Unikátní čísla o české lize dal dohromady nadšenec. Strávil stovky hodin v knihovně

Marek Janoš Marek Janoš
29. 11. 2018 7:36
Web a twitterový účet CSfotbal přináší unikátní data o českém ligovém fotbale. Za databází, která rozsahem a podrobností v českých končinách nemá obdoby, stojí jediný muž, Aleš Jandač.
Zdaleka ne jen fotbalové derby sleduje CSfotbal
Zdaleka ne jen fotbalové derby sleduje CSfotbal | Foto: Milan Kammermayer

Kdy naposledy dostal hostující tým na Dukle tolik žlutých karet, jako Teplice po kauze TK27 v posledním kole? Kolik hráčů Sparty debutovalo v lize před dovršením 18 let? Měla Plzeň v poslední mistrovské sezoně nejstarší vítězný tým za 40 let?

Projekt CSfotbal přináší nevídané a velmi podrobné statistiky. Často s dlouhým historickým kontextem.

"Jde vidět, jak se fotbal vyvíjí. Samozřejmě třeba v počtu gólů. Nejvíc jich padalo ve 30. letech, protože se hrálo na pět útočníků. Pak se to měnilo. Letošní ročník je zase zvláštní tím, že velmi často vyhrávají hostující týmy, asi v 36 % případů," vyjmenovává zajímavé statistiky autor projektu Aleš Jandač. "Ve druhé polovině minulého století byl asi 20 nebo 30 let trend, že venkovní týmy skoro nevyhrávaly. Pohybovalo se to kolem 10 procent," dodává.

Nápad na projekt CSfotbal vznikl už před deseti lety. Aleši Jandačovi chyběla základní fotbalová data z českého ligy. A tak se rozhodl je dát dohromady na vlastní pěst. "Nebylo možné dohledat sestavy z 90., a už vůbec ne z 80. let. Když jsem chtěl něco najít, tak mi nezbylo než zajít do knihovny a podívat se do starých novin nebo časopisů. Tak mě napadlo udělat nějaký web," popisuje začátky.

Trvalo přibližně pět let, než Aleš Jandač zpracoval všechna data ze samostatné české soutěže. Jenže právě v tu chvíli spustila liga vlastní web s úplně stejnými statistikami. "Navíc to měli z oficiálních zápisů. Ne z novin a časopisů jako já. Takže nemělo smysl to vydávat," říká muž, který pracuje ve finančnictví. V tu chvíli projekt uložil k ledu.

Nakonec mu to ale nedalo a web spustil. "Měl jsem zajištěné materiály až někam do poloviny 70. let, přišlo mi škoda se na to vykašlat. Weby ligy totiž dál do historie než za rok 1993 nejde. Pak jsem projekt konečně zveřejnil," popisuje začátek webu CSfotbal.

Cílem je v současné době doplnit všechna historická data. "Tak, abych jednoho dne došel k úplnému začátku," říká Aleš Jandač.

Jenže získávat data je s přibližováním se k pomyslnému roku nula stále těžší. I když ještě složitější jsou možná poválečná léta minulého století. 

"To je úplná katastrofa. Na začátku padesátých let nikoho nezajímaly sestavy. Tisk psal o tom, který komunistický papaláš byl zrovna na tribuně," směje se autor projektu CSfotbal. "Je tak jednodušší najít sestavy ze 30., než z 50. let. Před válkou byl fotbal fenomén a zdrojů je spousta."

Sehnat potřebné údaje není vůbec snadné. Člověk musí zajít do Národní knihovny, která shromažďuje od všech tiskovin alespoň jednu kopii, vlastní i noviny a časopisy ze 20. a 30. let. "Je třeba si vyžádat všechny noviny z toho ročníku, všechny je nafotit a doma je potom manuálně přeházet do databáze," říká Jandač.

Celý proces je velmi časově náročný. "Především tehdy, když jsou potíže se zdroji. Devadesát procent získám rychle, ale zbylých deset zabere spoustu času a hledání. Musíte jít třeba do regionálních novin, to je šílené," přibližuje.

Aleš Jandač zmapoval českou fotbalovou historii v číslech velmi podrobně, sám má nejraději přelom 80. a 90. let. "Tehdy jsem začal fotbal vnímat. Zajímavá je taky předválečná doba, i když člověk z toho nic nemůže vidět v televizi, takže je to trochu dál," uzavírá povídání.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy