Boleslav ve šlágru přetlačila Slavii, Olomouc zase prohrála a je na sestup

Aktualizováno 5. 3. 2016 20:03
Ve 20. kole Synot ligy porazila v moravském derby Zbrojovka Brno Zín 2:0. Bohemians 1905 se rozešli smírně s Teplicemi 1:1 a Jihlava na svém trávníku zdolala Olomouc 2:1.
Lukáš Magera dal už dvanáctý gól a je top střelcem Synot ligy.
Lukáš Magera dal už dvanáctý gól a je top střelcem Synot ligy. | Foto: ČTK

Praha - Fotbalisté Mladé Boleslavi v důležitém utkání Synot ligy na domácím hřišti přetlačili Slavii 2:1 a mají lepší výchozí pozici v boji o evropské poháry.

Skóre otevřel v 57. minutě Lukáš Magera z penalty po zákroku Michala Frydrycha, který dostal červenou kartu. Pojistku přidal v 85. minutě Jakub Rada, v závěru už jen snížil Muris Mešanovič. Boleslav neprohrála se Slavií v lize pojedenácté za sebou a pojistila si třetí místo v tabulce. Pražané ztrácejí z páté příčky na svého soupeře pět bodů.

Oba trenéři, kteří dříve úspěšně působili v soupeřově klubu, neměli k dispozici nejsilnější sestavu. Za domácí místo zdravotně indisponovaného Kysely nastoupil na pravém beku Jánoš, scházeli i Pauschek a Polom. Trest za vyloučení si odpykal Baroš, ale na hrotu útoku hrál Chramosta.

Slavii kvůli dohodě klubů chyběli Vukadinovič s Štohanzlem a zranění Bílek, Bořil a se svalem brankář Berkovec. Poprvé po příchodu z Ostravy tak v soutěžním utkání za Pražany chytal Pavlenka a hned ve třetí minutě jeho pravou tyč těsně minul Čermák.

Ochotný penaltový pád Chramosty

V první půli byli aktivnější Mladoboleslavští, kteří lépe kombinovali a drželi míč v úctyhodných 79 procentech času. Ščukovu střelu v šesté minutě vyrazil Pavlenka a další Čermákův pokus skončil těsně vedle.

Na druhé straně v 21. minutě šel do brejku po chybě domácích v rozehrávce Škoda, ale vracející se Čmovš stačil zasáhnout. Domácí pokračovali v převaze. Chramostovo zakončení zablokoval obránce a těsně před pauzou hlavičkoval po rohu těsně mimo Čmovš.

Do vedení se domácí dostali až dvanáct minut po přestávce. Chramosta se ve vápně při pokusu o střelu po kontaktu s Frydrychem skácel na zem, Ardeleánu odpískal penaltu a slávistického stopera, jenž měl jednu žlutou kartu, vyloučil.

Magera z pokutového kopu poslal Pavlenku na druhou stranu a připsal si 50. ligový gól. Proti verdiktu sudího protestoval kouč Slavie Uhrin tak vehementně, že ve svém bývalém působišti musel na tribunu.

Hosté navzdory oslabení poslali na trávník ke Škodovi a Železníkovi třetího útočníka Mešanoviče a v polovině druhé půle dvakrát marně žádali penaltu. Na druhé straně protáhl Pavlenku Čermák.

Mešanovič hru hostů výrazně rozhýbal a dostal se do tří šancí. V té největší ale v 77. minutě mířil mimo. Slavia v oslabení začala hrát svůj nejlepší fotbal a vyrovnání měl na noze Souček, který ale na tři góly z minulého kola nenavázal, protože ho vychytal Šeda.

V 85. minutě naopak domácí přidali pojistku, když se po Čermákově přiťuknutí z dálky pěkně trefil Rada. V poslední minutě ještě zdramatizoval závěr hlavičkou po Kenijově centru střídající Mešanovič, ale první jarní prohru Slavie už neodvrátil. Kenija z poslední šance minul.

Brno si poradilo se Zlínem

Zbrojovka Brno v utkání 20. kola Synot ligy porazila na svém trávníku Zlín 2:0 a napravila tak porážku od Jablonce z minulého kola. Naopak hosté na jaře ještě nevyhráli a nadále se propadají tabulkou. Vítěznou branku zápasu vstřelil kapitán domácích Pavel Zavadil.

Fotbalisté Bohemians 1905 stále drží jarní neporazitelnost. V zápase proti trápícím se Teplicím ale Klokani přišli v závěru o vítězství, když v 94. minutě srovnal na konečných 1:1 Roman Potočný.

Souboj celků ze spodních pater tabulky se odehrál v Jihlavě, kam přijela Olomouc. Důležitý zápas nakonec vyhráli domácí 2:1, když nepříznivý vývoj zápasu otočil dvěma góly Petr Hronek. Sigma po další porážce ztrácí na záchranu už čtyři body.

Aktualizujeme...

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

20.kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Slavia Praha 2:1 (0:0)

Branky: 57. Magera z pen., 85. Rada - 90. Mešanovič. Rozhodčí: Ardeleánu - Wilczek, Kotík. ŽK: Ščuk, Chramosta, Jánoš - Frydrych, Piták. ČK: 90.+1 Kúdela - 56. Frydrych. Diváci: 5000 (vyprodáno).

M. Boleslav: Šeda - Jánoš, Kúdela, Čmovš, Fleišman - Ščuk, Rada - Kalabiška (83. Přikryl), Magera (89. Takács), Čermák - Chramosta (75. Baroš). Trenér: Jarolím.

Slavia: Pavlenka - Mikula, Frydrych, Deli, Jablonský - Mihalík (62. Mešanovič), Souček, Hušbauer, Zmrhal (78. Kenija) - Železník, Škoda (87. Piták). Trenér: Uhrin ml.

Zbrojovka Brno - Fastav Zlín 2:0 (1:0)

Branky: 44. Zavadil, 57. Hyčka. Rozhodčí: Paták - Vlasjuk, Hrabovský. ŽK: Pašek - Hájek, Matejov, Živulič, Janíček. Diváci: 4342.

Brno: Melichárek - Hyčka, Košťál, P. Buchta, Keresteš - Pašek (80. Chrien), Zavadil, Malík, Lacko (90. R. Buchta), Lutonský (70. Škoda) - Řezníček. Trenér: Kotal.

Zlín: Holý - Pazdera, Jugas, Hájek, Matejov (46. Hubáček) - Vukadinovič, Živulič (56. Holík), Janíček, Koreš - Poznar (70. Fantiš), Diop. Trenér: Páník.

Bohemians Praha 1905 - FK Teplice 1:1 (1:0)

Branky: 28. Schick - 90.+4 Potočný. Rozhodčí: Jech - Dobrovolný, Kubr. ŽK: Jirásek, Bartek, Havel - Ciskaridze. Diváci: 4633.

Bohemians: Zlámal - Čögley, Krch, Šmíd, Havel - Švec - Acosta (46. Jirásek), Hubínek, Čížek, Bartek (89. Akulinin) - Schick (65. Mikuš). Trenér: Pivarník.

Teplice: Chudý - Hora, Lüftner, Ciskaridze, Krob - Kodeš - Gregáň (80. Nivaldo), Kukec (71. Táborský), Vachoušek, Fillo - Kapolongo (56. Potočný). Trenér: Vavruška.

Vysočina Jihlava - Sigma Olomouc 2:1 (1:1)

Branky: 40. a 48. Hrobek - 33. Falta. Rozhodčí: Jílek - Urban, Pochylý. ŽK: Voltr - Houska, Štěrba. Diváci: 2893.

Jihlava: Hanuš - Kryštůfek, Krejčí, Šourek, Urdinov - Kučera, Šulek - Voltr (90. Jungr), Hronek, Vaculík (82. Kukol) - Dvořák (59. Bazal). Trenér: Hipp.

Olomouc: Buchta - Hála, Štěrba, Radakovič, Vepřek - Houska, Šindelář (56. Plšek) - Navrátil (67. Chorý), Petr (58. Ordoš), Falta - Mahmutovič. Trenér: Jílek.

před 6 minutami

Odstranění Koněvovy sochy neporušuje žádnou smlouvu s Ruskem

Odstranění sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv, uvedlo ministerstvo zahraničí. Nový ruský zákon, který trestá poškozování válečných pomníků, nechtělo komentovat. Jeho obsah detailně nezná. Na základě zákona navrhl ruský ministr obrany Sergej Šojgu trestní stíhání lidí, kteří sochu nechali odstranit. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář vyzval českou diplomacii, aby se proti tomu ohradila.

Koněvovu sochu odstranila radnice Prahy 6 minulý pátek. Ruské velvyslanectví se proti tomu ohradilo a poslalo protestní nótu českému ministerstvu zahraničí. Na českou ambasádu v Moskvě následně zaútočila skupina extremistů, Česko rovněž reagovalo protestní nótou.