Bohemians: Uklidňujeme majitele Ďolíčku, že to dobře dopadne

Luděk Mádl Luděk Mádl
19. 12. 2014 6:00
Spor mezi Prahou 10 a Magistrátem hlavního města Prahy o stadion Bohemians se ani dva měsíce po volbách nevyjasnil
Ďolíček nedáme, hlásají fanoušci. Rozhodující bitvy jsou ale nejspíš teprve před nimi
Ďolíček nedáme, hlásají fanoušci. Rozhodující bitvy jsou ale nejspíš teprve před nimi | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Co bude s Ďolíčkem? Příběh ohrožení vršovického stadionu zdaleka nekončí. Jen teď po volbách stále ještě nabírá dech ke svému dalšímu dramatickému dějství.

Jisté je jen jedno, a sice že se management Bohemians 1905 na konci roku nebude muset vystěhovat z kanceláří v Ďolíčku. Přestože Bohemka dostala ze stadionu výpověď nejprve k poslednímu listopadu a pak s odkladem na 31. prosinec.

Tlak vlastníka stadionu

"Vystěhovávat se nemusíme. Na tom jsme se s vlastníkem stadionu domluvili bez problémů. Jsme teď v každodenním kontaktu, uklidňujeme ho, že to celé dobře dopadne," říká Dariusz Jakubowicz, šéf Bohemians Praha 1905.

Předpokládá se obecně, že klub na stadionu v klidu odehraje přinejmenším jarní část Synot ligy.

Vlastník stadionu, kterým je podle obchodního rejstříku advokát Lukáš Eichinger, chtěl původní výpovědí klubu ze stadionu přitlačit na vedení Prahy 10. Aby uspíšil realizaci avizovaného záměru zastupitelů získat stadion do vlastnictví městské části a zachránit ho tak pro fotbal.

A stalo se. Zastupitelstvo celý obchod spojený se stadionem a směnou vedlejšího pozemku dokonce odhlasovalo. Jenže Praha 10, vedená tehdy starostou Bohumilem Zoufalíkem, to provedla tak trochu partyzánsky. Nevoli tehdejšího vedení pražského magistrátu, jmenovitě primátora Tomáše Hudečka, navzdory.

Následně proběhly komunální volby, Prahu 10 i vedení magistrátu ovládly nové  politické reprezentace, ale k vyřešení případu Ďolíček ani dva měsíce po volbách nedošlo.

"Moje stanovisko je jasné: Praha 10 rozhodně nebude za Bohemku řešit její problémy, které si tam za celé roky naskládala. Za sebe můžu říct, že žádná směna pozemků nepřichází do úvahy," říká Radmila Kleslová (ANO), nová starostka Prahy 10.

Na Bohemians věří, že v její rozhodovací pravomoci už ale případ nebude. "Na Praze 10 je to vyřešené, zastupitelstvo si ten obchod se směnou pozemků odhlasovalo, čekáme na reakci magistrátu." Takhle se k věci staví Dariusz Jakubowicz, majitel Bohemians.

Stadion jedině směnou za pozemek

Pojďme si ten složitý případ raději připomenout pěkně od začátku. Stadion vlastní společnost Bohemians Real. Jako její jediný vlastník nyní vystupuje Lukáš Eichinger. A dlouhodobým záměrem Bohemians Real je výstavba developerského projektu na lukrativním místě uprostřed Vršovic.

Svůj původní úmysl, tedy strhnout Ďolíček, tradiční stadion Bohemians, a postavit novou budovu místo něj, jsou zástupci Bohemians Real ochotni opustit jedině tehdy, když si od nich Praha 10 stadion koupí a ještě jim nabídne vedlejší škvárou pokrytý pozemek sloužící jako parkoviště. Aby se dalo stavět na něm.

Praha 10 tedy schválila záměr, že dojde k vlastnické směně stadionu za zmíněný pozemek. A k tomu ještě městská část přihodí 49 milionů jako doplatek.

Tento zastupitelstvem prohlasovaný záměr ležel na magistrátu dlouho bez povšimnutí. Až když se před komunálními volbami začala kolem Ďolíčku zase vířit voda, přispěchal primátor Hudeček se stanoviskem, že magistrát takto navržený obchod rozhodně neschválí. Vnímal ho jako nevýhodný pro veřejný sektor.

