Plzeň měla šance, ale trefil se jen Stanciu. Slavia už má na Viktorii náskok 15 bodů

Aktualizováno 23. 12. 2020 20:15
Obhájce trofeje nadále jako jediný drží neporazitelnost v ligové sezoně, v nejvyšší soutěži neprohrál 25 utkání po sobě a vede neúplnou tabulku o šest bodů.
Nicolae Stanciu  slaví branku v Plzni
Nicolae Stanciu slaví branku v Plzni | Foto: ČTK

Podzimní část první ligy skončila poprvé v historii pouhý den před Štědrým večerem vinou měsíční přestávky, která kvůli koronavirové situaci v zemi přerušila nejvyšší soutěž od října do listopadu. Do hlediště kvůli opatřením proti covidu-19 nadále nemohou fanoušci.

"Teď můžu říct, že je dobré hrát 23. prosince. Mohli jsme dát první dárek našim fanouškům slávistům. Máme tři body z těžkého zápasu, který v sezoně musíte absolvovat. Minulou sezonu jsme tu taky vyhráli 1:0, tuším, že jsme vedli po podzimu o 16 bodů a nakonec nás Plzeň stáhla na šest bodů. Takže rozhodnuto o ničem není," řekl při on-line tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Zatímco Slavia nastoupila v očekávané sestavě, plzeňský trenér Adrian Guľa, jehož pozice může být v ohrožení, udělal několik vynucených změn. Ze zdravotních důvodů scházeli brankář Hruška s Kayambou, kvůli vyloučení pak nemohl hrát Havel. Do základní sestavy se dostali Mihálik, Pernica a Ondrášek a gólman Staněk, jenž chytal poprvé v sezoně.

Západočeši navzdory změnám předvedli v první půli lepší výkon než na Slovácku, kde o víkendu utrpěli debakl 0:4, a v úvodním dějství dokonce více drželi míč. Ve 12. minutě na chvíli domácím zatrnulo, když se šel sudí Pechanec k videu podívat na zákrok bývalého slávisty Buchy na Lingra, ale červenou kartu domácímu záložníkovi nakonec neukázal.

První gólovou šanci měli v 18. minutě Pražané. Masopust našel z pravé strany na zadní tyči Kuchtu, ale ten z několika kroků přestřelil. O čtyři minuty později podržel Slavii brankář Kolář, který vyrazil míč po Čermákově hlavičce zblízka.

Viktorii přišla neproměněná šance draho v 26. minutě. Kuchtův polovysoký centr z pravé strany napálil z voleje Stanciu a technickou křížnou střelou placírkou k tyči otevřel skóre.

"Půlku práce odvedl Honza Kuchta, na mně už bylo jenom zakončení," uvedl Stanciu. "Jsem za Nica hrozně rád, že dnes rozhodl. Vím, jak je na sebe strašně náročný. Myslím, že Nico byl nejlepší hráč na hřišti, určitě technicky. Byl to od něj komplexní výkon po všech stránkách. On je ale každé utkání v klíčových momentech," řekl Trpišovský.

"Hlavně první poločas velmi slušný z naší strany. Agresivita, dvě tři zajímavé šance, bohužel jsme nebyli dostatečně produktivní. Soupeř využil brejkovou situaci a otevřel skóre," konstatoval Guľa.

Rumunský záložník se mohl pět minut před pauzou prosadit podruhé, ale tentokrát domácí brankář proti jeho pokusu ze strany zasáhl. Další Stanciuova střela v 54. minutě pak skončila těsně vedle.

Ještě větší šanci měl po hodině Sima, sám před Staňkem ale zamířil mimo a svůj osmý gól v ligové sezoně nepřidal. Hosty málem ihned stihl trest, Mihálik však v 62. minutě v gólové možnosti vystřelil vedle.

Pražané závěr kontrolovali a nepouštěli domácí do šancí. V 82. minutě Masopustovu střelu vyrazil Staněk, ale hosty už to nemuselo mrzet. Plzeň porazili počtvrté z posledních pěti zápasů a čtyřikrát za sebou s ní neinkasovali.

Fotbalisté Slavie slaví branku Nicolae Stancia v Plzni
Fotbalisté Slavie slaví branku Nicolae Stancia v Plzni | Foto: ČTK

"Nebyl to moc koukatelný zápas, ale na druhou stranu jsme to zvládli zaslouženě. Až na jednu šanci v druhém poločase to kluci zvládli do defenzivy skvěle," poznamenal Trpišovský.

"Druhý poločas už naše tempo nebylo tak intenzivní. Hra se rozkouskovala, Slavia to zkušeně rozdrobila. Jsme smutní, že jsme to nezvládli. Je to velmi špatná pozice, co se týče tabulky. Jednoznačně to neodpovídá ambicím našeho klubu, kvalitě hráčů. Budeme o tom (s vedením) intenzivně diskutovat," dodal Guľa.

14. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 26. Stanciu. Rozhodčí: Pechanec - Paták, Hájek - Orel (video). ŽK: Bucha, Kalvach, Alvir, Limberský, Hejda - Bořil, Provod, Masopust. Bez diváků.

Sestavy:

Plzeň: Staněk - Pernica (85. Alvir), Hejda, Brabec, Limberský (90. Kovařík) - Bucha, Kalvach, Čermák (90. Kaša) - Mihálik, Ondrášek (74. Beauguel), Ba Loua (85. Káčer). Trenér: Guľa.

Slavia: Kolář - Masopust, Kúdela, Zima, Bořil - Stanciu, Oscar (90. Karafiát) - Sima, Lingr (72. Traoré), Provod (90.+5 Malinský) - Kuchta (72. Tecl). Trenér: Trpišovský.

před 11 minutami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 1 hodinou

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.