Ze slavného dne Slavie vzešel trapas. Postup ho smaže, jenže s prstem v nose to zjevně nepůjde

Luděk Mádl
15. 7. 2016 6:00
První krok spojený s návratem do pohárové Evropy se fotbalistům Slavie v Tallinnu nepovedl. Až odveta rozsoudí, zda šlo jen o epizodu, nebo výbuch fatální.

Glosář - Těšili se jako děti na Vánoce. Nebo spíš na zmrzlinu, kterou si skoro sedm let museli odpírat, protože v mezidobí jaksi zchudli. Jenže pozor, teď už jsou zase honorace. A tak si právě oblékli své nejlepší nedělní šaty a s jásotem vyrážejí na promenádu.

Jenže pozor, za ty roky, co tam nebyli, už lehce pozapomněli, jak to tam mezi skotačícími dětmi vlastně chodí.

Takže ještě než si ze svého kornoutu se zmrzlinou prvně líznou, na moment ještě neprozřetelně zlehka přivřou oči, to aby se prodchli tou slavnostní chvílí opravdu naplno... A proto neuhnou včas zpovykanému chumlu rošťáků, co se zničehonic přiřítí, do jednoho strčí, do druhého žďuchne - a než ti naši lidičkové stačili zmrzlinu vůbec ochutnat, mají od ní leda tak pocintané své sváteční oblečky.

Je po náladě. A jak tak jdou městem domů a ještě se jim všichni pošklebují: "No to jste se tedy dočkali, vy vypadáte!"

Až si tu zmrzlinu zkusí slávisti napodruhé připravit za týden doma, budou už po té trpké zkušenosti logicky kapku znepokojení z představy, že by jim ti přehlížení hoši z Estonska mohli slavnost narušit zase. A tentokrát už definitivně, protože to by se pak na další zmrzlinu muselo čekat zase nejméně rok. A to by bolelo.

Na jedno selhání se zapomene, na dvě už ani omylem

Kalendář ukazoval prosinec 2009, když se pražská Slavia naposledy objevila v pohárech, prohrála tehdy ve Francii duel skupiny Evropské ligy s s Lille 1:3. Šest a půl roku pak na svou slávu jen vzpomínala - než se Slavia vydala ke své obnovené evropské premiéře do estonského Tallinnu. A nejspíš nikoho z výpravy ani ve snu nenapadlo, že by tam snad měla v úvodním duelu druhého předkola Evropské ligy také prohrát 1:3...

Při vší úctě k estonskému fotbalu a Levadii Tallinn nelze slávistické představení v Pobaltí hodnotit jinak nežli ostudné selhání. Jak víme, červenobílí dostanou už za týden možnost spravit si doma v odvetě reputaci. Přičemž trenér Dušan Uhrin i jeho hoši slibují, že to, co v Estonsku, už se jim nestane a že jistojistě postoupí. No ještě aby tak říkali cokoli jiného!

Pokud by snad měli selhat i podruhé a vypadnout se soupeřem typu Levadia Tallinn, znamenalo by to mimo jiné, že projekt Slavia, do kterého už jeho nový čínský vlastník nalil stamiliony, po sportovní stránce nefunguje zdaleka tak, jak by se v kontextu zmíněných investic čekalo. A takovým závěrům by se Dušan Uhrin jistě velmi rád vyhnul.

Nemalujme čerty na zdi, Levadia je soupeř, kterému by snad Slavia měla být schopna nastřílet doma v Edenu dvě či více branek. Nicméně nijak komfortní pozici si červenobílí do odvety bezpochyby nevytvořili. A samozřejmě si za to můžou výhradně sami.

Parodie na obranu přivábila silný průvan

Jak vidno, ani na Levadii Tallinn nestačil uzívaný, rozklížený a vůbec nanicovatý herní styl a přístup, s jakým se Slavia v prvním utkání vytasila. Pravda, nějaké ty šance si přeci jen vypracovala. Jenže je neproměňovala a vývoj skóre se jí nečekaně vymkl z ruky.

Soupeř totiž čtyřikrát vystřelil na bránu, přičemž balon se v ní třikrát zatřepetal. A nebýt Berkovcova dobrého zákroku v závěru utkání, mohla Slavia klidně prohrát i 1:4!

Defenziva Slavie jako by neexistovala. Chyběla jí organizace a chyběl jí důraz. Viděli jste obrázky z Tallinnu, na nichž slávisté pěkně z odstupu, metr dva od protihráče, jen trapně stínují útočné akce soupeře?

Ano, nový tým Slavie se skládá za pochodu. Velké kádrové změny přišly už v zimě, teď pokračují. Vytvořit z toho všeho nové, plně funkční těleso není snadné, zejména když třeba Švento se teprve k týmu připojí, podobně jako za 32 milionů korun pořízený nizozemský střelec van Kessel.

Osobnost, co tým na hřišti srovná? Ukažte mi ji

Jenže kromě toho, že tým není herně zdaleka vyladěný, obnažil zápas v Tallinnu i skutečnost, že při absencích Martina Latky nebo Milana Škody chybí Slavii na hřišti osobnosti, které by tým ve chvílích úzkosti dokázaly srovnat. Zklidnit, či vybláznit, podle potřeby. Nebo prostě nasadit na správné koleje.

Jak známo, Latku už Slavia vyprovodila s tím, že v této konkurenci by se neprosadil. A Škoda už se napevno rozhodl odejít do ciziny. Když ne do Číny, tak někam jinam, to je jedno, prostě berme na vědomí, že odchází.

Hráči sice světem putují a soupisky se mění. Nicméně slávisté nikomu nenamluví, že by se aktuální Levadia Tallinn zkvalitnila nějak extrémně oproti roku 2014, kdy ji Sparta z Letné vyprovodila výsledkem 7:0. 

Možná by se červenobílým příští čtvrtek i docela hodilo, kdyby někdo z jejích střelců, podoben sparťanu Lafatovi, zazářil proti Levadii hned pěti góly. Neboť na to, že v Edenu už sami další gól nedostanou, nejspíš slávisti po průvanu, jaký jejich obrana zažila v Estonsku, úplně spoléhat nemohou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!