Praha - Na záchodcích cloumá muž v koženém kabátě sedmdesátníkem, vulgárně na něj křičí a vyhrožuje mu.
Místo a čas: Stadion Viktorie Plzeň, listopad 2016, krátce po skončení ligového zápasu Plzeň-Brno.
Osoby a obsazení: Roman Berbr, místopředseda Fotbalové asociace České republiky a bývalý příslušník Státní bezpečnosti. A Otakar Černý, někdejší šéf redakce zpravodajství a posléze sportu v České televizi. Nyní mimo jiné poradce a konzultant Michala Listkiewicze, předsedy komise rozhodčích FAČR, jehož na zmíněném utkání doprovázel.
A co se vlastně na toaletách po utkání stalo? Otakar Černý vypráví, jak na něj Berbr zaútočil. Údajně jak slovně, tak i fyzicky.
"Měl na sobě dlouhý kožený kabát. Chytil mě za pravou paži a cloumal se mnou. Řekl mi: Ty ču…, už sem nejezdi, nebo ti dáme na držku. Za mě i za Dášu," říká Černý. "Já mu na to neřekl ani slovo."
Deník Aktuálně.cz požádal prostřednictvím tiskového oddělení Fotbalové asociace ČR o vyjádření i jejího místopředsedu Romana Berbra. "Verzi pana Černého nechává pan místopředseda bez reakce," zněla odpověď.
Otakar Černý bezprostředně po incidentu celou záležitost nezveřejňoval, ale písemně o ní informoval tehdy ještě úřadujícího předsedu asociace Miroslava Peltu a také majitele plzeňského klubu Tomáše Paclíka.
Pelta: Alespoň vidíš, s kým já musím pracovat
"Pan Paclík mi sdělil, že se věcí nebude zabývat. Že je pan Berbr soukromá osoba a ať si to vyřídím s ním," vzpomíná Černý.
Od předsedy FAČR Miroslava Pelty se pak Černému mělo dostat této odpovědi: "Alespoň vidíš, s jakými lidmi já musím spolupracovat."
Své svědectví zveřejňuje nyní Otakar Černý z toho důvodu, že válka mezi Berbrem a jeho suitou vedená proti Listkiewiczově komisi rozhodčích graduje. A Černý chce veřejnosti předestřít, jaké formy nátlakových prostředků jsou také ve hře.
Ačkoli Berbr veřejně vypráví, že proti Listkiewiczovi nic nemá, tedy kromě toho, že je Polák, v nedávném rozhovoru pro deník Sport opakovaně zmínil, že směrem ke komisi očekává dopis z UEFA. Dočkal se. V zaslaném materiálu se UEFA, v jejíž komisi rozhodčích pracuje i Dagmar Damková, manželka Romana Berbra, mimo jiné podivuje nad transparentními prvky v práci komise, jako je kupříkladu zveřejňování trestů pro rozhodčí za jejich případná pochybení.
"U člena naší komise Romana Hrubeše a sekretáře komise Emila Ubiase jsou nyní na Strahově živeny obavy, že v rámci šetření budou propuštěni ze zaměstnaneckého poměru s FAČR. Pracují tedy v atmosféře strachu," konstatoval Petr Mlsna, Listkiewiczův místopředseda z komise a zároveň náměstek ministra vnitra.
Pelta sudím akci zaplatil, Berbr jim ji nyní fakturuje
Hodně zlé krve vzbudily faktury vyčíslené až na 70 000 korun, které od FAČR v uplynulých dnech dostali ligoví rozhodčí. S výzvou, aby si zpětně proplatili své lednové soustředění v Portugalsku. A to přesto, že akce už příslušným poskytovatelům služeb uhrazena byla, a to z prostředků asociace. Ostatně tak, jak to zkraje roku veřejně slíbil a prezentoval i Miroslav Pelta, tehdy ještě šéf FAČR.
Jenže ten je od květnové policejní akce obviněn z manipulací při rozdělování státních dotací pro sport. To má dva důsledky:
1) Pelta z předsednické funkce odstoupil a svaz teď reálně řídí jeden z jeho místopředsedů Roman Berbr.
2) Vyplacení prostředků z klíčového dotačního programu V pro činnost sportovních svazů se na ministerstvu školství zablokovalo a zpozdilo.
Fotbalová asociace je očekává na přelomu srpna a září. Zatím si vypomáhá překlenovací půjčkou od UEFA ve výši 2 milionů eur (52 milionů korun). Ve skutečnosti jde o prostředky, které by později dostala tak jako tak. Ale za včasnější zaslání na české účty zaplatí dvouprocentní úrok.
V souvislosti se stavem dočasné finanční nouze vytvořil Roman Berbr na polského experta tlak, když mimo jiné zveřejnil, za jakých ekonomických podmínek Michal Listkiewicz pro český fotbal pracuje.
"Pan Listkiewicz tady má ještě jednoho Poláka, vůbec nevím, jak se jmenuje, který pobírá 1500 eur, pan Listkiewicz 4700. Tudíž nás stojí 6200 měsíčně. Pak něco na byt pana Listkiewicze… My jsme mu proto napsali, že mu tyhle věci nebudeme vyplácet, protože na to nemáme. Necháme mu pouze auto a CCS," řekl Roman Berbr v rozhovoru pro deník Sport. Částka 4700 eur odpovídá zhruba sumě 122 000 korun. Podle informací Aktuálně.cz neuvedl Berbr zcela přesnou částku, ve skutečnosti bere Listkiewicz o něco málo méně. Jeho zmíněný polský spolupracovník připravuje pro komisi videorozbory.
Tvrdík a Fortuna zasahují
Na berbrovský nátlak směřovaný na Listkiewicze v červnu reagoval sponzor asociace, sázková společnost Fortuna, která už má s vedením ligy dopředu uzavřené smlouvy, že se stane titulárním sponzorem nejvyšší soutěže od ročníku 2018/19.
Zásah Fortuny a jejích vlastníků zvěstoval tehdy na Twitteru jeden z hlavních iniciátorů celé záchranné akce, šéf Slavie Jaroslav Tvrdík: "Děkuji Marku Dospivovi a Pentě za jejich razantní vstup do českého fotbalu. Fortuna uhradí náklady spojené s předsedou komise rozhodčích."
Michal Listkiewicz, který s praporkem řídil i finále MS 1990 v Itálii a léta pracoval v odborných rozhodcovských komisích FIFA a UEFA, se ve FAČR objevil loni v létě. Ve dvou hlasováních výkonného výboru tehdy Miroslav Pelta prosadil jeho jmenování i konkrétní složení jeho komise, a to vždy Berbrově vůli navzdory.
Michal Listkiewicz se v čele komise objevil poté, co ji postupně vedli Dagmar Damková a Miroslav Tulinger, přičemž tuto éru českého fotbalu poznamenalo několik afér. Včetně Křetínského černé tašky, případu Chřestýš nebo namol opilých sudích, kteří řídili duel Příbram-Slavia v závěru ročníku 2015/16.
Poté, co v komisi začal pracovat Michal Listkiewicz, se z řady klubů začaly ozývat hlasy, že ve fotbale nově zavládla atmosféra větší důvěry. V podobném duchu se opakovaně vyjadřoval například zlínský trenér Bohumil Páník, z řad majitelů klubů zase Petr Paukner, vlastník Dukly, i mnozí jiní.
Berbr: Dbáme o zachování fotbalu v celém jeho rozsahu
Proto mnohé velmi znepokojilo, když i poté, co Fortuna ohlásila, že Listkiewiczovo další působení v čele komise finančně zabezpečí, přišla akce s fakturami, které sudí dostali s výzvou uhradit náklady, se kterými nepočítali. A komise rozhodčích na tento krok nyní již Berbrem ovládaného výkonného výboru reagovala velmi ostrým prohlášením:
"Komise rozhodčích FAČR považuje tento krok ze strany orgánů FAČR za bezprecedentní pokus o nátlak na rozhodčí profesionálních soutěží před nadcházejícím soutěžním ročníkem 2017/2018 (…) a za další pokus o ovládnutí Komise rozhodčích a rozhodcovského sboru profesionálních soutěží, a to i jinými formami, než přímým útokem na jednotlivé členy Komise rozhodčích."
Berbr na to reagoval slovy: "Úkolem vedeni FAČR je dbát o zachování existence fotbalu v celém jeho rozsahu, nikoli pouze práv jedné skupiny. Bohužel, jednání komise rozhodčích nasvědčuje tomu, že není plně obeznámena s vážností ekonomického stavu FAČR, jinak by takové prohlášení nikdy neudělala. Snahou vedení FAČR není poškozovat něčí práva, jak by se mohlo zdát, ale zachovat rovnováhu při řešení ekonomické krize, ve které se FAČR v důsledku jednání ministerstva školství právě nachází."
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz