Návrat do Evropy Slavii nevyšel, v Tallinnu pohrála 1:3

Aktualizováno 14. 7. 2016 23:12
Fotbalisté Slavie neproměnili herní převahu v góly a do odvety 2. předkola Evropské ligy si z estonského Tallinnu vezou manko po porážce 1:3 od tamní Levadie.
Slávisté návrat do pohárové Evropy neoslavil vítězstvím.
Slávisté návrat do pohárové Evropy neoslavil vítězstvím. | Foto: Milan Kammermayer

Tallinn - Fotbalisté pražské Slavie v úvodním zápase 2. předkola Evropské ligy prohráli na hřišti Levadie Tallin 1:3. Odveta s estonským soupeřem se hraje za týden v Edenu.

"Myslím, že jsme byli laxní v koncovce. Nejsem spokojený s nasazením, představuji si ještě vyšší. Samozřejmě jsme měli šance, soupeř hrál obětavě, ale to nic nemění na tom, že jsme tady měli vyhrát. Těch šancí bylo hodně. Máme před sebou odvetu a musíme ji zvládnout. Jsme schopni určitě dát v odvetě dvě branky," řekl novinářům slávistický trenér Dušan Uhrin mladší.

Aktivní nástup Slavie

Sešívaní vstoupili do utkání Evropské ligy po sedmi letech aktivně a od první minuty Levadii přehrávali. Většina útoků Pražanů byla vedena po levém křídle, kde operovali Bořil se Zmrhalem. V desáté minutě hlavičkoval právě po centru z levé strany Mingazov jen do jednoho z obránců. Slavia rozehrávala v první půli velké množství rohových kopů, po jednom z nich hlavičkoval nad branku Souček.

Rohy rozehrával tvůrce hry Hušbauer, který se dvě minuty po Součkovi octl v největší šanci Slavie. Ve vápně mu byl dopřán takový komfort, že si zpracoval přihrávku, položil si brankáře Lempetse, jenže potom nastřelil jen tyčku odkryté branky. Tlak slávistů postupem času upadl a bojovalo se především na polovině hřiště.

"Mohlo se to samozřejmě vyvíjet jinak. Byla to obrovská šance. Je to o proměňování šancí, zatím se nám to nedaří. Musíme to zlepšit a udělat vše pro to, abychom doma postoupili," uvedl Uhrin.

Levadia udeřila z první šance

Berkovec se v převážné části první půle nudil a zasahovat musel jen proti několika centrům. Jenomže když nechali obránci Slavie na levé straně dostatek prostoru Kobzarovi s Mirančukem, vzešel z toho pro Berkovce neřešitelný centr, který sklepl do prázdné branky kapitán Rimo Hunt.

Levadia proměnila hned svou první velkou příležitost ve vedoucí branku. Slavia nadále pokračovala ve své hře a ještě do přestávky mohla srovnat. Pět minut před pauzou běžel po chybě obránců Tallinnu sám na Lempetse Zmrhal, estonského brankáře však prostřelit nedokázal.

Krátká radost z vyrovnání

Také do druhého poločasu vstoupili aktivněji fotbalisté v červeno-bílých dresech, ale gólové šance pro Slavii dlouho nepřicházely. V šedesáté minutě se po Hušbauerově rohu vrátil míč před branku a do sítě jej dostal Ngadeu-Ngadjui. Gólu ale předcházel Mešanovičův faul. Trenér Uhrin poslal na hřiště místo nevýrazného Baráka šikovného Keniju, který hru viditelně oživil.

Už po dvou minutách na hřišti totiž odcentroval přesně na hlavu Murise Mešanoviče, který dostal míč do branky odrazem o zadní tyčku. Brankář Lempets zachytil balon až za brankovou čárou. Radost z vyrovnání ale Slavii netrvala dlouhou dobu. Centr z levé strany nalezl za obrannou řadou Pražanů zapomenutého Marcelina Ganda, a ten hlavou podruhé pokořil Berkovce.

Místo remízy komplikace

Slavia se v závěrečné části zápasu snažila o vyrovnání, do hry nasadila Mihalíka s Van Burenem. Ale obranný blok Levadie sešívané před Lempetse tolik nepouštěl. Navíc tallinský brankář předvedl v nouzi skvělý zákrok proti Zmrhalovi, dorážející Ngadeu-Ngadjui nastřelil obránce. V poslední minutě základního hracího času přišla pro Slavii pohroma.

Do otevřené obrany vnikli zelení po levém křídle, míč proskákal přes Mirančuka až k Iljovi Antonovovi, a ten nedal Berkovcovi šanci. V nastavení pak musel slávistický brankář zasahovat ještě proti nebezpečné ráně Mirančuka, aby uhájil do odvety hratelný výsledek. Herně to možná pro Slavii v Tallinnu nevypadalo špatně, ale Pražané totálně propadli v defenzivě a ani jejich produktivita v útoku nebyla bůhvíjaká. Nicméně gól Mešanoviče může hrát v Praze velkou roli.

Fanoušci Tallinnu po závěrečném hvizdu bouřlivě slavili první vítězství estonského celku nad českým klubem v historii, naopak hostující příznivci byli hodně rozzlobení.

"Fanoušci jsou taky lidi jako my, taky byli naštvaní, že jsme nedali tolik šancí. Myslím, že jim trochu bouchly nervy. Trošku na nás začali řvát, vyběhli, ale pak se uklidnili. Vyříkali jsme si to a doufám, že přijdou i na domácí zápas," uvedl záložník Jaromír Zmrhal.

Češi pomohli Midtjyllandu k hladké výhře

Čeští hráči Filip Novák a Václav Kadlec pomohli Midtjyllandu k domácí výhře 3:0 nad Vaduzem. Gliwicím s trenérem Radoslavem Látalem se výrazně vzdálil postup, Piast totiž na svém hřišti podlehl Göteborgu 0:3.

Levý obránce Novák v sestavě dánského týmu odehrál celé utkání a dostal žlutou kartu. Útočník Kadlec naskočil do hry v 72. minutě a vzápětí přispěl k dvoubrankovému vedení, když jeho střelu z úhlu dorazil do sítě další náhradník Nigerijec Onuachu. První a třetí gól vstřelil talentovaný záložník Sisto.

Gliwice, za které nenastoupil záložník Kamil Vacek, prohrávaly už od druhé minuty po trefě Bjärsmyra, před pauzou ještě zvýšil Hysén. Úřadující polský vicemistr nedokázal švédského soupeře překonat ani po změně stran, navíc v 86. minutě uzavřel na konečných 3:0 střídající Engvall.

Úvodní utkání 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

Levadia Tallinn - Slavia Praha 3:1 (1:0)

Branky: 35. Hunt, 67. Gando, 90. Antonov - 63. Mešanovič. Rozhodčí: Doyle - Lynch, O'Neillová (všichni Ir.). ŽK: Antonov - Hušbauer.

Levadia: Lepmets - Podholjuzin, Morozov, Tabi Manga, Gando - Antonov, Kaljumäe - Kobzar (68. Raudsepp), Mirančuk, Luts - Hunt. Trenér: Prins.

Slavia: Berkovec - Holík, Ngadeu, Deli, Bořil - Souček - Mingazov (69. Mihalík), Hušbauer, Barák (61. Kenija), Zmrhal - Mešanovič (78. Van Buren). Trenér: Uhrin ml.

Další zápasy: Širak Gjumri (Arm.) - Spartak Trnava 1:1 (1:0), Kajrat Almaty - Maccabi Tel Aviv 1:1 (1:0), Dinamo Minsk - St. Patrick's Athletic (Ir.) 1:1 (1:0), Neftči Baku - Škendija Tetovo (Mak.) 0:0, Rovaniemi (Fin.) - Lokomotiva Záhřeb 1:1 (0:0), Debrecín - Torpedo Žodzina (Běl.) 1:2 (1:1), Midtjylland - FC Vaduz 3:0 (1:0), Admira Mödling - Käpäz Gandža (Ázerb.) 1:0 (1:0), AIK Stockholm - Europa FC (Gibr.) 1:0 (0:0), Beitar Jeruzalém - Omonia Nikósie 1:0 (0:0), Häcken (Švéd.) - Cork City (Ir.) 1:1 (0:0), Maccabi Haifa - Nomme Kalju (Est.) 1:1 (0:0), Sönderjyske (Dán.) - Strömsgodset (Nor.) 2:1 (1:1), Zimbru Kišiněv - Osmanlispor (Tur.) 2:2 (1:1), Beroe Stara Zagora (Bulh.) - HJK Helsinky 1:1 (0:1), Šachtar Soligorsk (Běl.) - Domžale (Slovin.) 1:1 (1:0), CSMS Iasi (Rum.) - Hajduk Split 2:2 (2:0), KRC Genk - Budučnost Podgorica 2:0 (1:0), PAS Janina (Řec.) - Odds BK (Nor.) 3:0 (2:0), NK Maribor - Levski Sofia 0:0, Vojvodina Novi Sad - Connah's Quay (Wal.) 1:0 (0:0), Partizan Bělehrad - Zaglebie Lubin 0:0, Slovan Bratislava - FK Jelgava (Lot.) 0:0, Birkirkara (Mal.) - Heart of Midlothian 0:0, MTK Budapešť - Gabala (Ázerb.) 1:2 (0:1), Videoton Székesfehérvár - Čukarički (Srb.) 2:0 (0:0), Aberdeen - Ventspils (Lot.) 3:0 (0:0), Cliftonville (Sev. Ir.) - AEK Larnaka 2:3 (1:0), Hibernian (Skot.) - Bröndby Kodaň 0:1 (0:1), Piast Gliwice - IFK Göteborg 0:3 (0:2), Austria Vídeň - Kukësi (Alb.) 1:0 (1:0), KR Reykjavík - Grasshopper Curych 3:3 (0:2).