Hysterie kolem Ďolíčku. Magistrát do týdne prověří ceny

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 9. 2014 5:00
Kontrolní odborný posudek magistrátu na cenu směnného pozemku by měl být hotov do týdne
Stadion, za který by klokani položili život. Otázka je, kolik se za něj vyplatí veřejných peněz. A komu
Stadion, za který by klokani položili život. Otázka je, kolik se za něj vyplatí veřejných peněz. A komu | Foto: Bohemians 1905

Praha - Stadion v Ďolíčku, to je pro každého fanouška Bohemians srdeční záležitost. Cítíte tu atmosféru místa, kde hrával Panenka, či kde se podařilo vyřadit Ajax Amsterdam, místa, které udrželo se slavnou značkou klubu kontinuitu i po pádu původní Bohemky do konkurzu.

A právě všechny tyhle silné city, které příznivci klubu ke stadionu chovají, teď vzali do ruky jako nástroj či zbraň účastníci květnové trojdohody o převodu stadionu do majetku městské části. A buší tou zbraní do magistrátních vrat.

Tu dohodu v květnu uzavřeli vlastník stadionu, jímž je kdosi, kdo se skrývá za právníkem Lukášem Eichingerem, pak městská část Praha 10 reprezentovaná starostou Bohumilem Zoufalíkem, i klub samotný, v němž už majoritní podíl akcií patří rodině Jakubowiczových.

Tyhle tři strany se v květnu domluvily na následujícím obchodu. Vlastník stadionu, tedy společnost Bohemians Real, za kterou jako její majitel vystupuje Lukáš Eichinger, postoupí stadion do majetku městské části Praha 10, a to za těchto podmínek: Směnou získá z majetku města nedaleký pozemek, na kterém nyní leží škvárové parkoviště.

Ten byl ohodnocen na 60 milionů a dalších 49 milionů korun by ještě radnice vlastníkovi stadionu doplatila. Následně by pak nový vlastník stadionu, tedy městská část, klubu Bohemians Praha 1905 stadion dlouhodobě pronajímal.

Jenže nastal zádrhel. Celý tenhle obchod ještě musí schválit magistrát hlavního města Prahy. A tam se věc zadrhla. Úředníci si nechali prověřit, jestli ceny odpovídají realitě.

A z Vršovic se ve čtvrtek začaly linout hysterické tóny, že vlastníka stadionu přestalo to nekonečné čekání na magistrátní razítko bavit, tak dal klubu z Ďolíčku výpověď, v zimě ho střelí zahraničnímu developerovi, ten pak se stadionem udělá kdovíco a vyhnaný klokan pojde hlady.

Průtahy nebo vydírání? Vyberte si

"Jestli to celé vnímám jako vydírání? Vzhledem k tomu načasování na jednání zastupitelstva hlavního města Prahy určitě," reaguje Eva Vorlíčková, předsedkyně majetkové komise Rady hlavního města Prahy.

"Děláme věc, která je při tak velkých směnách pozemků zcela standardní. Jde o náš pozemek, tak si s péčí řádného hospodáře necháváme zhotovit oponentní posudek o jeho ceně. Ten by měl být hotový již příští týden," řekla Vorlíčková deníku Aktuálně.cz.

Účastníci původní květnové trojdohody, tedy vlastník stadionu, klubu i starosta městské části, se ovšem tváří, že mezitím spadne svět.

"Ano, dali jsme klubu ze stadionu výpověď. Běží tam tříměsíční lhůta, takže Bohemians by měli stadion opustit ke konci listopadu. Už to všechno trvá neúměrně dlouho, my si takové průtahy jako společnost nemůžeme dovolit," řekl deníku Aktuálně.cz advokát Lukáš Eichinger, vystupující v roli vlastníka společnosti Bohemians Real.

"Jestli ta výpověď není z naší strany formou nátlaku na magistrát? Takhle bych to neviděl, ty průtahy už jsou pro nás opravdu nepříjemně dlouhé. Máme tu jiného zájemce, jak by pak s Ďolíčkem naložil on, už by byla jeho věc," dodává.

Jak z vlastnické struktury Bohemians Real, vlastníka stadionu, tak z akcionářského portfolia klubu Bohemians 1905 už v uplynulých týdnech a měsících potichu vycouvali slovenští podnikatelé Ladislav Krajňák a Juraj Kamarás, jejichž impérium CTY Group se ocitlo v problémech.

Kdo nyní reálně vlastní stadion, o tom můžeme jen spekulovat.

Majoritní podíl v klubu drží rodina Dariusze Jakubowicze, podnikatele, který už několik let funguje v orgánech Bohemians 1905, nyní je předsedou představenstva a kontroluje například firmu Barvy a laky Hostivař.

Zoufalík si zoufá. Je před volbami

Hrozba, že by se klokani podobně jako před několika lety museli z Ďolíčku odstěhovat (tehdy kvůli absenci vyhřívaného hřiště museli do nedalekého Edenu), mu kreslí vrásky na čele.

"Pro nás je to už vážně tragické," říká Dariusz Jakubowicz. "Sotva jsme díky vstřícnosti a pochopení Prahy 10 vykřesali naději na rozumné řešení, úřední průtahy všechno zhatí. Magistrát obdržel veškeré potřebné podklady a měl na to 45 dní. Nechápu, proč to ještě není vyřízené. Vlastně se ani majiteli stadionu nemůžu divit, že mu došla trpělivost."

Pomoc hledá klub u starosty Prahy 10 Bohumila Zoufalíka. A nachází ji tam.  „Po magistrátu jsme jejich vyjádření několikrát bezúspěšně urgovali. Je ostudné, že nedodržují Status hlavního města, který je vlastně jakousi pražskou ústavou. Kvůli nečinnosti magistrátních politiků nyní reálně hrozí, že Bohemka nebude mít kde hrát a Ďolíček, na který máme peníze a jehož koupi jsme schválili, prodá vlastník jinému, komerčnímu zájemci. Magistrát by se tak prakticky stal hrobařem nejen legendárního pražského fotbalového týmu, ale i stadionu, na kterém se psaly dějiny,“ varoval emotivně starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Ten zaslal primátoru Tomáši Hudečkovi dopis, ve kterém na něj apeluje, aby byly průtahy ukončeny a celá věc se dostala na pořad nejbližšího jednání Rady hlavního města Prahy.

Hysterie, jež se kolem celého případu rozdmýchala, má pochopitelně souvislost i s blížícím se říjnovým termínem komunálních voleb, které v celé pražské politice mohou nově rozdat karty jak na Praze 10, tak na magistrátu. A s Ďolíčkem se začalo hrát jako s trumfovým esem.

Facebooková strana autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 13 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Ležácích se uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce v komorním duchu

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes dopoledne v Památníku Ležáky uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Položili věnce u pomníku obětí.

"Je důležité sem pravidelně jezdit, připomínat to a přitáhnout pozornost," řekla dnes novinářům Schillerová. Podle ní mír není samozřejmostí, proto je třeba si události v Ležákách připomínat, aby se neopakovaly.

Individuálnímu kladení květinových darů je vyhrazeno celé odpoledne za předpokladu respektování vládních nařízení. Před pandemií si zde tragédii Ležáků každoročně připomínaly stovky lidí.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy