Mafii odmítl. Hradecký gólman Ottmar vypovídal u soudu, kde řeší cinklé sázky. Shání se svědek Vůch

Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 1. 2017 16:01
U Okresního soudu ve Strakonicích pokračuje jednání ve věci osob obžalovaných z korupce při manipulaci fotbalových zápasů. V kauze svědčil mimo jiné Radim Ottmar, brankář ligového Hradce Králové.
Radim Ottmar si musel v hradecké přípravě na jarní část ligy vyžádat volno. Musel jet do Strakonic svědčit proti korupční mafii
Radim Ottmar si musel v hradecké přípravě na jarní část ligy vyžádat volno. Musel jet do Strakonic svědčit proti korupční mafii | Foto: ČTK

Strakonice – Někteří svodům korupční mafie podlehli, jiní ne. Radim Ottmar, nyní gólman číslo 1 v prvoligovém Hradci Králové, to ustál se ctí.

U Okresního soudu ve Strakonicích dnes vypovídal jako svědek. Mluvil o schůzce, kterou si s ním dal v roce 2013 David Placák, jeden z obžalovaných ve velké korupční aféře, v níž šlo o manipulace zápasů za účelem "cinklých sázek".

"Bylo mi naznačeno, že by bylo potřeba, aby v zápase Převýšov–Domažlice padly nějaké góly. Ani jsem od něj nechtěl slyšet žádné detaily a rovnou jsem to odmítl. Já byl tehdy hradecká brankářská 'trojka' a za Převýšov jsem občas chytal, protože to byla farma Hradce. Když mě David Placák takhle oslovil, šel jsem za vedením klubu, řekl, co se stalo, a zdůraznil, že s tím nechci mít nic společného a že v tom zápase chytat nechci. A tak jsem tam ani nejel," řekl Ottmar.

Před soudem si nevzpomínal, kolik mu měl Placák nabízet peněz. Když ale o celé věci vypovídal na policii v září 2013, měl brankář všechno ještě v živější paměti. A tehdy Ottmar uvedl, že mu byla nabízena částka 5000 eur, v přepočtu zhruba 135 000 korun.

"Jak říkám, každopádně jsem to na místě celé jednoznačně odmítl," zdůrazňuje Ottmar, jak se vysmýkl z osidel sázkařské mafie.

Použité slůvko "mafie" v dané souvislosti není ani příliš nadnesené. Už kvůli vysokému počtu osob v této kauze obžalovaných (viz infobox), jednak proto, že další vazby naznačují i mezinárodní dosah zločineckých operací.

Obžalovaní v kauze cinklých sázek

Obžalováno bylo původně 22 osob. Z toho 4 muži, konkrétně Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník, už akceptovali podmíněné tresty, které jmenovaní dostali trestním příkazem.

S dalšími 17 bývalými či současnými fotbalisty a jedním rozhodčím probíhá ve Strakonicích u okresního soudu hlavní líčení. Jsou to:

Zbyněk Hauzr, David Jablonský, Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Petr Hlaváček, Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák, Jan Procházka, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Kalenda (rozhodčí), Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon a Martin Sus.

Ze Slovenska totiž četné pokusy manipulovat v Česku zápasy zejména nižších a juniorských soutěží řídili bývalí fotbalisté Marián Dirnbach, Róbert Rak, Ivan Žiga a další osoby. Dodávat měli i peníze na úplatky. A Slováci zase podle kriminalistů z Bratislavy měli mít kontakty na zločinecké kartely do jihovýchodní Asie.

Princip byl jednoduchý: vytipovat zápas, většinou z nižších či juniorských soutěží, oslovit hráče, kteří v něm měli nastoupit a domluvit s nimi za úplatek kolem 5000 eur, že kupříkladu po 15. minutě utkání padne 4 a více branek. Pak si mafie na vysoký kurz vsadila a vydělávala miliony. Samozřejmě, když to celé vyšlo.

Ale zpátky do Strakonic. Soudní jednání tam bylo rozděleno na dvě skupiny, z té první se dnes osobně dostavili jen David Placák s Danielem Kaplanem, ostatní vyjádřili souhlas s tím, aby jednání probíhalo bez jejich účasti, kupříkladu David Jablonský, bývalý hráč ligových Teplic, nyní ruského Tomsku. Druhá skupina přijde na řadu příští týden.

Kromě zmiňovaného Radima Ottmara se dnes u soudu objevili i další svědci, přečtena byla i řada listinných důkazů, konkrétně výpovědí dalších osob, jež pořídila protikorupční policie.

Egon Vůch ještě v dresu Teplic
Egon Vůch ještě v dresu Teplic | Foto: Milan Kammermayer

Soud by rád pozval jako svědka i Egona Vůcha, hvězdu ligového Slovanu Liberec, zapůjčenou pod Ještěd na hostování z Viktorie Plzeň. "Ale bohužel se nám zatím na pana Vůcha nepodařilo sehnat adresu jeho současného bydliště, abychom ho mohli jako svědka předvolat," konstatoval soudce Tomáš Uldrich. S Vůchem by patrně rád hovořil o éře jeho působení v Teplicích, kde se několik obžalovaných mělo podílet zejména na pokusech manipulovat duely juniorského týmu.

Pět tisíc eur? Tak nějak to mohlo být

Vraťme se ale k utkání ČFL Domažlice–Převýšov, na které se mafie zaměřila na jaře 2013. Když neuspěla u Ottmara, oslovil obžalovaný David Placák dalšího svého známého, tentokrát převýšovského záložníka Tomáše Hrabíka.

I ten dnes vypovídal u soudu. "Já už nevím, jak to mělo být, jestli vyhrát, prohrát, možná nějaké vstřelené branky tam byly, prostě šlo o to, ten zápas nějak ovlivnit. Sešli jsme se s Placákem v Hradci v Carrefouru. Jestli tam bylo ve hře 5000 eur? Ano, tak nějak to mohlo být," vybavoval si Hrabík.

Co udělal? "Probral jsem to s vedením klubu a druhý den jsem Placákovi napsal zprávu, že o to nemám zájem."

Obžalovaný Daniel Kaplan zase dělal díry do hlavy Jiřímu Poděbradskému, který v hradecké sestavě nastřádal v nejvyšší soutěži 82 utkání. V sezoně 2012/13, kdy Hradec sestupoval, Kaplan po Poděbradském chtěl, aby ovlivnil duel s Plzní.

"Kaplana jsem znal jako spoluhráče z Hradce i Sokolova, kde jsem byl na hostování. S tou Plzní tam něco takového bylo, ale já mu hned řekl, že já v žádném případě do ničeho nejdu. Už si přesně nevzpomínám, co chtěl, ani kolik nabízel. Vím, že jsem to odmítl a že Hradec vyhrál ten zápas 2:1."

Svědek Miroslav Mareš zase vypovídal o svých spoluhráčích z roudnické kabiny, obžalovaných Bírovi a Macháčkovi. Státního zástupce Miloslava Kelymana zajímal například duel ČFL Chrudim–Roudnice. "No, něco jsem pak slyšel, že to mělo být nějak pořešené, ale nakonec že to neklaplo," řekl svědek Mareš.

Podle spisu dostal obžalovaný Macháček od slovenského ex-fotbalisty Dirnbacha, který mnohé operace dirigoval, sumu 7000 eur, aby v duelu padlo 4 a více branek. To se i stalo, ale sázková kancelář, u které mafie chtěla vsadit, zápas včas ze své nabídky stáhla.

Mareš vypověděl, že od Macháčka nikdy nedostával tipy na sázení. Následně si pak ale nevěděl příliš rady s odpovědí na otázku, co tedy měla znamenat SMS, která na jeho číslo přišla z Macháčkova telefonu – a zachytila ji policie: "Dej Boleslav za desítku, tutovka, prodávají to." Mělo se přitom podle spisu jednat o duel Mladé Boleslavi s Českými Budějovicemi.

Na policii vypovídali Hanuš, Hora, Podaný či Podrazký

Ze čtených výpovědí můžeme zmínit tu, kterou policii poskytl Jan Hanuš, brankář Vysočiny Jihlava. "V roce 2013 jsem občas chodil chytat i za jihlavskou juniorku. Při rozcvičení za mnou přišel Jan Kosak, který za ni hrával. A začal něco naznačovat, že by byla možnost vydělat na sázkách v zápase juniorky se Spartou. Rázně jsem ho odmítl, nevím, jestli zkoušel i někoho dalšího, ale ten zápas mi přišel regulérní a ničeho podezřelého jsem si nevšiml."

Na policii byla kvůli aféře i další známá ligová jména. Třeba Jakub Hora, kamarád Bíra s Hanzalem, musel vysvětlovat, že přes telefon od nich dostal sázkařský tip na zápas Pardubice – Karlovy Vary. "Ale mě nic takového nezajímalo, řekl jsem jim, že kariéru mám rozjetou dobře a do ničeho takového se zaplétat nechci." Hanzal měl Horovi doporučovat i ligový zápas Mladé Boleslavi s Českými Budějovicemi, konkrétně slovy: "Je tam nasypáno jako sviňa."

Nynější hráč Dukly Jakub Podaný se zase měl před kamarádem Martinem Jiroušem zmínit o svém podezření na okolnosti pohárového zápasu Teplice–Liberec (2:2). Policii, jež si ho předvolala, pak řekl, že to nevěděl přímo, jen něco zaslechl, že má snad duel skončit remízou, ale jeho samotného prý v té věci nikdo neoslovoval.

Sázkařský tip měl od Kaplana dostat i Miroslav Podrazký (ex-Dukla, nyní Žižkov. Policie to zjevně zachytila v jejich komunikaci. "Ale do takových věcí já bych nikdy nešel, to bych nikdy neudělal. Pak bych si přece už nikdy nezahrál," zdůraznil hráč v policejním protokolu.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

FBI podle Trumpa v jeho sídle zabavila tři pasy, na seznamu zabavených dokumentů nefigurují

Bývalý prezident Donald Trump tvrdí, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mu  během razie na jeho sídlo v Mar-a-Lago zabavil všechny tři jeho cestovní pasy. 

V příspěvku na sociální síti Truth Social obvinil agenturu, že mu "ukradla" tři pasy včetně jednoho již neplatného a označil zásah za "útok na politického oponenta na takové úrovni, jakou ve Spojených státech dosud nikdo neviděl". Není přitom jasné, proč Trump vlastnil tolik cestovních dokladů ani jaká další země kromě Spojených států exprezidentovi pas vydala.

Obvinění přichází několik dní poté, co americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo seznam dokumentů zabavených v Trumpově sídle, o pasech se však nezmiňuje. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V USA i dalších zemích lidé kupují Rushdieho román Satanské verše

Po útoku na spisovatele Salmana Rushdieho prudce vzrostl zájem o jeho román Satanské verše. Nejspíš právě kvůli němu byl autor uplynulý pátek napaden. Napsal to server Forbes.com, podle nějž je paperback Satanských veršů momentálně nejprodávanější položkou na serveru Amazon.com v kategorii Současná literatura a celkově osmnáctou nejžádanější v USA.

Do padesátky nejprodávanějších knih se Satanské verše z roku 1988 vrátily také v Kanadě, Austrálii a Velké Británii. Stejně tak se na Amazonu daří elektronické verzi knihy a audioknize. Výrazně lépe se prodávají i Rushdieho vzpomínky na život s fatvou nazvané Joseph Anton nebo próza Děti půlnoci.

Pětasedmdesátiletého spisovatele na páteční akci v New Yorku pobodal čtyřiadvacetiletý mladík, jehož rodiče přišli do USA z Libanonu. Podle stanice NBC News odkazující na nejmenovaného představitele amerických úřadů muž na sociálních sítích vyjadřoval sympatie k šíitskému extremismu a íránským revolučním gardám. Právě íránský nejvyšší duchovní v roce 1989 na spisovatele uvalil fatvu, čímž přikázal všem muslimům, aby jej na potkání zavraždili kvůli údajnému hanobení islámu v Satanských verších.

Rushdie podle svého syna zůstává ve vážném stavu, ale zachovává si "vzdorovitý smysl pro humor".

Zdroj: Forbes.com
před 6 hodinami

V Divoké Šárce spadl muž ze skály, utrpěl mnohočetná poranění

Ze skály v přírodní rezervaci Divoká Šárka v Praze 6 spadl přibližně 20letý muž. Při pádu utrpěl mnohočetná poranění. O případu v pondělí večer na Twitteru informovali pražští hasiči a záchranáři.

Muž, který utrpěl mimo jiné poranění nohou, pánve, hrudníku a obličeje, byl při vědomí. "Nyní probíhá jeho zajištění, imobilizace, podávání potřebné medikace," uvedli záchranáři kolem 21:30.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Trumpův bývalý advokát čelí trestnímu stíhání za zasahování do voleb

Bývalý osobní advokát exprezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani čelí trestnímu řízení v Atlantě, podle listu The New York Times to uvedli jeho právní zástupci. Předmětem vyšetřování je údajné zasahování do voleb Trumpem a jeho poradci. V případu bude svědčit i republikánský senátor Lindsey Graham.

Giuliani jako Trumpův osobní advokát usiloval o to, aby se prezident po prohraných prezidentských volbách v roce 2020 udržel u moci. Ústřední postavou vyšetřování vedeného okresní státní zástupkyní Fani T. Willisovou se Giuliani stal toto léto.

Vyšetřovatelé před několika týdny vyslýchali svědky ohledně Giulianiho vystoupení v prosinci 2020, kdy advokát před zákonodárnými výbory "strávil hodiny servírováním nepravdivých konspiračních teorií o tajných kufřících plných demokratických hlasů a o vadných hlasovacích zařízeních," uvádí NYT.

Giuliani má před velkou porotou u atlantského soudu vystoupit ještě dnes. Jeho právní zástupce Robert Costello uvedl, že Giuliani se pravděpodobně při dotazování odkáže na advokátskou povinnost mlčenlivosti. "Pokud si tihle lidé myslí, že (Giuliani) bude mluvit o konverzacích mezi ním a prezidentem Trumpem, jsou naprosto mimo," řekl Costello.

Zdroj: ČTK
Další zprávy