Na Praze 10 ovšem spolupracovníci tehdejšího starosty Zoufalíka řekli: "Se svým stanoviskem jsi, magistráte, přišel pozdě, až po uplynutí příslušné lhůty. A my tady máme k dispozici právní rozklady, že v takovém případě můžeme k věci přistoupit, jako by magistrát souhlasil." Načež zastupitelstvo Prahy 10 dalším hlasováním projevilo vůli, že s obchodem souhlasí." Tím opět rozehrálo balon na magistrát. A čeká se, jestli tamní úředník provede v katastru příslušný zápis vkladu a vlastně tím celý obchod zrealizuje. Což se dosud nestalo a patrně také hned tak nestane.

Začněme právě na magistrátu. Nová radní pro sport Hana Nováková (ČSSD), která na "velkou Prahu" přišla právě z Prahy 10, kde hlasovala pro směnu pozemků, názor nemění. "Mé stanovisko je konzistentní. Je nutné udělat vše pro to, aby stadion v Ďolíčku zůstal zachován."

Souhrnné stanovisko magistrátu přidala jeho mluvčí Petra Hrubá: "Jsme toho názoru, že schválený záměr zastupitelstva Prahy 10 ke koupi pozemku je v rozporu s rozhodnutím rady hlavního města Prahy, a je tedy nyní na městské části, aby k tomuto právnímu rozporu přijala konečné rozhodnutí."

Už raději nikomu nevěří

Co na to Praha 10? Zeptali jsme se starostky Radmily Kleslové (ANO). "Ještě jsme neměli čas se tím zabývat. Ale za ANO říkám, že jsme rozhodně proti směně pozemků, protože je pro městskou část nevýhodná. Svou nezastupitelnou roli v tom teď musí sehrát i magistrát," přehrává zase balon na druhou stranu.

"Nějak Bohemce pomůžeme, ale takhle ne," dodává starostka Kleslová. "Jak? To nevím, jestli stadion koupí magistrát nebo kdo, ještě jsme to neřešili."

Na opakovaný dotaz, jestli tedy počítá se zrušením usnesení zastupitelstva Prahy 10, které už obchod schválilo, Kleslová opakovaně odpověděla: "Ještě jsme to neřešili."

Majitel Bohemians Dariusz Jakubowski má věc směrem k Praze 10 za vyřešenou. Uznává ale, že majitel stadionu Lukáš Eichinger takovým optimismem neoplývá.

"On už nevěří nikomu. My ho uklidňujeme, že jsou to všechno pořád jen politické hry a že to dopadne dobře. Bohužel si politici vzali Ďolíček jako volební trumf," dodává vlastník klubu.

Připouští, že se všechna rozhodnutí odkládala až na čas voleb, aby se Ďolíček mohl stát jejich tématem. A reálnému řešení problému to zjevně nepomohlo. Naopak.

Podle vyjádření z magistrátu i od starostky Prahy 10 se zdá, že aktuální politické reprezentaci se v první řadě nelíbí varianta se směnou pozemku. Nakloněnější by snad byla přímému odkupu stadionu. Jenže tuhle formu obchodu majitel stadionu po celé minulé volební období tvrdošíjně odmítal a trval na směně pozemku.

Buď ustoupí, nebo ne. A v tom druhém případě hrozí, že si svůj vysněný developerský projekt postaví na místě dnešního Ďolíčku, který předtím strhne. A "klokani" o svůj domov přijdou. Azyl už jim na podzim nabízela Viktoria Žižkov. Dvě zastávky od současného stadionu navíc stojí slávistický Eden. Tam už "klokani" před časem ligu hrát museli. A vůbec se jim tam nelíbilo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu. Návrh příslušného nařízení dnes schválili městští radní, nyní zamíří ve zkrácené lhůtě 15 dní do připomínkového řízení. Poté o něm budou znovu hlasovat rada. Důvodem je situace na energetickém trhu po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Obce mohou tuto formu prodeje přímo zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů podle magistrátu řeší, jak co nejrychleji uzavřít nové smlouvy a alespoň částečně snížit náklady na energie. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí ve schváleném dokumentu.

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický podle magistrátu není aplikovatelný. 

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Assange uspěl u vrchního soudu a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange uspěl u vrchního soudu v Londýně a může se odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Assange bojuje proti vydání do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy