Frajeři už mi vyhrožujou, že mě někde zakopou, hlásil Macháček. Mafie s cinklými sázkami nežertovala

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 1. 2017 11:01
Jak fungovala sázkařská mafie, o čem se její spolupracovníci bavili do telefonu a čeho se sami báli.
Obžalovaní na říjnovém zasedání soudu ve Strakonicích, Michal Macháček je třetí zprava
Obžalovaní na říjnovém zasedání soudu ve Strakonicích, Michal Macháček je třetí zprava | Foto: ČTK

Praha – Hustili do hráčů, ať nehrají fotbal, ale divadlo. Diktovali, kolik gólů má padnout před přestávkou a kolik po ní, zdůrazňovali, že žádná branka nesmí přijít už před 15. minutou, a dohromady chtěli ty góly obvykle nejméně čtyři. To aby si mafie mohla vsadit pěkně najisto a na vysoký kurz.

Líbilo se jim mít zajištěné spolupracovníky na obou stranách hřiště. "Kdyby se vedlo 3:0, mohl by pak brankář na druhé straně udělat třeba penaltu," navrhoval chlapík, který mnohé řídil, tedy Marián Dirnbach, bývalý fotbalista, který si zahrál tři zápasy dokonce i v dresu slovenské reprezentace.

Na Slovensku akce sázkařské mafie řízené ze Singapuru většinou vycházely, v České republice častokrát ne. Tedy přinejmenších v operacích, které nyní odkrývá Okresní soud ve Strakonicích. Peníze však už byly v oběhu, takže při neúspěších vznikaly nesplácené pohledávky – a vzrůstal tlak.

"Frajeři už mi vyhrožujou, že mě někde zakopou," konstatoval do telefonu Michal Macháček. Respektive muž, který hovořil z telefonního čísla, jež Macháček užíval.

Hráč totiž ve své obhajobě použil tvrzení, si jeho telefon nejspíš vždycky půjčovali kamarádi a mluvili z něj o úplatcích, vždycky když šel na toaletu. Telefonátů, ze kterých vyplývá, že Macháček přinejmenším byl součástí celé sítě, každopádně z jeho přístroje odcházely desítky.

V kauze vystupuje spousta jmen, a to v různých rolích, celý rozvětvený příběh se týká velkého množství zápasů. U soudu, který již vyslechl obžalované, řadu svědků a přečetl řadu protokolů z policejních výslechů a odposlechů telekomunikačního provozu, vyvstávají stále nové a nové skutečnosti.

"Klid, kámo, peníze přiletí ze Singapuru"

Pojďme si tedy kauzu zpřehlednit tím, že si pokusíme položit a zodpovědět několik základních otázek.

Jak funovala organizace celé skupiny? Na Slovensku gangu šéfoval Ivan Žiga, který hrával fotbal i v Malajsii – a v Asii získal kontakty na místní zločinecké kartely. I v odposleších, jež zaznívají ve Strakonicích, občas padají věty typu: "Klid, kámo, peníze dorazí příští týden ze Singapuru, posílají to čas od času letadlem."

Žigovými "poddůstojníky" byli další bývalí hráči Róbert Rák, který hodně komunikoval s libereckým ex-brankářem Zbyňkem Hauzrem, a Marián Dirnbach. Ten si vycvičil své hlavní české spojky v Janu Hanzalovi a Danielu Kaplanovi, tedy také v bývalých fotbalistech.

Ti oslovovali další hráče, ať už sami, nebo přes své další kamarády. Kaplan obvykle spolupracoval s Davidem Placákem. V severních Čechách se kolem bývalého hráče teplického dorostu Hanzala vytvořila partička, v níž hrál  výraznou aktivní roli Michal Macháček. Ochoten dodávat skupině kontakty na další hráče nebo sám ovlivňovat zápasy juniorky Teplic byl David Jablonský, vedle bývalého libereckého gólmana Zbyňka Hauzra asi nejznámější fotbalové jméno, jež v celé aféře účinkuje.

Obžalovaní v kauze cinklých sázek

Obžalováno bylo původně 22 osob. Z toho 4 muži, konkrétně Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník, už akceptovali podmíněné tresty, které jmenovaní dostali trestním příkazem.

S dalšími 17 bývalými či současnými fotbalisty a jedním rozhodčím probíhá ve Strakonicích u okresního soudu hlavní líčení. Jsou to:

Zbyněk Hauzr, David Jablonský, Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Petr Hlaváček, Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák, Jan Procházka, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Kalenda (rozhodčí), Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon a Martin Sus.

Další velmi aktivní osobou ve sjednávání cinklých zápasů byl podle obžaloby Jan Halama, v té době hráč širšího kádru Českých Budějovic, ale jeho případ se u soudu detailněji rozkrývat teprve bude.

Kdy k trestné činnosti mělo docházet? Na Slovensku tamní policie zmapovala i případy z roku 2011 a pozdější, v české větvi vyšetřování jde zejména o zápasy z podzimu 2012 a roku následujícího, a to až do 11. září 2013, kdy po několika měsících vyšetřování spadla klec – a policie začala na služebny předvádět a vyslýchat v nich desítky osob. Obvinění z korupčních trestných činů bylo v ČR sděleno celkem 22 osobám, posléze i obžalovaným. Jejich seznam najdete v infoboxu.

Jak mafie zápasy ovlivňovala? Nejčastěji si u hráčů objednávala, aby zařídili, že v zápase padne 4 a více branek. Někdy jí stačilo 3 a více, jindy chtěla přesně 4. A když měl Dirnbach pocit, že je na obou stranách dostatek zainteresovaných hráčů, zkoušel diktovat náročnější úkoly. Třeba že má padnout 4 a více gólů, přičemž zároveň určil, který klub v zápase vyhraje, a to přesně o gól.

Mafie obvykle potřebovala, aby branky nezačaly padat před 15. minutou. To proto, aby se v online sázecích systémech náležitě "vyšponoval" pohyblivý kurz. Když budeme vycházet z předpokladu, že na sázku 4+ (4 a více gólů) musel být vypsán minimálně kurz 3,5, pak by se mafie, která podle slovenské policie sázela 50 000 eur a víc, dostala při nejnižším zmíněném vkladu a kurzu na výhru 175 000 eur. Po odečtení vkladu tedy na čistý zisk 125 000 eur, zhruba 3,4 milionu korun.

"Do frasa, zajela nám do toho jiná skupina"

Dodejme, že kurzy mohly být i vzhledem k časovému vývoji zápasů i mnohem vyšší a vsazené částky patrně také nejednou převyšovaly zmíněných 50 000 eur.

Hráčům, kteří měli utkání zmanipulovat, byly nabízeny různé sumy, většinou v řádech tisícovek eur. "Nabízel jsem obyčejně 5–6 000 eur. On pan Dirnbach chtěl vždycky zainteresovat tak pět šest lidí, tak aby bylo tisíc na jednoho," říká Daniel Kaplan.

Od něj, stejně jako od Hanzala, chtěl Dirnbach pokaždé seznam ovlivněných hráčů a velmi jej interesovala jejich pozice na hřišti. Klíčoví pro něj byli zejména brankář a stopeři. Informace, které dostal, si občas osobně prověřoval. A někdy se nestačil divit. "Macháček tvrdil, že z Roudnice bude mít šest lidí, a ve skutečnosti byli dva. Chtěl si ty peníze nechat," rozčiloval se pak třeba do telefonu.

I to mohl být jeden z důvodů, proč se Macháček obával, že ho někde zakopou, nebo proč o něm jeho kamarádi do telefonu říkali: "Hele, Machy včera v pohodě a dneska ráno v autě bílej jako smrt."

Úkol, tedy na jaký výsledek a počet gólů se bude přesně hrát, se vyvíjel častokrát do poslední chvíle, Dirnbach bral do úvahy, kolik zainteresovaných má skutečně na hřišti, a ne jen na střídačce, na jakých jsou nasazeni pozicích, jaké příčky zaujímají týmy v tabulce – a hlavně na vypsaných kurzech a jejich pohybu.

Před zápasem Sparta B – Roudnice přemlouval hlas z Macháčkova telefonu roudnického spoluhráče, pravého obránce Jaroslava Chalupu. "Stačí, aby ses párkrát zapomněl, aby nebyli v ofsajdu. Nechci po tobě žádný vlastňáky." A Chalupa nabídl strategii: "Tak já budu hodně útočit a nebudu se stíhat vracet dozadu."

Dirnbach pak Roudnickým nahlásil: "Signál vám bude dávat člověk jménem Kaplan." Toho jim pak na stadionu představil a signalizace spočívala v tom, že Kaplan, který měl na telefonu Dirnbacha, stál poblíž rohového praporku. "Když odejde, akce je zrušená, když zůstane, platí, na čem jsme se domluvili."

Sparta B sice zápas vyhrála 4:0, takže požadované 4 góly padly, ale gang, o jehož činnosti se tu bavíme, měl smůlu. Jedna z branek totiž padla už před 15. minutou. "Zajela nám do toho jiná skupina," hněval se Dirnbach. A prozradil tak nevědomky, že podobnou činnost patrně na území České republiky provozovali i mnozí další.

Slovenská centrála protočila 150 SIM-karet

Zprostředkovatelům Dirnbach obvykle nabízel provizi 1000 eur (27 000 korun) nebo jim říkal, ať si sami vsadí. "Tipsport to nevypsal, jdu na bet365," říkali si pak třeba do telefonu Placák s Kaplanem.

Jaké zápasy se mafie pokoušela ovlivnit? Na Slovensku prokázali policisté ovlivněné ligové zápasy Dunajské Stredy. Úkoly mafie tam plnili hráči Ivan Hodúr, Marek Božoň, Michal Dian, s nimi i jejich český spoluhráč Tomáš Huber. V zápasech Dunajské Stredy mělo padnout 4 a více branek. A stalo se, Senica vyhrála 4:0, Myjava 4:1, Trenčín 6:0, jen s Nitrou to nevyšlo, tam Dunajská Streda dokonce vyhrála 1:0.

Ivan Hodúr hrával i za Liberec nebo Mladou Boleslav
Ivan Hodúr hrával i za Liberec nebo Mladou Boleslav | Foto: ČTK

Právě za Nitru nastupovali bývalý slovenský reprezentant Ivan Hodúr a Róbert Rák v přípravných duelech v zimě 2011. Alespoň 4 branky měly padnout v mači MTK Budapešť – Nitra (6:3), za to jmenovaní dostali 5000 eur. A šlo se i do zápasu Nitra–Bohemians (1:2), kde bylo úkolem vstřelit alespoň 3 branky. Hodúr měl zinkasovat 5000 eur a přinejmenším 1500 z toho dát Rákovi.

V Česku se obžaloba 22 osob přímo váže na 9 utkání Juniorské ligy, 3 zápasy nejvyšší ligové soutěže, 6 druholigových, 7 zápasů ČFL a 2 v domácím poháru. U soudu ale vyplouvají spojitosti s mnoha dalšími duely, třeba těch, co se hrály v rámci zimní Tipsport ligy.

Jak spolu obžalovaní komunikovali? Telefonovali si, posílali si SMS, používali aplikaci WhatsApp. To všechno si policisté s povolením soudu dokázali poslechnout či přečíst. Další komunikace samozřejmě probíhala na osobních schůzkách, kde se také měly předávat peníze. Několik takových předávek podle všeho policie i odsledovala.

Zatímco Češi nijak zvlášť nekonspirovali, Slováci byli opatrnější, policie oznámila, že v průběhu vyšetřování použili až 150 různých telefonních SIM-karet.

Obžalovaní Bíro a Macháček reprezentují v malém fotbale

Co dnes obžalovaní dělají? Pokud už nemají fotbal zakázaný, nebo ho sami nezanechali, působí většinou spíše na nízkých úrovních, doma či v Rakousku.

Na vysoké úrovni drží svou kariéru jen David Jablonský, který se z ruského prvoligového Tomsku kvůli finančním problémům tohoto klubu přesunul letos v zimě do Levski Sofia. Druhou ligu hraje Martin Sus v Baníku Ostrava.

Michal Macháček s Ondřejem Bírem se věnují malému fotbalu, a to tak intenzivně, že loni v létě byli dokonce členy české reprezentace na ME v Maďarsku.

Zajímavý je příběh Davida Placáka, který pracoval u Vězeňské služby. "V zaměstnání jsem byl kvůli tomuhle postaven mimo službu, na jeden rok," řekl soudu.

Jaké tresty obžalovaným hrozí? Jsou obžalováni z korupčních trestných činů, za to, že nabízeli úplatky nebo si je nechávali slibovat. Lukáš Křeček si navíc zahrává s paragrafy o praní špinavých peněz, protože si úplatek nechal poslat na účet své přítelkyně.

Čtyři obžalovaní (Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník) už akceptovali podmíněné tresty, které dostali soudním příkazem. S ostatními se vede hlavní líčení a až na jednoho by jim také měly hrozit jen "podmínky" a finanční pokuty.

Výjimkou je Zbyněk Hauzr, který měl na úplatky opakovaně dostávat do ruky kolem 60 000 eur, což je částka tak vysoká, že by mu reálně mohl hrozit i pobyt ve vězení.

Podmíněné tresty dostali i obžalovaní na Slovensku.

Co na to fotbalové orgány? Zatímco na Slovensku rozdaly všem zainteresovaným zákazy činnosti od 18 do 25 let, v Česku je vše mírnější a pozvolnější.

Pětiletým zákazem činnosti potrestala disciplinární komise Vítězslava Brožíka, Karla Kodeše, Daniela Kaplana a Davida Placáka, 3 roky dostal Jaroslav Chalupa. Kodešovi vyměřili pokutu 20 000, Chalupovi 15 000 – a ostatním 50 000 korun.

Proč tak nízké tresty? "Mohli jsme je udělit jen podle disciplinárního řádu platného v době vykonání skutku. A tento řád už vyšší tresty pro jednotlivce nepřipouštěl," vysvětluje Richard Baček, předseda disciplinární komise.

Ta v létě přešla z kompetence Fotbalové asociace ČR pod Ligovou fotbalovou asociaci. A otevřený případ "sázkařů" tedy převzala nově vzniklá Etická komise FAČR. "Bylo rozhodnuto, že s jejím verdiktem v této věci se počká až na pravomocný rozsudek soudu," doplnil informaci Jan Pauly, šéf legislativního oddělení FAČR.

Soud chce vyslechnout svědky Vůcha i Pilíka

Jaká další jména u soudu padají? V rolích svědků se u soudu objevili například hradecký brankář Radim Ottmar nebo jeho bývalý spoluhráč Jiří Poděbradský, oba úplatky odmítli.

Podobně podle odposlechů učinil Egon Vůch, nyní hráč Liberce, jehož svědectví má ještě na programu také strakonický soud. Ten by rád vyslechl i Tomáše Pilíka z Příbrami. U soudu se četla i výpověď svědka Radka Sňozíka, bývalého brankáře Bohemians – více zde.

Kdy dojde na rozsudek? Ne dříve než v dubnu letošního roku. Následovat pak ještě může odvolací řízení.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vicepremiér Jurečka: Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit i na další pohledávky. Na uspořádání další oddlužovací akce je ve vládní koalici shoda. Uvedl to vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pro opakování jsou i poslanci, kteří milostivé léto prosadili. Akce začala loni 28. října a skončí v pátek. Pokud do té doby lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. 

Další zprávy