Volební válka o Ďolíček. Podle Zoufalíka je primátor lump

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 9. 2014 17:30
Podle primátora Hudečka chtělo vedení Prahy 10 Ďolíček zbourat. Starosta Prahy 10 Zoufalík v odvetě řekl o primátorovi, že je lump
Nekonečný příběh o Ďolíčku se stal nejen v Praze 10 hlavním tématem blížících se voleb
Nekonečný příběh o Ďolíčku se stal nejen v Praze 10 hlavním tématem blížících se voleb | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Je před volbami, vzduchem létají silná slova. A příběh kolem stadionu Bohemians ve vršovickém Ďolíčku se jen zamotává.

"Pan starosta Zoufalík zatajuje skutečné plány vedení radnice na Praze 10, nebo o nich rovnou lže. Ale magistrát hlavního města Prahy nedopustí, aby v Ďolíčku proběhla demolice," zvolal nejprve Tomáš Hudeček, primátor Prahy (Top 09).

A podokl, že je magistrát připraven koupit pozemky pod Ďolíčkem. Radní Eva Vorlíčková pak dodala, že by hlavní město Praha koupilo i celý stadion. Více z primátorova vystoupení zde.

"Že je pan Hudeček ňouma a popleta, to víme dávno. Ale že je navíc lump a den před (doplňovacími) volbami do senátu, které probíhají na Praze 10, udělá takový politický faul, to by mě nenapadlo," reaguje pár hodin na to Bohumil Zoufalík, starosta Prahy 10.

Sporný obchod. S kým vlastně?

O co jde? Stadion, na kterém tradičně hrávají Bohemians, vlastní společnost Bohemians Real. Jako její vlasník vystupuje advokát Lukáš Eichinger. Spekuluje se, že skutečný vlastník je jiný. V zákulisí se v této souvislosti hovoří často o Tomáši Hrdličkovi, bývalém radním z Prahy 10.

Právě Praha 10 každopádně projevuje dlouhodobý zájem o to, aby stadion získala do svého vlastnictví. "Prvotní záměr byl přímý odkup, ale vlastník stadionu souhlasil pouze se směnou za jiný pozemek," říká Jiří Vrba, předseda Desítky pro domácí, hnutí fanoušků, které si klade za cíl udržet Bohemku v Ďolíčku. Toto hnutí je součástí rady městské části i zastupitelstva Prahy 10.

Zastupitelstvo schválilo záměr tohoto obchodu. Koncipován je takto: Městská část získá stadion a pozemky pod ním, Bohemians Real výměnou získá pozemek za Botičem, na kterém je nyní škvárové parkoviště, a navíc 49 milionů korun. Celková hodnota obchodu by tedy byla 109 milionu korun.

Za účelem realizace obchodu byl vypracován i znalecký posudek, jenž měl ocenit hodnotu stadionu. Vypracovala ho společnost Equia Consuling. Jeho součásí je stránka, na které znalec určuje cenu stadionu a pozemku takzvanou reziduální metodou.

Znalecký posudek plný fantazie?

Píše zde, na kolik by vyšla demolice stadionu a jakou výnosnost by pozemek mohl mít, kdyby na něm vyrosly vysokoškolské koleje, garáže apod.

Když tento posudek uviděli radní na magistrátu, poté, co dostali chystaný obchod mezi Prahou 10 a Bohemians Real ke schválení, došli podle této stránky v posudku k závěru, že skutečným cílem celé operace je demolice Ďolíčku a vystavění vysokoškolských kolejí.

"Ale to je úplný nesmysl," reaguje starosta Zoufalík. "Nic takového jsme nikdy v úmyslu neměli."

"Když někdo vydává metodu ocenění pozemku za úmysl městské části, jak s ním naložit, je buď hloupý, anebo vytváří účelovou konstrukci den před volbami," říká místostarosta Ivan Vinš.

Proč podle něj znalec v posudku spekuloval zrovna o vysokoškolských kolejích? "Napsal tam  záležitost, kterou na tom pozemku hypoteticky umožňuje realizovat územní plán," říká místostarosta.

S představiteli Prahy 10 souhlasí i Darek Jakubowicz, spolumajitel Bohemians Praha 1905. "Vedeme s městskou částí jednání o pronájmu stadionu pro Bohemians na 45 let za jednu korunu, z toho vyplývá, že město nemá v úmyslu Ďolíček bourat."

Eden? O něm nejednám, říká Zoufalík

Zároveň se ovšem objevily i spekulace, že Praha 10 jedná o svém akcionářském vstupu s majielem stadionu v Edenu. "Teď řešíme Bohemku, jestli se nám to podaří, tak potom časem můžeme pomoci i Slavii. Ale že bych já teď vedl nějaká jednání o tom, že Praha 10 koupí nějaké akcie firmy, která ovládá stadion v Edenu, to opravdu ne," odmítá Zoufalík.

Celou situaci před několika dny vyhrotila společnost Bohemians Real. Se zdůvodněním, že jednání o prodeji stadionu, který musí schválit magistrát, se příliš protahují, sdělil klubu Bohemians Praha 1905, že má ke 30. listopadu ze stadionu výpověď.

Situace je tedy paradoxní. Jak Praha 10, tak magistrát volají, že chtějí Ďolíček zachránit, oba subjekty ho chtějí koupit, ale na obou stranách už se k tomu krátí politická moc, komunální volby přijdou na řadu zhruba za tři týdny.

"My se přesto pokusíme i v tomto krátkém časovém období ten dohodnutý obchod se směnou pozemků realizovat," říká Ivan Vinš, místostarosta Prahy 10.

Co na to Desítka pro domácí? "Mně je vize pana primátora Hudečka, že by stadion koupilo hlavní město Praha, sympatická. Přímý odkup je nejlepší řešení. Ale jak už jsme zmínili, vlastník stadionu s ním při jednáních s Prahou 10 nesouhlasil. A kdyby se teď celá věc měla rozjednávat úplně znova a navíc s novými zastupitelstvy, jež vzejdou z říjnových voleb, řešení problému by se zase velmi výrazně oddálilo," komentuje příběh Jiří Vrba, předseda Desítky pro domácí.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy