Praha - Catenaccio. To slovo rozděluje fotbalový národ na dvě poloviny od té doby, co ho slavný argentinský kouč Interu Milán Helenio Herrera uvedl v šedesátých letech v Itálii do praxe.
A stejné slovo rozděluje fanoušky po středečním odvetném zápase semifinále Ligy mistrů mezi FC Barcelona a právě Interem.
"Byla to vražda fotbalu!" zní ze strany přívrženců Barcy, která je považována za nejofenzivnější klub planety. "Mistrovská práce," zní naopak ze strany fanoušků Interu, které zase vede nejdražší a podle mnohých expertů nejlepší trenér světa José Mourinho.
Čtěte také:
Jeden gól byl málo. Sen Barcelony o finále se rozplynul
Problémy v Barceloně: Fanoušci napadali hráče Interu
Olič hatrickem sestřelil Lyon a poslal Bayern do finále
VIDEO Ribéry přijde za svůj šlapák o finále Ligy mistrů
Důvod? Inter, který si z úvodního zápasu na domácí půdě přivezl výhru 3:1. A na Nou Campu tak logicky bránil bezbrankový stav. Od 28. minuty pak rezignoval i na veškeré útočné akce, protože přišel o vyloučeného záložníka Thiaga Mottu.
Mourinho oprášil zašlou slávu catenaccia
A Inter se tak uchýlil ke zmíněnému catenacciu. Karel Brückner jej nazýval 'hlubokým obranným blokem', Otto Rehhagel s tímto pojetím hry uspěl na Euru 2004, kde dovedl Řecko k titulu.
A stejným způsobem uspěl i Inter. Nerazzurri pustili Barcu za 80 minut k jediné střele na bránu. Pak sice přelstil obranu Interu Gerard Pique (gól však vstřelil z ofsajdového postavení), ale kýžený postupový gól už Blaugranas vstřelit nestihli.
Bojan Krkič sice v nastavení síť za brankářem Juliem Césarem rozvlnil, trefil se však až poté, co belgický sudí Frank de Bleeckere odpískal hraní rukou defenzivního záložníka Barcelony Yayi Tourého (i tentokrát však sudí rozhodli chybně).
Po závěrečném hvizdu tak mohl Inter oslavovat postup do finále. Portugalec Mourinho, který si triumf na stadionu, kde s trénováním začínal, náležitě vychutnával, tak může navázat na svého populárního předchůdce.
Herrera dovedl Inter k triumfům v tehdejším Poháru mistrů evropských zemí v letech 1964 a 1965. Naposledy se však Neraazurri podívali do finále v roce 1972.
"Bojovali jsme až do krve a přineslo nám to zasloužený postup," citoval server UEFA.com Mourinha, který už Ligu mistrů vyhrál s Portem v roce 2004.
"O deseti to bylo mnohem těžší, protože Barcelona je nejlepší tým na světě ve vířivém pohybu s míčem. Ale my jsme ji udrželi od naší branky. Proti Barceloně je to těžké i v jedenácti, vyhrát v deseti znamená přepsat historii," pokračoval nadšeně Mourinho.
"Mám neuvěřitelnou radost. Už jsem vyhrál Ligu mistrů, ale musím říct, že dnešek byl ještě lepší, protože jsem si nebyl do poslední minuty jistý, zda postoupíme. Tohle je nekrásnější moment mé kariéry a nejsladší prohra 0:1," dodal.
"Nikdy jsem neviděl nikoho hrát tak defenzivně"
Tolik proklínaná a zároveň uctívaná taktika catenaccia přitom slavila úspěch po dlouhých letech.
Vždyť v posledních letech slavil v Lize mistrů ofenzivní styl Barcy či Manchesteru United a ani o tradičním rivalovi z AC Milán se nedá říci, že by v roce 2007 uspěl tímto stylem.
Jenže tentokrát 'zavřené dveře', jak zní italský překlad catenaccia, svůj úkol do puntíku splnily. Barca je až na jednu vyjímku otevřít otevřít nedokázala.
"Ještě jsem nikdy neviděl hrát tým tak semknutě a defenzivně, jako to ve středu předvedl Inter. Ve skutečnosti hrál jejich nejvysunutější hráč hlouběji, než byla má pozice," zlobil se po zápase Touré.
"I když jsme Barcelona, tak pro nás není jednoduché"
"Vyloučení ovlivnilo zápas, protože soupeř se zatáhl. Nám trochu chyběla kontinuita hry, sice jsme drželi míč, ale nedostávali jsme se do šancí," přiznal zklamaný kouč Barcelony Josep Guardiola.
"Víme, že jsme Barcelona, ale když devět lidí brání u jejich šestnáctky, není to snadné. Někdy je útočení mnohem těžší než bránění," dodal Guardiola, který však našel v taktice hostů pochopení.
"Každý tým, každý kouč hraje způsobem, jakým chce. Nemohu soudit soupeře. Vítěz je jeden a je to správně. Musíme Interu pogratulovat a popřát mu štěstí ve finále," přiznal trenér Barcelony.
Výsledek v letošním ročníku si nakonec pochvaloval. "Semifinále vždy rozhodují nepatrné detaily. Loni hrály v náš prospěch, teď se otočily proti nám. Celkově jsme v Lize mistrů odehráli opravdu dobrou sezonu, je to úspěch."
Loni hrály detaily v náš prospěch, teď se otočily proti nám
Touré se po zápase vyjádřil k nejdiskutovanějšímu momentu zápasu, kdy po odpískání jeho hraní rukou poslal míč do branky Krkič.
"Byla to sudího chyba. Vůbec jsem se rukou míče nedotkl. Ale i rozhodčí má právo udělat chybu," nechtěl záložník z Pobřeží Slonoviny shazovat všechnu vinu za nepostup na hlavního rozhodčího.
Střelec jediné branky Pique viděl příčinu nepostupu ve špatné hře Barcelony v prvním poločase. "Ten nám vůbec nevyšel. Hráli jsme dobře, pak soupeři vyloučili hráče, ale nás to spíše svázalo, neboť jsme chtěli co nejdřív vstřelit gól."
Ze zklamání se však podle něj musí Barcelona oklepat, protože ji čeká boj o titul ve španělské lize.
"Musíme jít dál, čekají nás další důležité zápasy. Velký dík ještě patří našim fanouškům, všem, co teď přišli, i těm, kteří se za námi do Milána vypravili auty a na motorkách," připomenul situaci v minulém týdnu, kdy byl zastaven letecký provoz.
"Pro každého hráče je to splněný sen zahrát si ve finále"
Naopak střelec jednoho gólu z úvodního duelu Wesley Sneijder se může radovat z prvního finále Ligy mistrů ve své kariéře. V něm se Inter utká 22. května v Madridu s Bayernem Mnichov.
"Pro každého hráče je to splněný sen zahrát si ve finále. Toto je chvíle, kterou si musíme patřičně užít, protože máme před sebou možnost vyhrát ještě domácí ligu a italský Pohár. Po tomto úspěchu jde o moji nejlepší sezónu," radoval se nizozemský záložník.
Z účasti ve finále se těší i Mourinho, který se může stát teprve třetím koučem, jenž vyhraje soutěž s dvěma různými kluby.
"Čeká nás skvělý tým se skvělým trenérem. Jsou příkladem pro mnoho klubů. Postavili se za kouče Van Gaala, když se jim nedařilo, a teď jsou ve finále. Bude to úžasný zápas."