně proměnil. Český reprezentant proměnil v nejvyšší soutěži devátý pokutový kop za sebou, v minulém ročníku se nemýlil ani jednou z osmi pokusů. Závěr duelu si pak hosté i přes snahu "Ševců" o vyrovnání pohlídali.

Pražané, kteří v srpnu vstoupí do kvalifikace o Ligu mistrů, podvanácté za sebou venku v lize neprohráli. Zlín nezdolal v nejvyšší soutěži Spartu podesáté v řadě a poosmé z toho prohrál.

Zápas v Olomouci přerušil déšť

Fotbalisté Olomouce ve druhém kole první ligy doma porazili nováčka Karvinou 3:1 a po úvodní porážce 0:2 na hřišti mistrovské Sparty v sezoně premiérově bodovali. Naopak Slezané nenavázali na minulé vítězství 4:1 nad Zlínem. Utkání na Andrově stadionu bylo ve druhém poločase na necelou půlhodinu přerušeno kvůli podmáčenému hřišti po silném dešti.

Hanákům v první půli zařídili dvoubrankový náskok Lukáš Juliš a Ondřej Zmrzlý, ještě do přestávky snížil Papalelé. V 66. minutě Jan Navrátil přidal pojistku na triumfu domácího celku. Olomouc v nejvyšší soutěži neprohrála ani 12. vzájemný duel a pošesté za sebou nad Karvinou zvítězila.

Zápas odstartovala první velká šance ve 12. minutě. Budínský, který v úvodním kole zaznamenal gól a dvě asistence, rozehrál přímý kop a opět z toho byla nebezpečná situace. Hanáci míč odvrátili pouze k osamocenému Bartlovi a ten z voleje napálil břevno. Krátce nato zahrozili také domácí, když po centru Vodháněla hlavičkoval z malého vápna Navrátil nad branku.

Sigma už v 15. minutě další šanci proměnila. Chvátal přízemním centrem našel Juliše, jenž se z otočky trefil k tyči. Ofenzivní posila ze Sparty vstřelila první soutěžní gól po návratu do Olomouce. Juliš naposledy za Sigmu v lize skóroval v červnu 2020 právě proti Karviné. Tehdy dal dvě branky rovněž při výhře 3:1.

Domácí dál hrozili. Navrátilova hlavička z bezprostřední blízkosti zamířila těsně vedle, Vodháněl z voleje trefil břevno. Olomouc se dočkala druhého gólu ve 33. minutě. Vraštil z pravé strany poslal přihrávku do vápna, Juliš pustil míč mezi nohama na Zmrzlého, který ho umístil ke vzdálenější tyči.

Poté Navrátil neuspěl ani ve své třetí vyložené šanci, tentokrát přestřelil. Minutu před pauzou Karviná snížila. Po rychlém protiútoku Memič našel Papalelého a kapverdský záložník si tečovanou střelou připsal premiérovou branku v české lize.

V 66. minutě se dočkal gólu i Navrátil. V době vydatného deště byl brankář Lapeš u dlouhého míče sice dříve než Fortelný, ale nepovedl se mu odkop a Navrátil obloučkem téměř ze 40 metrů hostujícího gólmana přehodil.

Rozhodčí Starý v 72. minutě hru přerušil kvůli nezpůsobilému terénu, protože se míč na kalužích zastavoval. Po pětadvacetiminutové pauze se opět mohlo pokračovat. Po návratu ze šaten se už duel spíše dohrával, pouze v nastavení musel vytáhnout Macík těžký zákrok proti střele Budínského.

Olomouc doma v lize zvítězila po pěti kolech a čtyřech porážkách po sobě, Karviná venku v nejvyšší soutěži protáhla sérii porážek na šest zápasů.

První bod pro Pardubice i Jablonec

Fotbalisté Pardubic ve druhém ligovém kole remizovali doma bez branek s Jabloncem. Východočeši bodovali poprvé v sezoně navzdory tomu, že hráli od 24. minuty v oslabení po vyloučení brankáře Antonína Kinského. Premiérový bod získal i Jablonec, který minulý týden podlehl 1:3 Mladé Boleslavi.

Severočeši přerušili sérii tří porážek v nejvyšší soutěži. Pardubice doma v lize neprohrály s dnešním soupeřem počtvrté v řadě, stále ale čekají na první gól v novém ligovém ročníku.

V Pardubicích začalo těsně před výkopem hustě pršet a kluzký terén ovlivnil i úvod utkání plný nepřesností. V první příležitosti se ocitl až ve 13. minutě Krobot, jehož zakončení zblízka vykopl brankář Hanuš.

Domácí byli lepším týmem a vytvořili si řadu nadějných závarů, zbrzdila je ale situace z 21. minuty. Kinský vyběhl proti unikajícímu Čanturišvilimu, místo míče ale zasáhl ve výskoku nohou gruzínského záložníka a sudí Všetečka ho po poradě s videorozhodčím Berkou vyloučil.

Dvacetiletý mládežnický reprezentant tak viděl první červenou kartu ve svém teprve druhém ligovém zápase. Mezi třemi tyčemi ho nahradil Budinský, jemuž uvolnil místo na hřišti záložník Pikul. Pardubice dohrávaly v oslabení stejně jako v minulém kole proti Bohemians 1905 (0:1), kdy byl vyloučen záložník Matoušek.

Severočeši se ani v přesilovce nedostávali do šancí. Až v nastavení první půle zahrozil Tekijaški dalekonosnou ranou těsně vedle tyče a vzápětí Drchalův samostatný nájezd zlikvidoval pohotovým vypíchnutím míče Budinský.

Zápas nenabral větší tempo ani po přestávce a potvrdil, že ve vzájemných duelech obou soupeřů příliš branek nepadá. Blízko ke skórování byl v 63. minutě Chramosta, jenž po spolupráci střídajících hráčů poslal míč po Jovovičově kolmici do tyče. Čekání na premiérovou trefu Pardubic v novém ročníku neukončil ani zkušený útočník Černý, který nastoupil ze střídačky ke svému 200. ligovému zápasu.

Jablonec v závěru stupňoval tlak, Jovovičova rána z úhlu ale skončila nad břevnem stejně jako Drchalova krkolomná hlavička. V nastavení neuspěl tečovanou střelou ani Chramosta. Ani v devátém vzájemném souboji v nejvyšší soutěži nepadly více než dva góly a poprvé se zrodila bezbranková remíza.

2. kolo první fotbalové ligy:

FC Zlín - Sparta Praha 0:1 (0:0)

Branka: 80. Krejčí z pen. Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Váňa - Petřík (video). ŽK: Cedidla, Žák, Didiba, Janetzký - Laci. Diváci: 5521.

Sestavy:

Zlín: Dostál - Cedidla, Didiba, Simerský, Čelůstka - Janetzký (85. Ndiaye), Tkáč (61. Kolář) - Vukadinovič (85. Číž), Slončík, Fantiš - Žák (65. Kovinič). Trenér: Vrba.

Sparta: Vorel - Sörensen, Panák, Krejčí - Mejdr (61. Wiesner), Kairinen, Laci (46. Sadílek), Zelený - Birmančevič (61. Olatunji), Haraslín (73. Pešek) - Kuchta (73. Sejk). Trenér: Priske.

Sigma Olomouc - MFK Karviná 3:1 (2:1)

Branky: 15. Juliš, 33. Zmrzlý, 66. Navrátil - 44. Papalelé. Rozhodčí: Starý - Vlček, Machač - Julínek (video). ŽK: Boháč, Čurma (oba Karviná). Diváci: 3254

Sestavy:

Olomouc: Macík - Vraštil, Beneš, Křišťál - Chvátal, Breite, Pospíšil (82. Zorvan), Zmrzlý - Vodháněl (63. Fortelný), Juliš (82. Muritala), Navrátil (90.+1 Kramář). Trenér: Jílek.

Karviná: Lapeš - Čurma, Krčík, Bederka, Mikuš - Budínský, Boháč (70. Akinyemi) - Memič (72. Franko), Bartl (70. Málek), Papalelé (82. Ezeh) - Doležal (70. Moses). Trenér: Hejdušek.

FK Pardubice - FK Jablonec 0:0

Rozhodčí: Všetečka - Caletka, Leška - Berka (video). ŽK: Hlavatý - F. Souček, Čanturišvili, Polidar. ČK: 24. Kinský (Pardubice). Diváci: 3012.

Sestavy:

Pardubice: Kinský - Surzyn, Halinský, Donát, Helešic (67. Kurka) - Icha - Patrák (77. Sychra), Hlavatý, Darmovzal (67. Vacek), Pikul (26. Budinský) - Krobot (67. Černý). Trenér: Kováč.

Jablonec: Hanuš - Slávik (75. D. Souček), Tekijaški, Hurtado, Polidar - F. Souček (61. Chramosta), Považanec - Čanturišvili (61. Pleštil), Kratochvíl, Alégué (61. Jovovič) - Drchal. Trenér: Látal.