FAČR chce po rozhodčích peníze za seminář v zahraničí. Komise se vůči požadavku ohradila

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2017 20:04
FAČR podle prohlášení komise rozhodčích zasílá profesionálním sudím faktury na částky v řádech desítek tisíc korun, spojené s náklady za zimní seminář, který se uskutečnil letos v Portugalsku. Komise se ale v oficiálním prohlášení vůči takovému požadavku ohradila a naznačila, že FAČR přijala usnesení na návrh místopředsedy Romana Berbra. "Výzva k plnění neexistujících pohledávek ze strany orgánů FAČR je pokusem o ekonomický nátlak na rozhodcovský sbor," stojí dále v prohlášení.
Roman Berbr přišel podle komise rozhodčích s návrhem požadovat po rozhodčích uhrazení financí v rozporu s právním řádem.
Roman Berbr přišel podle komise rozhodčích s návrhem požadovat po rozhodčích uhrazení financí v rozporu s právním řádem. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Komise rozhodčích se před začátkem nového ročníku dostala do sporu s FAČR. Fotbalová asociace podle prohlášení komise zasílá jednotlivým rozhodčím výzvy k uhrazení finančních nákladů za zimní seminář, který se uskutečnil letos na přelomu ledna a února v Portugalsku. Komise však v oficiálním prohlášení prohlásila, že veškeré závazky jsou na straně FAČR.

"Neexistuje žádný smluvní závazek mezi rozhodčími profesionálních soutěží a FAČR, že by se rozhodčí profesionálních soutěží měli podílet na refundaci nákladů, které v souvislosti s tímto seminářem vznikly," napsala komise rozhodčích v prohlášení pro média. FAČR podle ní navíc uhradila závazky včas a řádně.

Dále komise naznačuje, kdo by za zvláštními požadavky vůči rozhodčím mohl stát. "Pokud Výkonný výbor FAČR na návrh místopředsedy Romana Berbra přijal usnesení, že rozhodčí profesionálních soutěží mají retroaktivně a bez jakéhokoliv právního nebo smluvního titulu hradit neexistující závazky, považuje komise rozhodčích takto přijaté usnesení za nezákonné a jsoucí v rozporu s právním řádem," ohradila se komise v čele s předsedou Michalem Listkiewiczem.

FAČR nicméně považuje svůj nárok na uhrazení faktur za právoplatný. "FAČR poskytla rozhodčím službu a na základě této skutečnosti je oprávněna požadovat její úhradu. Jinak řečeno, rozhodčí nejsou zaměstnanci FAČR, tudíž seminář v Portugalsku neměl parametry služební cesty, a FAČR tak má plné právo vymáhat na rozhodčích finance spojené s touto akcí. Stejně tak, jako tomu bývalo vždy v minulosti, kdy rozhodčí na seminář do ciziny cestovali," sdělila fotbalová asociace v prohlášení.

Komise v prohlášení doporučila všem rozhodčím, kteří již výzvu k uhrazení nákladů obdrželi, aby na požadavek nijak nereagovali. "Komise rozhodčích FAČR považuje tento krok ze strany orgánů FAČR za bezprecedentní pokus o nátlak na rozhodčí profesionálních soutěží před nadcházejícím soutěžním ročníkem," naznačila komise důvod sporu.

Komise ubezpečila rozhodčí, že nezaplacení neexistující pohledávky nebude mít vliv na obsazování rozhodčích k zápasům profesionálních soutěží.

FAČR odmítla, že by fakturace byla jakýmkoliv aktuálním nátlakem na nezávislost komise rozhodčích. Postup vysvětlila jako důsledek řešení ekonomické krize, se kterou se fotbal potýká.

"Sekretariát FAČR se snaží pochopit pokus komise rozhodčích o ochranu práv rozhodčích, nicméně úkolem vedení FAČR je dbát o zachování existence fotbalu v celém jeho rozsahu, nikoli pouze práv jedné skupiny. Bohužel, jednání komise rozhodčích nasvědčuje tomu, že není plně obeznámena s vážností ekonomického stavu FAČR, jinak by takové prohlášení nikdy neudělala," řekl místopředseda FAČR Roman Berbr.

"Snahou vedení FAČR není poškozovat něčí práva, jak by se mohlo zdát, ale zachovat rovnováhu při řešení ekonomické krize, ve které se FAČR v důsledku jednání ministerstva školství právě nachází," dodal Berbr.

FAČR proto musela začít propouštět a seškrtávat výdaje. Mimo jiné se řešila pozice šéfa komise sudích Listkiewicze kvůli výši jeho platu. Na něj však přispěl jeden ze sponzorů.

Do Portugalska na soustředění vyrazilo v závěru ledna 68 českých rozhodčích. V okolí Moncarapacha ladili formu na jarní boje v první a druhé lize mimo jiné pískáním přípravných zápasů, portugalské druhé ligy a juniorských soutěží.

 

Právě se děje

Další zprávy