Hudeček: Ďolíček koupíme. Vedení Prahy 10 ho chtělo zbourat

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 9. 2014 14:30
Magistrát hlavního města Prahy přešel v kauze Ďolíček do protiútoku. Tvrdí, že Praha 10 ho chtěla strhnout. Hlavní město nabízí, že stadion koupí.
Válka o Ďolíček, hlavní téma předvolební pražské politiky
Válka o Ďolíček, hlavní téma předvolební pražské politiky | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V boji o vršovický stadion Ďolíček, na němž hrává klub Bohemians Praha 1905, se hrotí předvolební pražská politika.

Primátor Tomáš Hudeček vyčetl z dokumentace k ocenění pozemků, že měl starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík v úmyslu strhnout Ďolíček a místo něj postavit obchodní plochy a koleje.

"Tomu plánu zabráníme. Magistrát navrhuje přímé vykoupení pozemků hlavním městem," nabízí Hudeček (TOP 09) protitah.

Tiskové konferenci na magistrátu byl přítomen Jan Charvát, mluvčí radnice Prahy 10. Hudečkovy vývody označil za zcela chybné a matoucí a pozval novináře na briefing Prahy 10, na kterém se prý věci vysvětlí blíž.

Zoufalík apeloval na magistrát

Dosud stál ten příběh takhle: Vedení Prahy 10 osočovalo magistrát, že zbytečně otálí se schválením obchodu mezi Prahou 10 a majitelem stadionu. V jeho rámci měl být stadion, který vlastní společnost Bohemians Real, převeden na Prahu 10.

Protihodnotou měl vlastník Bohemians Real získat pozemek, který je od stadionu, co by potok Botič kamenem přehodil. A leží na něm nyní škvárové parkoviště.

Vlastník stadionu měl vedle pozemku v hodnotě 60 milionů dostat ještě 49 milionů doplatku.

Tento obchod schválilo zastupitelstvo Prahy 10 a projekt putoval na magistrát, který musí takto velké projekty schválit. Tam se zasekl.

A aby na celou věc vlastník stadionu zatlačil, vyhlásil, že už dál nemůže čekat a dává fotbalovému klubu ze stadionu výpověď. A to s tříměsíční výpovědní lhůtou ke 30. listopadu. "Apeluji na magistrát, aby celou věc urychlil, klubu Bohemians hrozí velký problém," vydával stanoviska Bohumil Zoufalík, starosta Prahy 10.

Radní: Chtěli stavět na místě Ďolíčku i parkoviště

Navzdory tomuto nátlaku se magistrátní úředníci poté, co prostudovali dokumentaci, rozhodli se, že tento navržený obchod neschválí.

"Ve znaleckém posudku, který jsme v dokumentaci obdrželi, se píše o záměru demolice stadionu za milion korun a výstavbě obchodních ploch, garáží a studentských kolejí," říká radní Eva Vorlíčková.

Podle jejího výkladu tak bylo skutečným záměrem starosty Prahy 10 Zoufalíka a vlastníků stadionu strhnout Ďolíček a stavět jak na místě, kde nyní stojí, tak za potokem na místě dnešního parkoviště.

"Územní plán to na těch pozemcích umožňuje," konstatovala radní Eva Vorlíčková.

"Starosta Zoufalík buď zatajuje skutečné plány současného vedení radnice se stadionem, nebo o nich rovnou lže. Praha nedovolí panu Zoufalíkovi ani jiným lidem stojícím v pozadí tento plán realizovat. Naopak učiní vše pro záchranu stadionu Bohemians a je připravena pozemek pod stadionem vykoupit," řekl primátor Tomáš Hudeček.

Jak dodala radní Eva Vorlíčková, hlavní město Praha by koupilo nejen pozemek pod stadionem, ale i stadion samotný.

Pokud by tedy o to měl vlastník stadionu zájem. Tím vlastníkem je společnost Bohemians Real, podle obchodního rejstříku je jediným držitelem akcií v této společnosti advokát Lukáš Eichinger.

Spekuluje se, že reálným vlastníkem akcií je zákulisní pražský politik Tomáš Hrdlička.

 

Právě se děje

Další zprávy