Unikátní čísla o české lize dal dohromady nadšenec. Strávil stovky hodin v knihovně

Marek Janoš Marek Janoš
29. 11. 2018 7:36
Web a twitterový účet CSfotbal přináší unikátní data o českém ligovém fotbale. Za databází, která rozsahem a podrobností v českých končinách nemá obdoby, stojí jediný muž, Aleš Jandač.
Zdaleka ne jen fotbalové derby sleduje CSfotbal
Zdaleka ne jen fotbalové derby sleduje CSfotbal | Foto: Milan Kammermayer

Kdy naposledy dostal hostující tým na Dukle tolik žlutých karet, jako Teplice po kauze TK27 v posledním kole? Kolik hráčů Sparty debutovalo v lize před dovršením 18 let? Měla Plzeň v poslední mistrovské sezoně nejstarší vítězný tým za 40 let?

Projekt CSfotbal přináší nevídané a velmi podrobné statistiky. Často s dlouhým historickým kontextem.

"Jde vidět, jak se fotbal vyvíjí. Samozřejmě třeba v počtu gólů. Nejvíc jich padalo ve 30. letech, protože se hrálo na pět útočníků. Pak se to měnilo. Letošní ročník je zase zvláštní tím, že velmi často vyhrávají hostující týmy, asi v 36 % případů," vyjmenovává zajímavé statistiky autor projektu Aleš Jandač. "Ve druhé polovině minulého století byl asi 20 nebo 30 let trend, že venkovní týmy skoro nevyhrávaly. Pohybovalo se to kolem 10 procent," dodává.

Nápad na projekt CSfotbal vznikl už před deseti lety. Aleši Jandačovi chyběla základní fotbalová data z českého ligy. A tak se rozhodl je dát dohromady na vlastní pěst. "Nebylo možné dohledat sestavy z 90., a už vůbec ne z 80. let. Když jsem chtěl něco najít, tak mi nezbylo než zajít do knihovny a podívat se do starých novin nebo časopisů. Tak mě napadlo udělat nějaký web," popisuje začátky.

Trvalo přibližně pět let, než Aleš Jandač zpracoval všechna data ze samostatné české soutěže. Jenže právě v tu chvíli spustila liga vlastní web s úplně stejnými statistikami. "Navíc to měli z oficiálních zápisů. Ne z novin a časopisů jako já. Takže nemělo smysl to vydávat," říká muž, který pracuje ve finančnictví. V tu chvíli projekt uložil k ledu.

Nakonec mu to ale nedalo a web spustil. "Měl jsem zajištěné materiály až někam do poloviny 70. let, přišlo mi škoda se na to vykašlat. Weby ligy totiž dál do historie než za rok 1993 nejde. Pak jsem projekt konečně zveřejnil," popisuje začátek webu CSfotbal.

Cílem je v současné době doplnit všechna historická data. "Tak, abych jednoho dne došel k úplnému začátku," říká Aleš Jandač.

Jenže získávat data je s přibližováním se k pomyslnému roku nula stále těžší. I když ještě složitější jsou možná poválečná léta minulého století. 

"To je úplná katastrofa. Na začátku padesátých let nikoho nezajímaly sestavy. Tisk psal o tom, který komunistický papaláš byl zrovna na tribuně," směje se autor projektu CSfotbal. "Je tak jednodušší najít sestavy ze 30., než z 50. let. Před válkou byl fotbal fenomén a zdrojů je spousta."

Sehnat potřebné údaje není vůbec snadné. Člověk musí zajít do Národní knihovny, která shromažďuje od všech tiskovin alespoň jednu kopii, vlastní i noviny a časopisy ze 20. a 30. let. "Je třeba si vyžádat všechny noviny z toho ročníku, všechny je nafotit a doma je potom manuálně přeházet do databáze," říká Jandač.

Celý proces je velmi časově náročný. "Především tehdy, když jsou potíže se zdroji. Devadesát procent získám rychle, ale zbylých deset zabere spoustu času a hledání. Musíte jít třeba do regionálních novin, to je šílené," přibližuje.

Aleš Jandač zmapoval českou fotbalovou historii v číslech velmi podrobně, sám má nejraději přelom 80. a 90. let. "Tehdy jsem začal fotbal vnímat. Zajímavá je taky předválečná doba, i když člověk z toho nic nemůže vidět v televizi, takže je to trochu dál," uzavírá povídání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Rusko a Bělorusko uspořádají společné vojenské cvičení

Rusko a Bělorusko v únoru uspořádají společné vojenské cvičení, uvedl Lukašenko. Oznámení přichází v době napětí na ukrajinsko-ruské hranici.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Šéf banky Credit Suisse rezignoval, opakovaně porušil opatření proti koronaviru

Předseda správní rady švýcarské bankovní skupiny Credit Suisse António Horta-Osório kvůli porušení pravidel karantény v době pandemie nemoci covid-19 s okamžitou platností rezignoval. Ve funkci byl devět měsíců. Banka v prohlášení uvedla, že Horta-Osório odešel na základě interního vyšetřování a ve funkci ho nahradí Axel Lehmann.

Credit Suisse minulý měsíc při předběžném vyšetřování zjistila, že Horta-Osório porušil koronavirová pravidla. V červenci se zúčastnil finále tenisového turnaje ve Wimbledonu v době, kdy podle britských nařízení měl být v karanténě. V listopadu pak podle agentury Reuters porušil švýcarská pravidla, když přiletěl do země 28. listopadu a odletěl 1. prosince, ale po příletu měl být deset dní v karanténě.

"Horta-Osório byl sice zodpovědný za novou strategii, jeho krátké působní ale znamená, že reorganizace je pravděpodobně teprve v rané fázi. Ironií je, že Horta byl najat, aby napravil poškozenou pověst Credit Suisse a reorganizoval kulturu riskování v bance," uvedl analytik investiční firmy United First Partners Justin Tang. Dodal, že Credit Suisse se už delší dobu nachází v sekci "poškozené zboží".

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Plzeňským primátorem se stal dosavadní náměstek Pavel Šindelář, vystřídá Baxu

Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

Ve své řeči před volbou Šindelář označil za priority bezpečnost ve městě a oznámil, že během několika týdnů bude připravena městská vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti ve vybraných lokalitách, kde se nyní zdržují skupiny bezdomovců či zahraničních agenturních pracovníků. Další prioritou je pro něj projekt doplnění vysychajícího Boleveckého rybníka vodou z Berounky či vyřešení největší nepovolené stavby ve městě - zdevastovaného sedmipodlažního objektu bývalého autosalonu Carimex z 90. let minulého století, který se za víc než 20 let nepodařilo odstranit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy