A do pondělka ty peníze vrátíš! Máme tvoji adresu, frajeři už tam hlídají, řval na Hauzra mafián Rák

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 2. 2017 11:40
Zbyňku Hauzrovi, bývalému brankáři Slovanu Liberec, hrozí za účast v aféře cinklých sázek vězení. Když domluvený zápas nevyšel, pocítil zlobu mafie.
Zbyněk Hauzr při své prosincové návštěvě na Okresním soudě ve Strakonicích. Lednového pokračování, kdy byla jeho kauza projednávána, už se osobně neúčastnil
Zbyněk Hauzr při své prosincové návštěvě na Okresním soudě ve Strakonicích. Lednového pokračování, kdy byla jeho kauza projednávána, už se osobně neúčastnil | Foto: Luděk Mádl

Strakonice – Vztahy mezi šéfy slovenské sázkařské mafie a jejich českými kontakty se měnily stejně rychle jako počasí. Tedy spíš podle toho, jak se přelévalo skóre cinklých zápasů. A když to výsledné neodpovídalo objednávce, bylo zle.

Pocítil to i Zbyněk Hauzr, v té době trenér brankářů, případně ještě i náhradní gólman Slovanu Liberec. A to v roce 2013, kdy podle policejních odposlechů čile komunikoval s Róbertem Rákem a jeho albánskými kolegy. Od nich měl podle policie třikrát převzít 60 000 eur (v tehdejším kurzu zhruba 1,55 milionu korun), aby je rozdělil mezi hráče Slovanu Liberec. Měl totiž za úkol zařídit, aby ve vybraných libereckých utkáních padly přinejmenším tři branky.

Týkat se to mělo pohárového utkání Teplice–Liberec (2:2) a ligových mačů Mladá Boleslav – Liberec (4:0) a Jablonec–Liberec (2:0). Jak vidno, dvakrát to vyšlo – a potřetí nikoli.

Ještě před zápasem byli v telefonu Hauzr a Rák největší kamarádi. "Ahoj, jak se máš. A co rodina? – Ta je zrovna na... Ale to není na telefon. – V pohodě, kámo, přijeď, dáme kafe, pokecáme..."

Po zápase už zněl Rák v telefonu trochu jinak: "Když jste se na nás vys..., tak teď je na tobě, abys do pondělka ty prachy přivezl. Všechno vrátíš, rozumíš?! Sehnal jsem si tvoji adresu, už tam asi frajeři hlídají."

Když emoce opadly, asi se všechno zase srovnalo. Protože když jen pár dní nato mířil Zbyněk Hauzr, u kterého už probíhala domovní prohlídka, na policejní služebnu, napsal ještě Rákovi esemesku: „Kamaráde, končíme, teď jedu na policii. Ale klid, neznám tě.“

Hauzr pak nic nevypověděl na policii, ani u soudu. K Okresnímu soudu ve Strakonicích, který kauzu cinklých sázek rozplétá, se sice nedostavil v říjnu, kdy byl poprvé předvolán, ale až na druhý pokus v prosinci. I tady ale odmítl vypovídat.

Mafián: Hauzr byl, řekl bych, čistý kaskadér

Lednového zasedání soudu se pak na vlastní žádost, podobně jako většina z 18 nadále obžalovaných osob, neúčastnil. Čtyři další muži už akceptovali podmíněné tresty a pokuty udělené trestním příkazem (více v infoboxu).

Obžalovaní v kauze cinklých sázek

Obžalováno bylo původně 22 osob. Z toho 4 muži, konkrétně Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník, už akceptovali podmíněné tresty, které jmenovaní dostali trestním příkazem.

S dalšími 17 bývalými či současnými fotbalisty a jedním rozhodčím probíhá ve Strakonicích u okresního soudu hlavní líčení. Jsou to:

Zbyněk Hauzr, David Jablonský, Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Petr Hlaváček, Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák, Jan Procházka, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Kalenda (rozhodčí), Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon a Martin Sus.

Zbyněk Hauzr ale na rozdíl od nich nakládal s vysokými částkami, že mu reálně hrozí nikoli podmíněný trest, ale vězení. Přesto mlčí.

To Róbert Rák na Slovensku v policejní výslechové místnosti nemlčel. Možná i proto, že mu ukázali fotku, která je dnes součástí spisu. Ten snímek ho na Ještědu zachytil v družném rozhovoru s právě s Hauzrem. O něm Rák hovořil, jeho komplice uvnitř libereckého týmu, pokud nějací byli, neshodil. Přesněji: zmínil dvě konkrétní jména, která Hauzr označil jako hráče, s nimiž zápas domluvil, ale Rák vzápětí dodal, že mu to nevěřil.

"Podle mě ty zápasy dělal Hauzr na risk, myslím, že žádné hráče ani neoslovoval, byl to čistý kaskadér," vypověděl Rák, který na Slovensku sám vyklouzl s podmíněným trestem, na policii.

"Znal jsem ho přes Ivana Hodúra," zmiňuje někdejšího slovenského reprezentanta, který dlouho působil právě v Liberci, Rák se s ním pak potkal v kádru Nitry.

Hauzr komunikoval a potkával se s Rákem a s nezjištěnými osobami albánské národnosti. Ty mu podle obžaloby předávaly peníze, například v libereckém obchodním centru Plazza. "Asistoval u toho překladatel, kterému říkali Cukrář, jméno neznám, takový jednoduchý člověk," řekl Rák.

Mafie po Hauzrovi chtěla, aby dodával jména hráčů z liberecké kabiny, které ovlivnil, aby zápasy dopadly podle objednávky. Právě na to dostával těch 60 000 eur, aby fotbalisty zkorumpoval. "Dohoda v souvislosti s Libercem vždycky zněla, že padne tři a víc gólů. Hauzr nahlásil před zápasem čísla hráčů, co měli být domluvení, ale většinou pak ti hráči ani nenastoupili," řekl Rák.

Rák: Řekl Fleišmana a Keliče. Podle mě hráli naplno

Na naléhání policistů nakonec Rák zmínil u výslechu i dvě jména z Hauzrova seznamu. "Řekl Fleišmana a Keliče. Ale jestli to tak s nimi opravdu bylo, to nevím. Podle mě hráli naplno," uvedl Rák.

Jak vyplývá i z dalších odposlechů, bylo poměrně běžnou praxí, že osoby, které měly za úkol oslovit a zkorumpovat fotbalisty jednotlivých týmů, hlásily v některých případech svým šéfům částečné nebo úplné výmysly, které neodpovídaly skutečnosti.

Sestřih jednoho z inkriminovaných utkání, tedy duelu Mladá Boleslav – Liberec (4:0), o kterém se v obžalobě píše, že herní projev hráčů Liberce vykazoval známky ovlivnění, si můžete prohlédnout zde. Hauzr zápas strávil na střídačce jako náhradní brankář.

Na krku má Hauzr každopádně paragraf 332, který se týká podplácení. A protože ve hře mělo být pokaždé 60 000 eur, tj. více než 1,5 milionu korun v hotovosti, přiřkla obžaloba Hauzrově údajnému trestnému činu právní kvalifikaci odpovídající v daném paragrafu odstavci 2 písmenu a):

"Odnětím svobody na jeden rok až šest let, propadnutím majetku nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin (...) v úmyslu opatřit sobě nebo jinému značný prospěch nebo způsobit jinému značnou škodu anebo jiný zvlášť závažný následek."

Jinými slovy, Zbyňku Hauzrovi reálně hrozí, že pokud se jeho vina prokáže, může skončit ve vězení. Ještě loni na jaře pracoval pro Slovan Liberec jako trenér brankářů u juniorky, v říjnu u soudu uvedl, že je nyní nezaměstnaný.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl – Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 26 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 28 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 55 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy