Hauzr u soudu. Obžaloba ho viní, že kvůli sázkám podplácel další hráče Liberce. Aby padaly góly

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 12. 2016 6:00
Obžaloba popsala tři případy, kdy se měl Zbyněk Hauzr pokusit o manipulaci výsledku Slovanu Liberec. Bývalému brankáři hrozí i nepodmíněný trest.
Bývalý brankář Zbyněk Hauzr (vpravo) spolu se svým advokátem Jiřím Douskem u Okresního soudu ve Strakonicích
Bývalý brankář Zbyněk Hauzr (vpravo) spolu se svým advokátem Jiřím Douskem u Okresního soudu ve Strakonicích | Foto: Luděk Mádl

Strakonice – Do poslední chvíle postával se svým advokátem nad schodištěm. Do chodby směřující k soudní síni se Zbyňku Hauzrovi nechtělo. Asi hlavně proto, že tam čekali tři novináři. A byť jako někdejší gólman Slovanu Liberec absolvoval v průběhu své kariéry desítky, možná stovky rozhovorů, chuť na další tentokrát zjevně neměl.

Pak ho zavolali, a tak svižným krokem chodbu proletěl. Černý svetr, džíny, sevřené rty. Před senátem Obvodního soudu ve Strakonicích si pak vyslechl, co už znal. Obžalobu z podplácení, kterého se měl v roce 2013 dopustit v souvislosti se třemi zápasy Slovanu Liberec. V nejvyšší soutěži šlo o utkání Mladá Boleslav – Liberec (4:0) a Jablonec–Liberec (0:2) a v poháru Teplice–Liberec (2:2).

Před jednotlivými zápasy měl Hauzr podle zjištění policie ovlivňovat "dosud neustanovené hráče Slovanu Liberec, případně další osoby". Šlo o to, aby v příslušných utkáních padlo tři a více gólů. A dvakrát ze tří případů se to i stalo.

Kolik měl činit konkrétní úplatek dalším zainteresovaným osobám, se přesně neví. "Zbyněk Hauzr spolu s Róbertem Rákem a dalšími osobami nabízeli úplatek, který měl po podané sázce vzejít z výhry," říká státní zástupkyně Věra Smíšková.

Róbert Rak patřil spolu s Ivanem Hodúrem či Mariánem Dirnbachem do skupinky bývalých slovenských fotbalistů, která spoluorganizovala cinklé sázky na fotbalové zápasy na území bývalé federace. Hodúr hrál za Liberec šest sezon, posbíral i 12 startů za slovenskou reprezentaci.

Podle obžaloby měl Hauzr pokaždé převzít obnos 60 000 eur, podle tehdy platného kurzu sumu přesahující v přepočtu 1,55 milionu korun, jež měla sloužit právě k sázce na blíže neurčeném zahraničním sázkařském serveru.

A protože jde o velmi vysokou částku, je Hauzr obžalován z podplácení podle paragrafu 332, odstavce 2, písmene a):

"Odnětím svobody na jeden rok až šest let, propadnutím majetku nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin (...) v úmyslu opatřit sobě nebo jinému značný prospěch nebo způsobit jinému značnou škodu anebo jiný zvlášť závažný následek."

Liberecký ředitel Kleibl: My nic nevíme

Soudní jednání ve Strakonicích. Zcela vlevo na snímku soudce Tomáš Uldrich, vpravo Zbyněk Hauzr
Soudní jednání ve Strakonicích. Zcela vlevo na snímku soudce Tomáš Uldrich, vpravo Zbyněk Hauzr | Foto: Luděk Mádl

Přeloženo do češtiny: Vysoké sumy, které byly ve hře, mohou Zbyňka Hauzra poslat do vězení, jako patrně jediného z celkem 22 mužů obžalovaných v "sázkařské" korupční aféře, ostatním hrozí podmíněné tresty. Čtyři z nich už je ostatně formou trestního příkazu pravomocně dostali.

Co na to všechno Zbyněk Hauzr? Mlčí. Vypovídat k věci odmítl jak na policii, tak ve středu u Okresního soudu ve Strakonicích. I při odchodu ze soudní síně reportérovi Aktuálně.cz pověděl: "Nezlobte se, nechci k tomu nic říkat." Vypadal poměrně uvolněně, žádný velký stres. Ale svá ústa nechal zamčená.

Ještě před rokem pracoval jako trenér gólmanů u liberecké juniorky. Teď soudu sdělil, že je nezaměstnaný.

"Skončil u nás někdy na jaře. Ale ne tady kvůli tomu případu. Kdybyste mi v té věci občas nezavolal vy, tak vůbec nevím, že se někde u soudu něco děje, policie nám nedala vůbec žádné informace," říká Libor Kleibl, ředitel prvoligového fotbalového klubu Slovan Liberec.

Zbyněk Hauzr za něj odchytal 141 ligových zápasů, byl u slavných okamžiků v historii klubu, nastoupil třeba v Poháru UEFA proti FC Liverpool. Tehdy mu pod Ještědem vstřelil branku i slavný Michael Owen.

V roce 2013, kdy mělo dojít ke skutkům, o nichž hovoří obžaloba, už Zbyněk Hauzr dělal trenéra gólmanů, ale v některých zápasech zaskakoval i jako náhradník sedící na střídačce. Třeba v zápase v Mladé Boleslavi, o kterém se obžaloba obšírně zmiňuje.

"Řekněte mi, jak by z té lavičky dokázal něco ovlivnit?" ptá se Kleibl. Když dostane odpověď, že měl podle policie ovlivnit několik svých spoluhráčů, zmlkne. Pak poví, že po žádných dalších pachatelích Slovan nikdy nepátral. "My o tom nic víc nevíme," opakuje Kleibl.

Hauzr u soudu, Kovář míří do Slavie

Osud někdy nabídne nejrůznější náhody. Zrovna v den, kdy se Zbyněk Hauzr vydal ze severu republiky ke strakonickému soudu, objevila se v deníku Sport zpráva, že by se gólman Přemysl Kovář po letech v zahraničí mohl znovu ocitnout v české lize. Tentokrát v dresu pražské Slavie.

Už tu několikrát padla zmínka o utkání Mladá Boleslav – Liberec (4:0) ze začátku podzimní části sezony 2013/14. Kovář v něm za Slovan chytal, Hauzr seděl na střídačce. A hosté dostávali góly po velkých chybách. Nejdřív Huškově, potom Kovářově.

Střela nevelké razance míří přímo na něj, brankář si ji srazí do sítě. Tady si vše ostatně můžete prohlédnout na videu sami. Kovářova chyba přichází zhruba v čase videa 2:10.

To samozřejmě nemusí znamenat a dost možná ani neznamená vůbec nic. Chyby dělají gólmani na celém světě, i větší, než je tahle Kovářova. A co je nutné zdůraznit, orgány činnými v trestním řízení nebyl tehdejší strážce liberecké branky nikdy z ničeho obviněn. V celé věci za Liberec "lítá" jenom Zbyněk Hauzr.

Kovář prostě udělal viditelnou chybu v utkání, které se řeší u soudu jako "cinklé". Co si o tom myslí teď, se ho včera zeptat nešlo, na SMS ve večerních hodinách odepsal, že se teprve přesouvá z Bulharska, kde dosud chytal za klub Černo More Varna.

Ví se ale, co k věci řekl v prosinci 2013, kdy se v deníku Sport prvně objevila spekulace, že se právě o okolnosti spojené se zápasem Mladá Boleslav – Liberec (4:0) zajímá policie.

"První dva dny jsme z toho byli v šoku. Nechci říct rozhození, spíš naštvaní. Víme, že jsme čistí, a naštvalo nás to, co se psalo v tisku. Ale hodili jsme to za hlavu, nechtěl bych to dál rozpitvávat," řekl tehdy Přemysl Kovář. A dodal, že spolu s Lubošem Huškem podali trestní oznámení. "Musíme bojovat kvůli očištění jména," zdůraznil tehdy Kovář.

Oba hráči byli v textu zmíněni pouze v tom smyslu, že se v zápase dopustili chyby. "My děláme pro český fotbal koeficient a oni na nás vytáhnou takovéhle sr... To je vrchol. Kovi (Kovář) si to bral strašně moc k srdci, je to pro něj těžké," uvedl tehdy kapitán týmu Radoslav Kováč.

Tehdy ještě nebylo veřejně známo, že se mezi obviněnými a posléze obžalovanými v korupční aféře objeví Zbyněk Hauzr. A že se v obžalobě vyskytne i věta, že inkriminovaný zápas skončil dohodnutým výsledkem.

Rak, Albánci a proklatě velký ranec peněz

Soudní jednání s ostatními obžalovanými začalo už letos v říjnu. Tehdy se Hauzr omluvil pro nemoc.

Někdejší hráč Sokolova Daniel Kaplan před dvěma měsíci v soudní síni o spolupráci se sázkařskou mafií ze Slovenska mimo jiné řekl: "Nabízel jsem hráčům (co v utkání nastoupili a měli ho zmanipulovat ke kýženému výsledku) obyčejně tak 5–6 000 eur. On pan Dirnbach chtěl vždycky tak pět šest lidí, tak aby bylo tisíc na jednoho."

Kolik libereckých hráčů měl ovlivňovat Zbyněk Hauzr, se neví. Pokud vůbec nějaké, samozřejmě. Policie se může i mýlit. Jenže obžaloba, patrně na základě odposlechů a výslechů slovenské větve celé skupiny, vychází z toho, že oslovených hráčů bylo několik. Zásadně v této souvislosti používá množné číslo, hovoří opakovaně o hráčích Slovanu Liberec. Jen jejich jména nezná.

Prvním skutkem, o němž spis hovoří, je zápas Poháru České pošty FK Teplice – Slovan Liberec (2:2), který se hrál 16. dubna 2013. Šlo o odvetu čtvrtfinále, když doma vyhrál Slovan 2:0, takže postoupil.

V den zápasu se podle policie na nezjištěném místě měli Róbert Rak a osoby albánské národnosti přes Hauzra oslovit dosud nezjištěné hráče Slovanu Liberec. A nabídnout jim úplatek z výhry, když padne tři a více branek. Spis zmiňuje i možný kontakt na druhou, tedy teplickou stranu.

Branky padaly v utkání takto: 6. Chovanec, 71. Vůch ─ 37. Delarge, 79. Pavelka. A Liberec nastoupil v sestavě Kovář ─ Kušnír, Kelič, Kováč, Fleišman (89. Coufal) ─ Rybalka, Pavelka ─ Šural, Štajner (74. Sackey), Frýdek (46. Rabušic) ─ Delarge.

O utkání Mladá Boleslav – Liberec (4:0) už bylo v tomto textu řečeno mnohé. Hrálo se 4. srpna 2013. A scénář byl podle obžaloby zcela stejný, i s hotovostí 60 000 eur, kterou měl Zbyněk Hauzr v souvislosti s celou operací převzít.

Liberec odehrál utkání v sestavě Kovář – Coufal, Kováč, Hušek (45. Rabušic), Fleišman – Šural, Pavelka, Rybalka, Kalitvincev (45. Frýdek), Sackey – Delarge (78. Hadaščok).

Do třetice se měl celý gang domlouvat s fotbalisty Liberce na ovlivnění ligového zápasu Jablonec–Liberec. V derby však tolik gólů nepadlo, skončilo výhrou hostí 2:0.

"Kamaráde, končíme, teď jedu na policii. Ale klid, neznám tě"

Tím, že Zbyněk Hauzr v průběhu vyšetřování v soudní síni mlčí, sám sobě zjevně nijak nepomáhá. Nepředkládá jinou verzi, než je ta policejní.

Jeho mlčení zato zcela jistě prospívá těm, které měl podle policie ovlivňovat. Jejich jména zůstávají utajena.

Klec (na Hauzra) spadla devět dní po derby s Jabloncem. Policie ho předvedla na služebnu, kde bývalý brankář zmínil, že o ovlivňování zápasů slyšel leda v televizi. Pak už raději neříkal nic.

Zprvu totiž netušil, že ve stejnou dobu sedí v Bratislavě u výslechu také bývalí slovenští fotbalisté Robert Rák a Marián Dirnbach. A směrem k Hauzrovi a k tomu, jak ho směrem k "cinklým" sázkám řídili, jsou mnohem hovornější.

U Hauzra pak policisté našli i SIMkartu, ze které vydolovali, že jednomu ze Slováků krátce před odjezdem na výslech napsal SMS: "Kamaráde, končíme, teď jedu na policii. Ale klid, neznám tě."

Obžalovaní Jan Halama (vlevo) a David Jablonský, s nimi jejich advokát Bronislav Šerák
Obžalovaní Jan Halama (vlevo) a David Jablonský, s nimi jejich advokát Bronislav Šerák | Foto: ČTK

U strakonického soudu se měl ve středu objevit i David Jablonský, někdejší fotbalista Teplic, nyní ruského Tomsku. Nepřijel.

Zatímco v říjnu se omluvil s tím, že podpis na doručence soudní obsílky nepatří jemu, ale jeho otci, tentokrát soudci Tomáši Uldrichovi zavolal na poslední chvíli hráčův právní zástupce Bronislav Šerák, že je nemocen. A nemá za sebe náhradu, která by s Jablonským mohla k soudu dorazit.

Soudní jednání v kauze bude dále pokračovat v lednu, kdy budou mimo jiné předvoláni mnozí svědci, dorazit by měl i Marián Dirnbach.

Obžalováni z korupčních trestných činů souvisejících s manipulacemi fotbalových zápasů jsou vedle Zbyňka Hauzra a Davida Jablonského také tito vesměs bývalí, ale i současní hráči:

Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Petr Hlaváček, Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák, Jan Procházka, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Kalenda (rozhodčí), Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon a Martin Sus.

Obžalovaných bylo původně 22, ale 4 z nich již byli pravomocně potrestáni soudním příkazem. Podmíněné tresty tak už akceptovali Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník.

Obžaloba řeší pokusy zmanipulovat 9 utkání Juniorské ligy, 3 zápasy nejvyšší ligové soutěže, 6 druholigových, 7 zápasech ČFL a 2 duely domácího poháru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Vláda připravuje post státního obchodníka s energiemi, má zvýšit bezpečnost

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v Česku. Novinářům to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Státní obchodník s energiemi bude mít možnost jednat o plynu přímo s evropskými dodavateli plynu, Česko by tak díky tomu mohla plyn nakupovat za nižší ceny. Státní obchodník má nakupovat plyn pro potřebu státu.

Ministerstvo také pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určen by byl pro nízkopříjmové i střední třídu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze to uvedl státní zástupce Jakub Bílý. Detektivové v pondělí zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které SÚRAO spadá.

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), oznámil Bílý. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela SÚRAO v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele SÚRAO Jana Prachaře v některých tendrech.

Informace Seznam Zpráv o policejním zásahu v sídle správy úložišť potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. "Zásah NCOZ v prostorách SÚRAO mohu potvrdit. Bližší informace k této záležitosti nyní poskytovat nebudeme," sdělil Srnka v textové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy