Plzeň podlehla sebeklamu, tvrdí Nezmar. Chyběla jí pokora

Aleš Vávra Aleš Vávra
14. 3. 2014 13:00
Dlouhých dvanáct let čeká český klubový fotbal na účast ve čtvrtfinále evropské soutěže.
Bafetimbi Gomis z Lyonu si odstavuje plzeňského Hubníka. A podobně odstavil Olympique celou Viktorii.
Bafetimbi Gomis z Lyonu si odstavuje plzeňského Hubníka. A podobně odstavil Olympique celou Viktorii. | Foto: Reuters

Praha - Dlouhých dvanáct let čeká český klubový fotbal na účast ve čtvrtfinále evropské soutěže. Po obrovském úspěchu Slovanu Liberec, jehož spanilou jízdu pohárem UEFA v roce 2002 zastavila až mezi osmičkou nejlepších Borussia Dortmund, zeje velká čtvrtfinálová díra.

Letos ji s velkou pravděpodobností nezacelí ani Viktoria Plzeň. Po čtvrteční porážce 1:4 na hřišti Olympique Lyon by musela doma v odvetě osmifinále Evropské ligy zvítězit 3:0, nebo více.

Hrát proti Lyonu jako rovný s rovným? Chyba

"Viktoria má velké zkušenosti, dosáhla v Evropě řady úspěchů. Ale na hřišti Lyonu bohužel podlehla pocitu, že může hrát proti jednomu z nejlepších francouzských klubů jako rovná s rovným," hovoří o plzeňském sebeklamu pamětník famózní liberecké jízdy Jan Nezmar.

Bývalý útočník Slovanu si všímá velkého rozdílu mezi přístupem Plzně k dvojzápasu se Šachtarem Doněck a k úvodnímu duelu osmifinále.

"Šachtar je momentálně lepším týmem než Lyon, čemuž také odpovídal přístup Viktorie. Do toho dvojzápasu šli s pokorou, hráli zodpovědně, bojovali a nakonec uspěli. V Lyonu to tak nebylo," říká současný sportovní ředitel klubu zpod Ještědu.

Nezmar: Je třeba respektovat ekonomiku

Už před zápasem se příliš často hovořilo o tom, že Lyon už není tím týmem, kterým býval na začátku nového tisíciletí, kdy sedmkrát v řadě získal francouzský titul. To Nezmar nepopírá.

"V rámci francouzské ligy už opravdu není dominantní. Jenže český klub si musí uvědomit, že není favoritem, když nastupuje proti jakémukoli týmu ze špičky tamní soutěže. Je třeba do toho dát vše a doufat, že si vše sedne," míní Nezmar.

Podle něj musí české kluby stále respektovat především ekonomickou sílu soupeřů, které v takové fázi evropské soutěže potkají.

Lyon naháněl v roce 2002 větší strach

"Ty finanční možnosti jsou úplně někde jinde, musíme si neustále připomínat, že česká liga prostě nepatří mezi těch pět nejsilnějších," dodává.

Slovan Liberec se v sezoně 2001/2002 smířil s rolí outsidera a vyřazoval jedno favorizované mužstvo za druhým. Nejprve Slovan Bratislava, potom španělské duo Celta Vigo, Real Mallorca a v osmifinále právě Olympique Lyon s hvězdami typu Juninha, Govoua či Andersona.

"Tehdy byl Lyon opravdovým gigantem a možná nás trochu podcenil. Pamatuji si, jako by to bylo včera, že jsme v neděli před zápasem koukali na jejich ligový zápas proti Paris St. Germain. A oni vyhráli 7:0. Smáli jsme se tomu, jinak reagovat ani nešlo," vzpomíná Nezmar.

Liberec tehdy Lyonu nadělil debakl

Liberci se pak na Stade Gerland povedl výborný úvod. Ze tří šancí se zrodila vedoucí branka Jiřího Štajnera. Govou pak vyrovnal na konečných 1:1 až v 89. minutě. Před odvetou pak Lyon vyvinul tlak, aby se kvůli nevyhovujícímu hřišti U Nisy hrálo v Praze na Letné.

"To nás vyhecovalo. Všichni jsme do toho dali vše a zrodil se nezapomenutelný zápas," podotýká Nezmar. Liberec zvítězil 4:1 a zesměšnil slavného soka. Do osmifinále už ale neprošel, Dortmund byl přece jen příliš velkým soustem.

Přesto zůstává liberecká jízda už dvanáct let největším úspěchem českého klubu v pohárové Evropě. Plzeňská Viktoria na něj může navázat, pokud za týden doma Lyon rozstřílí podobným stylem, jako kdysi liberecký Slovan.

 

Právě se děje

Další zprávy