Výpověď klokanům. Tajný vlastník stadionu tlačí na magistrát

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 9. 2014 10:00
Klub Bohemians 1905 dostal od vlastníka stadionu výpověď z Ďolíčku.
Dění kolem vršovického stadionu v Ďolíčku se opět zdramatizovalo
Dění kolem vršovického stadionu v Ďolíčku se opět zdramatizovalo | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Z vršovického Ďolíčku přiletěl před několika minutami srdceryvný vzlyk: Klokani volají o pomoc!

V tiskové zprávě klubu Bohemians Praha 1905 se píše, že oddíl dostal od vlastníka stadionu výpověď, a to proto, že se donekonečna protahují jednání o obchodu, který si dojednal s vedením Prahy 10.

Zastupitelstvo už v květnu schválilo, že koupí od společnosti Bohemians Real stadion do svého vlastnictví. A to směnou za nedaleký pozemek se škvárovým parkovištěm v hodnotě 60 milionů korun. A dalších 49 milionů že společnosti Bohemians Real ještě doplatí. (více zde)

Potíž je v tom, že takto velký obchod musí schválit i pražský magistrát. K tomu dosud nedošlo. Možná i proto, že na Praze 10 byla proti popisované transakci strana TOP 09, jejíž stranické triko nosí i současný primátor Prahy Hudeček.

Jakubowicz mluví o tragédii

"Pro nás je to už vážně tragické," volá v prohlášení klubu předseda představenstva Dariusz Jakubowicz. "Sotva jsme díky vstřícnosti a pochopení Prahy 10 vykřesali naději na rozumné řešení, úřední průtahy všechno zhatí. Magistrát obdržel veškeré potřebné podklady a měl na to 45 dní. Nechápu, proč to ještě není vyřízené. Vlastně se ani majiteli stadionu nemůžu divit, že mu došla trpělivost. Nezbývá nám než se znovu obrátit na vedení radnice Prahy 10 s prosbou, jestli by se mohli pokusit s magistrátem ještě nějak pohnout."

Dalším důvodem, proč někdo může schválení transakce oddalovat, je netransparentnost vlastníka stadionu v Ďolíčku.

Už několik měsíců totiž neplatí, že Bohemians Real jsou CTY Group + dědicové Miroslava Kříže. Nyní je jako vlastník stadionu v obchodním rejstříku uváděn právník Lukáš Eichinger.

A je namístě předpoklad, že akcie pro někoho toliko spravuje a vystupuje jako vlastník navenek, podobně jako kladenský advokát Václav Slavíček v případě nedalekého stadionu v Edenu.

Jak vlastník stadionu, ať už je jím kdokoli, tak vedení Bohemians Praha 1905 jsou tak nyní naplněni obavou, že blížící se komunální volby přemíchají v zastupitelstvech karty natolik, že k plánované transakci, při níž měl být stadion převeden do majetku městské části Praha 10, nedojde.

Panenka: Razítko versus tradice

Proto se nyní volá o pomoc, vyhrožuje se výpovědí klubu ze stadionu,  příchodem zahraničního developera, který by fotbal z Ďolíčku vyhnal nadobro, a demonstracemi horkokrevných fanoušků.

"Jestliže se dopustí, aby kvůli jednomu razítku zanikla obrovská tradice, aby byl vykořeněn klub, s nímž je spojena historie Vršovic, a aby sportovcům a jejich fanouškům zbyly oči pro pláč, bude to obrovská ostuda. A klokaní rodina jim to jen tak nezapomene," přidává se pateticky i Antonín Panenka, legenda klubu a kandidát na senátora.

 

Právě se děje

Další zprávy