Ščasný zkritizoval Stanciua: Penalta? Měl na sebe vzít zodpovědnost, ale šel od míče

Marek Janoš Marek Janoš
2. 12. 2018 7:14
Fotbalisté Sparty mohli v sobotním vyhecovaném zápase se Slováckem v sedmé minutě nastaveného času vyrovnat na 2:2. Jenže k penaltě se nikdo v letenském dresu neměl, a tak se míče ujal čerstvě střídající Mihailo Ristič. Třiadvacetiletý krajní obránce ovšem branku přestřelil.
Nicolae Stanciu
Nicolae Stanciu | Foto: Milan Kammermayer

Spartě zápas 17. kola Fortuna:ligy na hřišti Slovácka nevyšel. Dostala dvě červené karty a navrch neproměnila dvě penalty. Trenéra Pražanů Zdeňka Ščasného rozezlila především situace před druhým pokutovým kopem. "Všechno vyvrcholilo tím, že na penaltu šel hráč, který byl na hřišti asi dvě minuty. Pro mě to bylo nepochopitelné," kroutil hlavou po zápase.

Jeho kritika nemířila k Rističovi, ale spíš k hráčům, kteří k zahrání pokutového kopu nenašli dost kuráže. "Zkušení hráči se otočili a šli pryč. Neměl jsem šanci to ovlivnit. Když vidím, že hráč se otočí a jde pryč od míče, tak mu mám nařizovat, ať jde na penaltu?" položil řečnickou otázku.

Na mysli měl především kapitána Nicolae Stanciua. "Samozřejmě je to dané i tím, že Stanciu nedal penaltu v posledních dvou zápasech. On je ale jeden z těch, kdo by měl být tahounem mužstva," připomněl roli rumunského záložníka, nejdražšího hráče v historii české nejvyšší soutěže. Připustil také, že bezprostředně po zápase mezi hráči o pokutovém kopu proběhla debata.

To, že jde na penaltu konkrétně Ristič, který nastoupil za Spartu v lize vůbec poprvé, zaregistroval Ščasný až těsně před pokutovým kopem. "Ale zasáhněte a řvěte na něj: Ty ne, ať jde kopat jiný! To si nedokážu představit," přiblížil okolnosti v posledních minutách zápasu.

Neproměněnou penaltu neměl Rističovi za zlé Matěj Pulkrab, který v tu chvíli zápas sledoval už jen z lavičky. "Měl na to koule, všechna čest. Nevyčítám mu to, protože se tam nikdo jiný nehrnul," zhodnotil střelec jediného gólu Sparty.

Toho nejvíc štvalo, že jeho tým na hřišti soupeře opět nevyhrál. "Venkovní statistika je šílená, to všichni víme. Zkoušíme dělat věci jinak. Pro mě není rozdíl, jestli jsme tady remizovali, nebo prohráli. Měli jsme vyhrát. Nejde mi to do hlavy," mrzelo ho.

Sparta podruhé za sebou nevyhrála, body ztrácí hlavně na hřištích soupeřů. V tabulce je zatím třetí, ale na čelo ztrácí už devět bodů a v pondělí může manko ještě narůst, pokud Slavia bude bodovat v Opavě.

"Musím přiznat, že už vyhlížím konec podzimu. Potřebujeme posílit mužstvo. I když to nic nemění na tom, že takový zápas jsme měli dotáhnout do vítězného konce. Jakékoliv jiné mužstvo by to dokázalo," zhodnotil pohled na situaci Sparty Ščasný.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy