Berbrův muž Vaňkát uvízl v kleštích protimafiánského útvaru

Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 4. 2015 6:00
Fotbalový rozhodčí Zdeněk Vaňkát je trestně stíhán ve věci, kterou vyšetřují GIBS a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu
Na tepláky je Zdeněk Vaňkát jako fotbalový rozhodčí zvyklý
Na tepláky je Zdeněk Vaňkát jako fotbalový rozhodčí zvyklý | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - V českém fotbale rozhodně nejde o nijak druhořadou figuru. Vždyť od začátku března řídil Zdeněk Vaňkát Ústecký krajský fotbalový svaz. A navíc jako aktivní sudí působil s praporkem v Synot lize a především v druholigové soutěži, tedy ve Fotbalové národní lize.

Teď se ovšem z nominací k zápasům vytratil. Má totiž problém. Už minulý týden se v médiích objevila spekulativní informace, že Vaňkáta, který pracuje jako policista, údajně zatkli příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Deníku Aktuálně.cz se nyní podařilo získat oficiální stanoviska orgánů činných v trestním řízení. Ta potvrzují, že Vaňkát opravdu je trestně stíhanou osobou.

A co je důležité: Zdeněk Vaňkát je stíhán v rámci vyšetřování, které ve vzájemné součinnosti vedou hned dva elitní policejní útvary: Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

GIBS vyšetřuje případné protizákonné aktivity policistů, ÚOOZ bývá mnohdy přezdíván jako útvar protimafiánský.

Kauza Vaňkát v přísném utajení

"Z pokynu státního zástupce však o společném vyšetřování, které v této věci vedeme spolu s GIBS, nyní z naší strany žádné informace sdělovat nemůžeme," řekl Aktuálně.cz Pavel Hanták, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Štěpánka Zenklová, mluvčí městského státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, pak potvrdila alespoň základní informaci, že Vaňkát opravdu je trestně stíhán. To znamená, že byl obviněn z trestného činu. Orgány činné v trestním řízení však už odmítají prozradit cokoli dalšího.

Jsme tak nyní odkázáni jen na nepotvrzené spekulace, že celá věc má mít údajně souvislost s čerpáním dotací z Evropské unie (ROP).

Na půdě fotbalové asociace jsou si každopádně jisti, že právě fotbalových aktivit se Vaňkátovo obvinění netýká. "FAČR v tomto případu neobdržela od policie žádné oficiální informace. I proto, že případ pana Vaňkáta nesouvisí s fotbalem," uvedl Martin Gregor z tiskového oddělení asociace.

Jméno Zdeňka Vaňkáta se objevilo už ve dvou fotbalových aférách.  Začalo to v květnu 2013, před volební valnou hromadou FAČR.

Červené karty trestného komanda

Markéta Haindlová, představitelka České asociace fotbalových hráčů, tehdy otevřeně kritizovala praktiky Miroslava Pelty a Romana Berbra, mocných mužů fotbalového zákulisí. A projevovala snahu kandidovat právě proti Peltovi v boji o funkci předsedy FAČR. K tomu ale potřebovala dostatek tzv. nominací od oprávněných subjektů. Nezískala jich nakonec patřičný počet. A ti, co jí nominace poskytli, se tehdy se zlou potázali.

Nominaci poskytly Haindlové divizní klub Malše Roudné, ale i Převýšov (ČFL) nebo divizní celky z Doubravky a Nového Strašecí. V pátek jejich nominace na Strahov dorazily, už o víkendu se pak děly věci. Zmíněná čtveřice klubů ve svých zápasech vždy prohrála, s úhrnným skóre 1:15, přičemž těmto klubům bylo vyloučeno celkem 10 hráčů.

Například z utkání Rokycany - Malše Roudné byla odvolána původně nominovaná sestava německých rozhodčích. A dorazilo trio Vaňkát - Jedlička, Janoch. Roudnému Vaňkát vyloučil hned tři hráče a vzhledem ke zraněním v týmu pak klesl počet jeho hráčů na hřišti pod stanovenou hranici. A utkání tak ani nebylo dohráno.

Představitelé Malše Roudné pak žádali, aby sudí, kteří zápas řídili, byli vyškrtnuti z listiny rozhodčích na úrovní Řídicí komise pro Čechy.

V případě Vaňkáta se jim to v podstatě vyplnilo. Protože právě Zdeněk Vaňkát byl k překvapení mnohých a navzdory právě popsanému skandálu jen o pár týdnů později přesunut na listinu rozhodčích pro profesionální soutěže, tedy pro I. a II. ligu.

Začaly se tak potvrzovat spekulace, že jen málokdo se u Romana Berbra, českého místopředsedy fotbalové asociace, těší takové důvěře jako právě Zdeněk Vaňkát. Jeho nominací na profilistinu tak Berbr společně s Dagmar Damkovou, která sudí řídí oficiálně, vyslali světu jasný signál, které typy rozhodčích mají u nich prioritu.

Svrhli Tancoše. Ale co teď?

Začátkem března letošního roku vystoupilo Vaňkátovo jméno z anonymity znovu. To když valná hromada Krajského fotbalového svazu v Ústí nad Labem odvolala z pozice předsedy Josefa Tancoše. Donedávna člena Poslanecké sněmovny za ČSSD a stále ještě aktivního člena výkonného výboru FAČR, tedy jakési Peltovy strahovské fotbalové vlády.

KFS následně z pozice I. místopředsedy začal řídit právě Zdeněk Vaňkát.  Jenže teď je jaksi logicky mimo hru. "Žádnou konkrétní informaci o tom, co se s panem Vaňkátem děje, nemáme," říká Miloš Vitner, sekretář Krajského FS.

Svržený předseda Josef Tancoš oponoval argumentem, že jednací bod, jakým je odvolání předsedy, nelze zařadit na program jednání valné hromady až v jejím průběhu. Že řády ukládají, aby delegáti VH byli o takovém hlasování informováni v předstihu.

Tancoš volá po nápravě a současná situace kolem Vaňkáta mu v tom možná napomůže. "Nabízí se tu varianta svolání další valné hromady," naznačuje Tancoš.

To je otázka, na kterou by mohlo odpovědět dnešní jednání výkonného výboru Ústeckého KFS.

Český fotbal už jistý precedent spojený s odvoláváním trestně stíhaného předsedy zaznamenal. V roce 2001 odvolala valná hromada Českomoravského fotbalového svazu tehdejšího šéfa asociace Františka Chvalovského, který byl vazebně stíhán kvůli obvinění z úvěrového podvodu.

"A můj táta s tím tenkrát nesouhlasil... My jsme si tady na kraji řekli, že se k té věci s panem Vaňkátem zatím nebudeme vyjadřovat. Projednáme ji v našem výkonném výboru. Já nejsem příznivcem další valné hromady. Máme o té věci málo informací. Že vás začne prošetřovat policie, to se dneska může stát každému," přemýšlí nahlas Martin Hrdlička, člen výkonného výboru KFS v Ústeckém kraji.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy