"Mafie ví, kdo se dá koupit." Mistr české ligy ovlivňoval zápasy, teď dělá na stavbě

Sport Sport
26. 9. 2019 6:14
Peníze rozházel po barech a utopil v automatech. Někdejší mistr české fotbalové ligy s Libercem Slovák Ivan Hodúr se na sklonku kariéry přidal do služeb sázkařské mafie. Z podvodů byl usvědčen a 25 let se musí fotbalu vyhýbat obloukem. Slovenskému Denníku N nyní přiznal, jak manipuloval zápasy.
Ivan Hodúr (Slovan Liberec, 2007)
Ivan Hodúr (Slovan Liberec, 2007) | Foto: ČTK

Tenhle osud potká spoustu fotbalistů. S vydělanými penězi neumí nakládat, života v luxusu si neváží a když se jim přestane sportovně dařit, padají na dno. Slovenskému záložníkovi začala kariéra uvadat v roce 2011 poté, co se z Česka vrátil do domácí soutěže.

"V Nitře nebyla tehdy situace s penězi růžová. Pak přišla nabídka na zmanipulování přípravného zápasu. Samozřejmě jsme si mysleli, že se nikdy nebude nic řešit," uvedl Hodúr. 

Bývalý hráč Liberce či Mladé Boleslavi byl zprostředkovatelem mezi dalšími hráči. "Ti lidé přesně ví, na koho se obrátit, ví, kdo kolik utopil v automatech, nebo jaké má finanční problémy. Zkusí to na ně a 80 procent hráčů se chytí," vysvětlil, jak to chodí v sázkařské mafii.

Zápasy pomáhal ovlivňovat v Nitře a poté i v Dunajské Stredě, kam přestoupil po krátkém angažmá v Polsku. "I v Dunajské Stredě jsem věděl, za kým v týmu jít. Hráči tam ani pořádně neměli co jíst," dodal Hodúr.

Při nástupu k utkání hráči věděli co mají dělat. "Měli jsme udělat penaltu, nebo nechat některého hráče volného, aby zápas dopadl tak, jak zadavatelé chtěli. Jednoduše jsme to měli zařídit."

"Vždycky byla taková dohoda, že nám někdo z tribuny dá signál, třeba zvednutou čepicí. Většinou jsme zápasy 'dělali' po 20 minutách kvůli live sázkám. Kurz asi za tu dobu vzrostl a věděli jsme, že můžeme na utkání začít pracovat," popsal postup bývalý záložník.

Za takový "výkon" dostal fotbalista 2500 nebo 3000 eur (teda až 78 tisíc korun). "Peníze jsme dostávali v dohodnutém čase na dohodnutém místě, většinou na benzínových pumpách. Když se zápas nepovedl, museli jsme peníze vrátit, jinak následovaly výhrůžky," přiznal Hodúr.

Riskantní obchod skončil 11. září 2013, kdy k jeho bytu přišla policie. "Přišli tři policajti a byli velmi slušní. Když jsem je spatřil, hned jsem věděl, že je zle. Zeptali se, jestli vím, proč přišli, tak jsem odpověděl, že asi ano."

Od civilního soudu pak dostal podmínku, od sportovního 25 let zákazu činnosti ve fotbale. A tak si nyní ve 40 letech musí vydělávat jinak.

"S kamarádem pracuji na stavbě a jednou za týden dodávkou rozvážím letáky pro jeden obchodní řetězec. To je asi všechno," dodal Hodúr.

 

Právě se děje

Další zprávy