Šilhavý: S podmínkami, které máme, musíme mluvit o titulu. K zúžení kádru dojde zítra

Foto: Milan Kammermayer
David Janeczek David Janeczek
26. 1. 2017 16:25
Trenér pražské Slavie Jaroslav Šilhavý byl po posledním připravným zápasem sešívaných před odletem na druhé herní soustředění do Španělska spokojen, neboť Slavia bez problémů přehrála slovenský Ružomberok a zvítězila 6:1. Kouč Slavie se před odletem do Španělska pro Aktuálně.cz rozpovídal o nových posilách a nejbližších plánech týmu.

A.cz: Jak jste spokojený po posledním přípravném utkání před odletem do Španělska, ve kterém jste porazili slovenský Ružomberok 6:1?

Uhráli jsme velmi dobrý výsledek, ale vedle šesti branek jsme měli další dobré pasáže. V naší hře už se objevuje to, co děláme v tréninku a věřím, že se ještě před začátkem ligy zlepšíme.

První poločas odehrála i nejčerstvější posila Stanislav Tecl. Sledovali jste bývalého hráče Jablonce dlouhodobě?

Standu jsme nemuseli sledovat, protože ho známe. Trénoval jsem ho v Jablonci. Myslím si, že Standa je zkušený hráč, který má za sebou těžká utkání v evropských pohárech. Umí dát gól a je silový a rychlý. Věřím, že bude přínosem. Standa je nejsilnější na hrotu, ale může hrát i na křídle.

Jak se vám proti Ružomberoku pozdávaly nové posily?

Sýkora byl hodně aktivní, nabízel se. Je to vítězný typ s dobrým charakterem. Věřím, že to bude velká posila. To, že dnes nedal penaltu, neřeším. Lüftner dal po standardce gól a hráč s jeho fyzickými dispozicemi je velmi platný právě při standardních situacích. Alvir je mladý velmi talentovaný fotbalista, který to chce strhnout sám. Občas chce dát finální přihrávku pomalu z vlastní poloviny, bere si toho hodně na sebe. Musí hru jednoznačně zjednodušit. Přemek Kovář je zkušený sportovně i lidsky a v kabině to dokazuje. Bude krýt záda Pavlenkovi a pokud by se něco stalo, tak je připravený ho nahradit. Flo teď deset dní trénoval individuálně, protože měl zdravotní problém. Takže se mi trošku zdálo, že se trochu hlídá. Ale je to zkušený hráč, který se pod tlakem nepodělá.

Vím, že je ještě brzy, ale naplňují zahraniční posily očekávání, se kterými jste je kupovali?

Je důležité si vytipovat hráče i podle charakteru. Naše zahraniční posily nejsou žádné primadony. Bez problému zapadly v kabině a myslím si, že na hřišti také najdou své místo.

Dnes jste v obou poločasech nastoupili se dvěma útočníky. Budete v tomto rozestavení začínat i na jaře v soutěžních zápasech?

Podzim jsme dohrávali se dvěmi útočníky v rozestavení 4-4-2. Takže nevidím důvod, proč bychom to měnili. Nicméně v některých zápasech můžeme hrát i s jedním útočníkem.

Jste už nyní se šíří kádru spokojen? Dojde ještě k nějakým změnám?

Další posílení nebo oslabení týmu bych nechtěl blíže specifikovat. Může nastat odchod i příchod, možná i nějaká výměna. Jednání probíhají, ale nechci o tom mluvit.

Na čem nejvíce budete pracovat na soustředění ve Španělsku?

Ve Španělsku budeme mít v přípravě silné soupeře. Budeme se věnovat více taktice. Doplní nás Simon Deli, který nepostoupil s Pobřeží Slonoviny ze skupiny mistrovství Afriky, takže budeme kompletnější. Uvidíme jestli Michael Ngadeu postoupí s Kamerunem ještě dál. Pokud Kamerun vypadne, tak by se Michael k nám mohl připojit už ve Španělsku a byli bychom kompletní.

Dojde ještě před odletem ke zúžení kádru?

Během zítřka by měla být finální nominace. Ti hráči, kteří pojedou, tak by měli být v kádru pro jaro. Mělo by nás do Španělska jet 22 hráčů do pole a tři brankáři. Ale chceme vzít i dva hráče z juniorky nebo dorostu. Takže 20 hráčů bez Michaela Ngadeua. 

Jak těžké se bude pro vás rozloučit s hráči, kteří se nevejdou do sestavy?

Nikdy není příjemné říkat hráčům, že neuspěli. Ale myslím si, že ti, kteří odejdou se dokáží prosadit někde jinde. Ať na hostování nebo v novém klubu. Každý si svou budoucnost píše sám.

Je výhodou nebo spíše nevýhodou mít natolik široký kádr?

Někdy je to složité, když musíte hráčům říkat, že se nedostal ani do užší nominace na zápas. Ale zase na druhou stranu velké evropské týmy mají těch hráčů ještě více a dokáží si s tím poradit. Věřím, že se mi zatím s klukama daří situaci zvládat.

Měl jste někdy v týmu, který jste vedl, takový přetlak?

Asi ne. Něco podobného v takové kvalitě zažívám poprvé. Nicméně pokud chceme hrát důstojnou roli v evropských pohárech, tak musíme mít široký kádr a posty zdvojené.

Vyhlašujete tedy útok na titul?

V takových podmínkách by bylo alibistické říkat, že nechceme vyhrát ligu. Ale stále nás čeká čtrnáct kroků. Pokud je zvládneme, tak pravděpodobně k titulu dokráčíme.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy