Přišel jsem znovu něco vyhrát. Navrátilec Švento se velkých slávistických ambicí nebojí

Petr Havlíček
18. 7. 2016 18:25
V létě 2009 opouštěl Slavii coby dvojnásobný mistr, talent slovenského fotbalu a miláček fanoušků. O sedm let později se Dušan Švento vrací do stejného klubu, který však v mezidobí prošel radikální proměnou. Nyní chce svými zkušenostmi ze zahraničí přispět k tomu, aby jeho návrat proběhl stejně úspěšně jako první angažmá.
Dušan Švento se v pondělí začal individuálně připravovat na nadcházející sezonu
Dušan Švento se v pondělí začal individuálně připravovat na nadcházející sezonu | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Ještě před mistrovstvím Evropy se slovenský reprezentant Dušan Švento upsal Slavii na následující dvě sezony. Klub jej na začátku června s velkou pompou celý den představoval na sociálních sítích. Přímo v Edenu se ale levý obránce či záložník objevil teprve týden po skončení šampionátu a jen tři dny před odvetným zápasem předkola Evropské ligy proti Levadii Tallinn.

"V kabině jsem strávil jen půl hodiny, musel jsem natáčet propagační video a měl další povinnosti," popisuje Švento svůj poněkud hektický úvodní den v Praze. Na tréninkovém hřišti vedle hlavního stadionu se připravoval zatím individuálně, do plné zátěže by měl naskočit až příští týden.

Znamená to tedy, že ve čtvrtečním zápase svým spoluhráčům ještě nepomůžete?

Ne, z mistrovství jsem si přivezl zranění předního stehenního svalu, nyní je to ve stadiu doléčování. V nejbližších dnech budu pracovat s fyzioterapeutem a kondičním trenérem a doufám, že příští týden se připojím k týmu. Ve čtvrtek se budu dívat pouze z tribuny, což není pro fotbalistu nic příjemného. 

A kde jste sledoval utkání v Tallinnu?

Neviděl jsem ho naživo, pouze v online přenosu. Výsledek je pro nás ponaučení, aby se to neopakovalo. Musíme zhodnotit, co bylo dobře a co špatně, a připravit se na odvetu, která ukáže, na co opravdu máme.

Po prohře 1:3 však Slavii hrozí, že z evropských pohárů vypadne hned v úvodním předkole...

Zatím ta situace ani nenastala, je odehraný pouze poločas a věřím, že v domácím prostředí se podaří výsledek otočit. Je to otevřené, a pokud chceme pomýšlet na poháry, musíme takového soupeře zdolat. 

V kabině moc lidí neznám

Do Edenu se vracíte po sedmi letech strávených v Salcburku a Kolíně nad Rýnem. Jak moc se klub proměnil?

Co se týče osob, tak hodně. V kabině moc lidí neznám. Ale když jsem přišel dnes poprvé na stadion, začaly se mi vybavovat vzpomínky, jaké to tu bylo. To je celkem příjemné.

Co vás překvapilo nejvíce?

Zatím nic takového není, i kvůli tomu, že nával nových věcí je první den obrovský. Ale strávil jsem tu dost dlouhou dobu na to, aby mě něco mohlo výrazně překvapit.

Našel jste vůbec někoho, kdo s vámi prožil první angažmá?

Potkal jsem Standu Vlčka (současný vedoucí mužstva - pozn. autora) a ještě Tomáše Jablonského. Karel Piták už skončil, ale určitě se spojíme.

Švento bude nosit číslo 81

Netradiční číslo si po svém návratu nechal na červenobílý dres natisknout Dušan Švento. "Osmdesát jedna je prohozená osmnáctka, kterou jsem nosil dříve. Ta je obsazená. Jinak to nemá žádný smysl," směje se třicetiletý Slovák.

Zůstane vám ještě nějaká jiná památka na předchozí působení?

Stále tu mám byt, takže nemusím budovat nové zázemí, byť budeme s rodinou hledat něco většího. Když se ale člověk vrátí po delší době do Prahy, vybaví se mu zkušenosti a zážitky. 

Do českého fotbalu je těžké se vracet

Proč jste si vůbec po skončení smlouvy v Německu vybral právě Slavii?

Při rozhodování sehrálo roli víc aspektů, hlavně opravdový zájem Slavie o můj příchod. Nebylo to ale jednoduché. Když hráč hraje venku zahraniční ligy a ví, jak to funguje, je těžké vracet se do českého nebo slovenského fotbalu. Ale poslední sezona ukázala, že věci tady můžou fungovat a může se to vrátit k lepšímu. Přišel nový, silný sponzor, což mě také oslovilo. A samozřejmě budu blíž k domovu.

Kabina sešívaných je poměrně mladá, můžete do ní přinést svůj profesionalismus z Bundesligy?

Těším se na to. Kolektiv je opravdu hodně mladý, proto budu chtít přenést něco z mých zkušeností. Na každém pak záleží, co si z toho vezme, protože každý je strůjcem svého štěstí.

Už jste hovořil s trenérem Uhrinem o vaší roli na hřišti?

Zatím jsme se nebavili. Jsem tu teprve první den, musím zjistit, jak všechno funguje. Časem se pobavíme, jestli se mnou počítá spíše do obrany, nebo do zálohy.

Slavia má nyní velké ambice, jak hodnotíte sílu současného kádru?

To se ukáže, až začnu trénovat. Zatím vůbec nevím, ale přišel jsem právě kvůli velkým ambicím. Klub chce znovu něco vyhrát, bojovat o pohár a něčeho dosáhnout. Já jsem tady, aby se to naplnilo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy