Sloužili mafii, ničili fotbal. Padly tresty za cinklé sázky, ligu měl infikovat Hauzr

Luděk Mádl Petr Koděra Luděk Mádl, Petr Koděra
17. 12. 2015 5:30
Měli manipulovat fotbalové zápasy tak, aby mafie sázela na jistotu. Z korupce spojené s "cinklými" zápasy bylo obžalováno 22 lidí, přičemž 14 z nich už soud zaslal trestní příkazy. Minimálně 8 osob tak čeká hlavní líčení, mezi nimi bude i Zbyněk Hauzr, dlouholetý gólman Liberce, který měl podle obžaloby pracovat na manipulaci tří utkání Slovanu, dvou v lize a jednoho v pohárové soutěži.
Cinklé sázky zamořily Juniorskou ligu, dotkly se ale i poháru a první a druhé nejvyšší soutěže
Cinklé sázky zamořily Juniorskou ligu, dotkly se ale i poháru a první a druhé nejvyšší soutěže | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Balony létaly do sítí častěji, než měly, a vzduchem pak šustily tisíce eur. Mafie "cinklými" sázkami ničila český fotbal. Celkem 22 osob kvůli tomu čelí obžalobě z korupčních trestných činů, přičemž 14 z nich už soud zaslal trestní příkaz. Justiční stroj se rozjel.

"Nechtěl by sis vydělat za juniorku třeba s nějakýma klukama 12 000 éček? Přemýšlel jsi nad tím? Na ty 4 branky v zápase? Zkus se domluvit s někým z obrany, brankář, bek, stoper, domluv to!" Text obžaloby, kterou vypracoval strakonický státní zástupce Miloslav Kelyman, se takovými výzvami, které zachytila protikorupční policie, zde konkrétně z mobilní aplikace WhatsApp, jen hemží.

Konkrétně tento případ spojuje s osobou Daniela Kaplana, bývalého hráče Chomutova či Sokolova. "Kámo, asi ne. Je to o hubu," odpověděl mu mladý fotbalista Táborska, který zápas s juniorkou Sparty "cinknout" odmítl.

Ale ne vždycky to dopadlo stejně. Právě mladé hráče z Juniorské ligy se zprostředkovatelé mafie, nebo jedinci, co jeli i na vlastní triko, snažili získat ke spolupráci nejčastěji.

Z textu rozsáhlé obžaloby, kterou deník Aktuálně.cz získal, vyplývá, že orgány činné v trestním řízení zmonitorovaly v letech 2012 a 2013 pokus "cinknout" u 9 střetnutí Juniorské ligy, jednou u zápasu ligy staršího dorostu.

Nejvyšší soutěž, která se tehdy hrála pod názvem Gambrinus liga, se stala cílem ve třech případech, šestkrát se mafie zaměřila na druhou ligu, sedmkrát na třetí (ČFL), dvakrát byla ve hře o pohár, tehdy pod názvem Pohár České pošty, jednou zkusili podvodníci "zajet" také do zimní Tipsport ligy.

Hlavní jména: Hauzr, Jablonský, Halama

Nejznámější jména, která se v aféře objevila, už byla dříve publikována. Kontakty na slovenské spojky východoasijské mafie zkomplikovaly život Zbyňku Hauzrovi, dlouholetému brankáři Slovanu Liberec, který měl podle obžaloby pracovat na manipulaci ligových zápasů svého klubu v Mladé Boleslavi a v Jablonci a navíc i pohárového duelu s Teplicemi. Podle státního zástupce se v souvislosti s tím pokaždé objevilo ve hře 60 000 eur v hotovosti. Právní kvalifikace Hauzrových údajných činů mu hrozí odnětím svobody na rok až šest let.

"Nechci se k tomu nijak vyjadřovat," řekl nyní Zbyněk Hauzr, trenér gólmanů u liberecké juniorky, deníku Aktuálně.cz.

Z dalších obžalovaných jsou z ligy známá jména Davida Jablonského, obránce Teplic, který by prý nyní rád zamířil na zahraniční angažmá na východ, snad do Kazachstánu. V lize se kdysi mihl i Jan Halama, někdejší hráč Českých Budějovic, který měl podle obžaloby spřádat sázkařská kouzla v dresu střížkovského klubu Bohemians Praha, podobně jako jeho bratr Michal v Ústí nad Labem. Jana Halamu spojuje policie i s pokusem ovlivnit prvoligový zápas Teplice-České Budějovice.

Z dlouhého seznamu obžalovaných vypíchněme ještě rozhodčího Jana Kalendu a strakonického funkcionáře Michala Káníka, druhdy hráče Českých Budějovic. Společně měli podle policie "cinknout" zápas 1. ligy staršího dorostu Hradec Králové-Baník Ostrava, a to tak, aby po 15. minutě padlo 4 a více gólů. Kalenda měl na to kývnout a pro 6000 eur odměny si pak podle obžaloby poslat manželku.

Zde je kompletní seznam obžalovaných: Ondřej Bíro, Vítězslav Brožík, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Hanzal, Zbyněk Hauzr, Petr Hlaváček, Jaroslav Chalupa, David Jablonský, Jan Kalenda, Michal Káník, Daniel Kaplan, Karel Kodeš, Robert Kopas, Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon, Michal Macháček, Jan Procházka, David Placák, Martin Sus.

"Čus, dostali byste 5-6000 E..."

Aféra rozhodně není bleskem z čistého nebe. Rozjela se naplno už 11. září 2013, kdy došlo při koordinované akci české a slovenské policie k velkému zátahu. Proběhly desítky výslechů a domovních prohlídek a v současnosti projednávaná obžaloba je z větší části výsledkem právě této razie.

Policie tehdy informovala, že mafie sídlící v jihovýchodní Asii infiltrovala fotbal na území někdejšího Československa díky své slovenské pobočce. Největší hvězdou tamní části aféry se stal bývalý reprezentant Ivan Hodúr, kterému posléze svaz zakázal působení ve fotbalu na 25 let. Hodúr vše přiznal, podobně jako Marian Dirnbach, Róbert Rak či Tomáš Huber, a to včetně kontaktů na Českou republiku, což do policejní pasti nahnalo i jejich četné zdejší kumpány.

Mafie s oblibou cílila na sázku 4 +, to znamená, že v utkání padne 4 a více branek. Přičemž hráči, které za tímto úkolem zverbovala, měli za úkol zařídit, aby góly začaly padat až po 15. minutě. Mafie totiž sázela na pohyblivé kurzy v rámci live sázek až v průběhu utkání. A to u asijských sázkových kanceláří, kde není nutná registrace, a je proto obtížné sázejícího dohledat.

Na takovou sázkovou příležitost musel být podle kvalifikovaného odhadu vypsán kurz přinejmenším 3,5:1. Pokud mafie sázela 50 000 eur a víc, dostala se na výhru 175 000 eur, po odečtení vkladu na čistý zisk 125 000 eur, tedy zhruba 3,4 milionu korun. Hráčům, kteří měli utkání zmanipulovat, byly nabízeny různé částky většinou v řádech jednotek tisícovek eur.

Z české strany se případ začal rozmotávat u mladého gólmana Táborska Lukáše Varyše. Jeho případ objevil deník Aktuálně.cz (více zde) už před rokem a popsal, že Varyš vše nahlásil vedení klubu a to se pak obrátilo na vedení Fotbalové asociace ČR. Konkrétně na českého místopředsedu Romana Berbra, který uvědomil policii.

Dnes díky textu obžaloby můžeme nahlédnout i do textovek, jimž ho pokušitelé obtěžovali (přinášíme originální znění včetně prohřešků proti pravopisu):

"Ahoj, nechtěl by jsi si přivydělat? Koukal jsem a jedete do Olomouce, mám pro Tebe nabídku, nemusíte prohrát, můžete vyhrát i remizovat stačí, když padnou 4 góly po 15. minutě, dostali by jste 5-6000 E, můžeš do toho vzít i více lidí, nemusíš mít strach, kdybys chtěl sešli by jsme se."

Gólman nereagoval. A to ani na další zprávu. "Cus budes chytat v pondeli proti olomouci? prohrajete tam stejne... mam pro tebe kseft za dost penez, za hodku zavolam, kdyz nenapises."

A "Mefisto" se nechtěl nechat odbýt. "Pisu ti naposled muzes si vydelat krasny penize, treba az 100 tis. hned na ruku, kde si tohle vydelas, jen když bude chtit, jde o to kdyz budes chytat za juniorku tak je potreba aby v zapase padli 4 goly a to u vas pada porad takze nemusite prohravat muze bejt remiza nebo vyhra cokoli ale 4 góly, nech si to projit hlavou, je to dost penez za skoro nic a dej vedet."

Policie spojuje tuto akci mimo jiné se jménem Jana Hanzala, kdysi hráče teplického dorostu.

Soudce rozdal 14 trestních příkazů

Čtrnáct obžalovaných, jejichž skutky vyhodnotil Okresní soud ve Strakonicích jako lehčí, dostává v těchto dnech vyrozumění o vydání trestního příkazu. V nich jim soudce, takříkajíc od stolu, rozdal vesměs podmíněné tresty. Konkrétní seznam těchto 14 osob bohužel není k dispozici.

Zbývajících osm mužů, mezi nimiž jsou zcela jistě Zbyněk Hauzr, Jan Halama i David Jablonský, čeká každopádně hlavní líčení. "Jeho termín zatím nařízen nebyl," říká Jana Myftari, mluvčí strakonického soudu.

Co se týká 14 trestních příkazů, jejich adresátům běží od data doručení osmidenní lhůta pro podání takzvaného odporu. Tomu, kdo si ho podá, se trest anuluje, taková osoba se však přiřadí k osmičce zbývajících obžalovaných, jež čeká standardní soudní řízení v rámci hlavního přelíčení.

Fotbalová asociace ČR může po své linii trestat jen osoby, které jsou jejími členy. Disciplinárně dosud potrestala jen Davida Placáka pětiletým zákazem činnosti ve fotbale a pokutou 50 000 korun. Placák se před ní totiž jako jediný ke všemu přiznal.

Ostatní směli navzdory policejnímu obvinění a následné obžalobě působit ve fotbale dál, například David Jablonský nastupoval dosud pravidelně v Synot lize v dresu FK Teplice. FAČR se svými dalšími kroky vyčkává na verdikt soudu.

Zápasy, které chtěli obžalovaní "cinknout"

Ke zmonitorovaným pokusům o manipulace docházelo v letech 2012 a 2013

Gambrinus liga (nyní Synot liga)

Teplice-Č. Budějovice, Mladá Boleslav-Liberec, Jablonec-Liberec

Druhá liga (nyní Fotbalová národní liga)

HFK Olomouc-Vlašim, Bohemians Praha-Třinec, Zlín-Bohemians Praha, Č. Budějovice-Ústí nad Labem, Třinec-Vlašim, Bohemians Praha-Karviná

Pohár České pošty (nyní Mol Cup)

Teplice-Liberec, Teplice-Domažlice

ČFL (třetí nejvyšší soutěž)

Kladno-Chrudim, Loko Vltavín-Horní Měcholupy, Roudnice-Česká Lípa, Sparta B-Roudnice, Domažlice-Převýšov, Chomutov-Česká Lípa, Chrudim-Roudnice

Juniorská liga

Olomouc-Táborsko, Táborsko-Sparta, Plzeň-Teplice, Jihlava-Příbram, Dukla-Teplice, Olomouc-Teplice, Jihlava-Sparta, Pardubice-Varnsdorf, Sparta-Táborsko

Dorostenecká liga

Hradec Králové-Baník Ostrava

Tipsport liga (příprava)

Olomouc-Orlová Lutyně

V řadě případů kontaktovaní hráči nabídky mafie odmítli, několikrát se stalo, že sázkové kanceláře stáhly zápasy z nabídky, v některých případech není jasné, zda si aktéři nechali něco slíbit, nebo ne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

STAN půjde do voleb v Praze samostatně, s ANO vládnout nechce

STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček řekl, že o tom dnes rozhodl krajský výbor hnutí. Dodal, že STAN očekává dvouciferný volební výsledek a v případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO. V posledních volbách v roce 2018 bylo hnutí STAN s TOP 09 a KDU-ČSL součástí koalice Spolu pro Prahu. Pro příští volby se už na spolupráci dohodly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Na pražském magistrátu nyní vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL). V opozici jsou ANO a ODS. "Máme za sebou spoustu odmakané práce a úspěšných projektů. TOP 09 se nakonec rozhodla jít do koalice s opoziční ODS, což samozřejmě respektujeme, my jsme vždycky byli připraveni jít i samostatně," řekl Hlubuček. Dodal, že na kandidátce se mohou objevit také odborníci a veřejně známé osobnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vinařstvím roku 2021 je Reisten z Pavlova, zvítězilo i mezi středními výrobci

Vítězem 12. ročníku soutěže Vinařství roku se stalo vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku, které zároveň zvítězilo v kategorii středně velkých vinařství s produkcí od 50 000 do 250 000 litrů za rok. V kategorii malých vinařství s produkcí do 50 000 litrů ročně zvítězilo pražské vinařství Salabka, mezi velkými producenty stejně jako loni znojemský Lahofer. Výsledky soutěže dnes vyhlásili v brněnské hvězdárně zástupci Svazu vinařů na galavečeru, který byl zároveň přenášen on-line.

Kromě ocenění v hlavních kategoriích uděloval Svaz vinařů i cenu Enolog roku určenou pro znalce vín do 40 let, kterou letos získal Jakub Smrčka z Thaya vinařství.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Camara zařídil dvěma góly Pardubicím výhru v Plzni

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 46. kola extraligy na ledě čtvrté Plzně 4:3 v prodloužení a natáhli svoji sérii výher na sedm zápasů. Posunuli se tak na druhé místo o dva body před Hradec Králové. Indiáni si připsali šestou porážku z posledních osmi zápasů.

Předehrávka 46. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 3:4 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. F. Přikryl (Bulíř, F. Suchý), 25. Bulíř (F. Suchý), 57. L. Kaňák (M. Lang) - 41. Camara (Robertson, R. Kousal), 46. Robertson (Cienciala, Poulíček), 51. Cienciala (Košťálek, J. Mikuš), 63. Camara. Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - Komárek, Šimánek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří dnes k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice byla kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Dálnice se znovu podle policie otevřela okolo 19:30.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení. Policie ale varuje řidiče, že namrzají komunikace po celém Karlovarském kraji.

Zdroj: ČTK
Další zprávy