A do pondělka ty peníze vrátíš! Máme tvoji adresu, frajeři už tam hlídají, řval na Hauzra mafián Rák

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 2. 2017 11:40
Zbyňku Hauzrovi, bývalému brankáři Slovanu Liberec, hrozí za účast v aféře cinklých sázek vězení. Když domluvený zápas nevyšel, pocítil zlobu mafie.
Zbyněk Hauzr při své prosincové návštěvě na Okresním soudě ve Strakonicích. Lednového pokračování, kdy byla jeho kauza projednávána, už se osobně neúčastnil
Zbyněk Hauzr při své prosincové návštěvě na Okresním soudě ve Strakonicích. Lednového pokračování, kdy byla jeho kauza projednávána, už se osobně neúčastnil | Foto: Luděk Mádl

Strakonice – Vztahy mezi šéfy slovenské sázkařské mafie a jejich českými kontakty se měnily stejně rychle jako počasí. Tedy spíš podle toho, jak se přelévalo skóre cinklých zápasů. A když to výsledné neodpovídalo objednávce, bylo zle.

Pocítil to i Zbyněk Hauzr, v té době trenér brankářů, případně ještě i náhradní gólman Slovanu Liberec. A to v roce 2013, kdy podle policejních odposlechů čile komunikoval s Róbertem Rákem a jeho albánskými kolegy. Od nich měl podle policie třikrát převzít 60 000 eur (v tehdejším kurzu zhruba 1,55 milionu korun), aby je rozdělil mezi hráče Slovanu Liberec. Měl totiž za úkol zařídit, aby ve vybraných libereckých utkáních padly přinejmenším tři branky.

Týkat se to mělo pohárového utkání Teplice–Liberec (2:2) a ligových mačů Mladá Boleslav – Liberec (4:0) a Jablonec–Liberec (2:0). Jak vidno, dvakrát to vyšlo – a potřetí nikoli.

Ještě před zápasem byli v telefonu Hauzr a Rák největší kamarádi. "Ahoj, jak se máš. A co rodina? – Ta je zrovna na... Ale to není na telefon. – V pohodě, kámo, přijeď, dáme kafe, pokecáme..."

Po zápase už zněl Rák v telefonu trochu jinak: "Když jste se na nás vys..., tak teď je na tobě, abys do pondělka ty prachy přivezl. Všechno vrátíš, rozumíš?! Sehnal jsem si tvoji adresu, už tam asi frajeři hlídají."

Když emoce opadly, asi se všechno zase srovnalo. Protože když jen pár dní nato mířil Zbyněk Hauzr, u kterého už probíhala domovní prohlídka, na policejní služebnu, napsal ještě Rákovi esemesku: „Kamaráde, končíme, teď jedu na policii. Ale klid, neznám tě.“

Hauzr pak nic nevypověděl na policii, ani u soudu. K Okresnímu soudu ve Strakonicích, který kauzu cinklých sázek rozplétá, se sice nedostavil v říjnu, kdy byl poprvé předvolán, ale až na druhý pokus v prosinci. I tady ale odmítl vypovídat.

Mafián: Hauzr byl, řekl bych, čistý kaskadér

Lednového zasedání soudu se pak na vlastní žádost, podobně jako většina z 18 nadále obžalovaných osob, neúčastnil. Čtyři další muži už akceptovali podmíněné tresty a pokuty udělené trestním příkazem (více v infoboxu).

Obžalovaní v kauze cinklých sázek

Obžalováno bylo původně 22 osob. Z toho 4 muži, konkrétně Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník, už akceptovali podmíněné tresty, které jmenovaní dostali trestním příkazem.

S dalšími 17 bývalými či současnými fotbalisty a jedním rozhodčím probíhá ve Strakonicích u okresního soudu hlavní líčení. Jsou to:

Zbyněk Hauzr, David Jablonský, Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Petr Hlaváček, Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák, Jan Procházka, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Kalenda (rozhodčí), Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon a Martin Sus.

Zbyněk Hauzr ale na rozdíl od nich nakládal s vysokými částkami, že mu reálně hrozí nikoli podmíněný trest, ale vězení. Přesto mlčí.

To Róbert Rák na Slovensku v policejní výslechové místnosti nemlčel. Možná i proto, že mu ukázali fotku, která je dnes součástí spisu. Ten snímek ho na Ještědu zachytil v družném rozhovoru s právě s Hauzrem. O něm Rák hovořil, jeho komplice uvnitř libereckého týmu, pokud nějací byli, neshodil. Přesněji: zmínil dvě konkrétní jména, která Hauzr označil jako hráče, s nimiž zápas domluvil, ale Rák vzápětí dodal, že mu to nevěřil.

"Podle mě ty zápasy dělal Hauzr na risk, myslím, že žádné hráče ani neoslovoval, byl to čistý kaskadér," vypověděl Rák, který na Slovensku sám vyklouzl s podmíněným trestem, na policii.

"Znal jsem ho přes Ivana Hodúra," zmiňuje někdejšího slovenského reprezentanta, který dlouho působil právě v Liberci, Rák se s ním pak potkal v kádru Nitry.

Hauzr komunikoval a potkával se s Rákem a s nezjištěnými osobami albánské národnosti. Ty mu podle obžaloby předávaly peníze, například v libereckém obchodním centru Plazza. "Asistoval u toho překladatel, kterému říkali Cukrář, jméno neznám, takový jednoduchý člověk," řekl Rák.

Mafie po Hauzrovi chtěla, aby dodával jména hráčů z liberecké kabiny, které ovlivnil, aby zápasy dopadly podle objednávky. Právě na to dostával těch 60 000 eur, aby fotbalisty zkorumpoval. "Dohoda v souvislosti s Libercem vždycky zněla, že padne tři a víc gólů. Hauzr nahlásil před zápasem čísla hráčů, co měli být domluvení, ale většinou pak ti hráči ani nenastoupili," řekl Rák.

Rák: Řekl Fleišmana a Keliče. Podle mě hráli naplno

Na naléhání policistů nakonec Rák zmínil u výslechu i dvě jména z Hauzrova seznamu. "Řekl Fleišmana a Keliče. Ale jestli to tak s nimi opravdu bylo, to nevím. Podle mě hráli naplno," uvedl Rák.

Jak vyplývá i z dalších odposlechů, bylo poměrně běžnou praxí, že osoby, které měly za úkol oslovit a zkorumpovat fotbalisty jednotlivých týmů, hlásily v některých případech svým šéfům částečné nebo úplné výmysly, které neodpovídaly skutečnosti.

Sestřih jednoho z inkriminovaných utkání, tedy duelu Mladá Boleslav – Liberec (4:0), o kterém se v obžalobě píše, že herní projev hráčů Liberce vykazoval známky ovlivnění, si můžete prohlédnout zde. Hauzr zápas strávil na střídačce jako náhradní brankář.

Na krku má Hauzr každopádně paragraf 332, který se týká podplácení. A protože ve hře mělo být pokaždé 60 000 eur, tj. více než 1,5 milionu korun v hotovosti, přiřkla obžaloba Hauzrově údajnému trestnému činu právní kvalifikaci odpovídající v daném paragrafu odstavci 2 písmenu a):

"Odnětím svobody na jeden rok až šest let, propadnutím majetku nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin (...) v úmyslu opatřit sobě nebo jinému značný prospěch nebo způsobit jinému značnou škodu anebo jiný zvlášť závažný následek."

Jinými slovy, Zbyňku Hauzrovi reálně hrozí, že pokud se jeho vina prokáže, může skončit ve vězení. Ještě loni na jaře pracoval pro Slovan Liberec jako trenér brankářů u juniorky, v říjnu u soudu uvedl, že je nyní nezaměstnaný.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl – Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy