Rasismus na tribunách i sociálních sítích. Chce se mi zvracet, reagoval Beauguel

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2020 9:15
Zápas 30. kola fotbalová Fortuna:Ligy mezi Olomoucí a Plzní výrazně poznamenaly urážky domácích fanoušků na adresu hostujícího útočníka Jeana-Davida Beauguela. Francouzský hráč tmavé pleti incident ostře odsoudil na svém Twitteru, kde se mu ale vzápětí dostalo dalších rasistických reakcí. Za Beauguela se postavil trenér Viktorie Adrian Guľa i celý západočeský klub.
Plzeňský útočník Jean-David Beauguel v utkání na hřišti Olomouce.
Plzeňský útočník Jean-David Beauguel v utkání na hřišti Olomouce. | Foto: ČTK

Beauguel v 19. minutě po souboji s dvěma olomouckými hráči vybojoval pro hosty rohový kop. Když procházel pod kotlem, začaly se ozývat zvuky imitující opici. Rodák ze Štrasburku udělal na diváky gesto rukou, hned ho přišel uklidňovat spoluhráč Jan Kopic a poté i plzeňský kapitán Jakub Brabec.

"Hraju fotbal, abych rozdával smích a radost lidem, kteří se přijdou podívat na zápasy. Abych rozdával smích a radost dětem, kteří sní o tom, že se jednou stanou profesionálními fotbalisty. A tohle uvidí v budoucnu na stadionech? Chce se mi zvracet," napsal osmadvacetiletý Beauguel na sociální síti.

"Rád bych věděl, kdy vedení fotbalové ligy začne tvrdě trestat projevy rasismu. Kdy? Jak je možné akceptovat takové chování na stadionu od několika hloupých fanoušků? Copak můžou bučet jako opice a nikdo to neřeší?" dodal bývalý útočník pražské Dukly nebo Zlína.

Rasistická gesta v Olomouci odsoudili také zástupci Plzně. "Už jsme to řešili v poločase, protože na jeho výkonu bylo cítit, že ho to velmi rozrušilo. Nečekali jsme, že se v dnešní době něco takového může stát, obzvlášť na poloprázdném stadionu… Stojíme za hráčem jednoznačně. Klub i my mu vyjadřujeme maximální podporu," řekl slovenský kouč Guľa na video tiskové konferenci.

"Mysleli jsme si, že takovéto stupidní projevy už nikdy nebudeme muset na stadionech řešit. V dnešní době jde o naprosto nepřípustnou věc. My jako klub chceme vyjádřit plnou podporu našemu hráči, stojíme za ním a takovéto chování striktně odmítáme," přidal generální manažer Viktorie Adolf Šádek

Sigma se omluvila, urážky pokračovaly na Twitteru

Olomoucký trenér Radoslav Látal incident nechtěl komentovat, protože podle svých slov byl příliš vtažený do hry a neví, co se na tribunách dělo. 

Hanácký klub se ale později omluvil na svém webu, kde mimo jiné uvedl, že "Takové chování v žádném případě nepatří na fotbalové stadiony, a proto se od něj klub distancuje. Jménem klubu se omlouváme Jeanu-Davidu Beauguelovi i celému klubu FC Viktoria Plzeň." Provinilci přitom byli podle bezpečnostního manažera Milana Zapletala už během zápasu vyvedeni před stadion. 

Celý incident dnes odsoudila také Ligová fotbalová asociace a uvedla, že se jím bude zabývat na svém čtvrtečním zasedání. 

Urážky francouzského útočníka ale pokračovaly i po utkání na sociálních sítích, kde se Beauguel k incidentu vyjadřoval. Plzeňský forvard proto v pondělí ráno na svém Twitteru zareagoval na jeden ze vzkazů českých fanoušků, který mu doporučoval "aby šel hrát fotbal do Afriky".  

"Afrika? Pane, já jsem z Francie," odpověděl Beauguel na komentář, jehož autorem byl jistý "Eda".  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy